Ruský prezident Vladimir Putin schválil nový zákon, ktorý núti internetové spoločnosti podnikajúce v jeho krajine, aby tam taktiež vykonávali ukladanie dát, čo je ďalším krokom sprísnenia vládnej kontroly Rusov nad “on-line aktivitou ruských občanov”.

Ruskou Dumou (vnútroštátny zákonodarným orgánom) počas prvého čítania, na začiatku minulého mesiaca prešiel návrh zákona.

Súvisiace: Internetový fašizmus a štátny dohľad

Putinov podpis práve znamenal, že v súčasnosti populárne podniky so sídlom v USA, ako je Twitter, Google a Facebook budú musieť v Rusku vytvoriť dátové centra a to najneskôr do septembra roka 2016, ak chcú pokračovať v činnosti, ktorá je legálnou.

Úniky NSA oznamované Edwardom Snowdenom ukázali, že ľudia na celom svete, ktorí používajú americké sociálne siete sú nevedomky špehovaní, pretože servery Facebooku sú umiestnené v USA. Napríklad teda NSA môže legálne donútiť spoločnosť, aby im odovzdali všetky potrebné informácie.

Nový zákon bol tiež zobrazený ako predzvesť Putinovej administratívy s cieľom v blízkej budúcnosti odrezať prístup na obľúbené webové stránky. Hoci zákonodarcovia si povedali, že zákon je určený k tomu, aby chránil Rusov pred medzinárodnými hackermi a nútia Twitter a Facebook, aby pracovali z Moskvy, (napríklad) bude taktiež jednoduchšie, aby si vláda mohla ovplyvňovať tieto firmy a prípadne ich nútila k poskytovaniu informácií o činnosti ruských občanov na sociálnych médiách.

V júni ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) taktiež donútila firmy, aby využívali šifrovanie osobných údajov svojich zákazníkov, ktoré využívajú algoritmy vyvinuté v Rusku.

Súvisiace: STOP cenzúre internetu

Podľa ďalšej novej politiky ruskej telekomunikačnej spoločnosti Roskomnadzor donútili ruských bloggerov, aby sa vzdali anonymity, ak dostanú oznámenie od Roskomnadzor, počnúc 1.8.2014. Ruská tlačová agentúra Interfax oznámila, že firma bude môcť ukladať súdne príkazy, ktoré “obmedzia prístup k informáciám, ak sa poukáže na porušovanie zákona o ochrane osobných údajov. “

Vláda už vykonala záťahy na kritické blogy Putina a ruských oligarchov. Prominentný sociálny a politický aktivista – Alexei Navalny, ktorý sa uchádzal o politickú funkciu, poukazoval na svojom blogu Live Journal na obvinenia z korupcie, kde so svojimi priaznivcami aj komunikoval. Keďže jeho popularita rástla, jeho blog bol zablokovaný.

Zdroj: TheIndependent

 

Facebook komentár