Regulátori hospodárskej súťaže EÚ sa pripravujú na šesť svetových bánk vrátane Deutsche Bank, JP Morgan a HSBC pre podozrenie z ovplyvňovania medzibankovej referenčnej sadzby v rámci hospodárskej a menovej únie (Euribor).

Tieto tresty sa budú zameriavať aj iné banky, ako Royal Bank of Scotland, Credit Agricole a Société Générale. Jedná sa tak o prvý trest vymeraný Bruselom v globálnom prešetrovaní a predstavujú ďalšie náklady pre priemysel, ktorý bojuje proti jeho minulým priestupom.

( Súvisiace: Roubini: “Rozdeliť banky alebo obesiť niekoho na ulici” )

Niektoré banky sa môžu dohodnúť na urovnaní s Európskou komisiou výmenou za 10% zníženie ich pokuty, pričom niekoľko bánk nedostane pokutu okamžite. V iných prípadoch banky budú pravdepodobne čeliť formálnemu obvineniu počas budúceho mesiaca, čo bude nasledovať uložením pokuty v budúcom roku (2015).

Tento krok prichádza po dvoch rokoch odkedy Komisia ( protimonopolný úrad EÚ ) prešetroval rad bánk pre podozrenie stanovenia tzv. benchmarku Euroribor, ktorý sa používa, ako základ pre stanovenie ceny finančných zmlúv, španielskych hypoték až po komplexné deriváty o hodnote 250 biliónov eur.

Zdroj uviedol: „Barclays, ktorá upozornila Komisiu na podozrenie z tohto pochybenia, nebude uložená pokuta“.

( Súvisiace: LIBOR: Ďalšia pokuta pre banku – tentokrát vo výške 1 miliardy dolárov!!! )

Hovorca Európskej komisie pre politiku hospodárskej súťaže – Antoine Colombani to odmietol komentovať.

EÚ môže za porušenie antitrustových pravidiel uložiť pokutu až do výšky 10% z celkových príjmov spoločnosti. Zdroj ďalej uviedol – v tomto prípade by pokuty mohli byť na spodnom konci stupnice. Keďže všetky banky majú ročné príjmy vo výške najmenej 16 miliárd eur, aj 1% sankcia by mala za následok pokutu vo výške stoviek miliónov eur.

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár