Spustenie_Modelu 3_Tesla_by_mohlo_byt_rovnako_velke_ako_s_iPhonom

Optimistický analytik na spoločnosť Apple – Gene Munster povedal, že uvedenie Modelu 3 od automobilky Tesla bude rovnako veľké ako zavedenie iPhonu.

Automobilka Tesla počas včerajšieho dňa na party odovzdala svoj prvý sedan pre masový trh – Model 3. Táto udalosť znamená začiatok výroby, ktorého cieľom je v decembri dosiahnuť mesačnú produkciu na úrovni až 20 000 vozidiel.

Munster, ktorý už niekoľko desaťročí pokrýva technologické giganty ako Apple, Google a Amazon, je z cesty spoločnosti Tesla nadšený a tvrdí, že tento výrobca elektrických automobilov pripomína Apple v jeho skorých dňoch.

Súvisiace: Elon Musk: Tesla predstaví kamión už v septembri

Munster 6. júla napísal: “V priebehu nasledujúcich 10 rokov má hodnota Modelu 3 v kombinácii s jeho technológiou potenciál zmeniť svet a urýchliť prijatie elektrických a autonómnych vozidiel,” … “Veríme, že nakoniec sa spätne obzrieme a predstavenie Modelu 3 budeme vedieť porovnať s iPhonom, ktorý sa ukázal ako katalyzátor prechodu na mobilné počítače. ”

Cena automobilu značky Tesla – Model 3 začína na úrovni 35 000 dolárov a môže sa pochváliť rozsahom na úrovni 350 kilometrov, čo ho umiestňuje do priamej konkurencie s automobilom Chevy Bolt.

Munster bol popredným analytikom pre investičnú spoločnosť Piper Jaffray až 21 rokov, kým v decembri odišiel do Loup Ventures, ktorá je fondom rizikového kapitálu v počiatočnom štádiu zameraného na rozšírenú realitu, umelú inteligenciu a robotiku.

Analýza nákladov Modelu 3 od spoločnosti Loup Ventures zistila, že je cenovo dostupnejší ako Toyota Camry, štvrté najpopulárnejšie vozidlo v USA (bez faktoringu v oblasti daňových úľav).

Ďalej napísali: “Konsenzuálny odhad pre adresovateľný trh Modelu 3 pre spoločnosť Tesla ho rozšíri z približne 1 milióna automobilov ročne na 4 milióny automobilov ročne,” … “Avšak na základe našich nákladov na vlastníctvo sa domnievame, že Model 3 rozširuje adresovateľný trh spoločnosti Tesla na približne 11 miliónov vozidiel ročne a to iba pre oblasť Severnej Ameriky.”

Spustenie_Modelu 3_Tesla_by_mohlo_byt_rovnako_velke_ako_s_iPhonom_1

Camry je v inom segmente ako Model 3, ale Munster povedal, že elektrický sedan je v konečnom dôsledku lacnejší, pri pohľade na ceny paliva, poistenia, údržby, opravy a technológie.

Tento posledný bod je kľúčovým pri argumentácii Munstera.

Spoločnosť Tesla zhromažďuje údaje od desiatok tisíc svojich vozidiel, ktoré už boli na ceste, s cieľom pokročiť vo svojej oblasti umelej inteligencie (AI), aby dosiahol svoj cieľ, kedy sa Tesla na konci roka (autonómne) vydá z Los Angeles do New Yorku.

Automobilka taktiež plánuje spustiť tzv. “Tesla Sieť“ (Tesla Network), ktorá by majiteľovi umožnila dočasne pridať svoje auto do samoriadiacej automobilovej flotily a zarobiť peniaze z vozidla, keď ho nevyužíva.

Munster uviedol: “To bude s najväčšou pravdepodobnosťou niekoľko rokov predtým, než sa Tesla nakoniec dotiahne jej samo-riadice technológie k dokonalosti. Ale nižšie náklady Modelu 3 v kombinácii s hodnotou budúcich technológií od spoločnosti Tesla by ju mohli katapultovať na úroveň iPhonu.“

Treba však poznamenať, že Model 3 bude stáť aj viac ako 40 000 dolárov, ak bude v cene aj softvér Tesla Autopilot.

Súvisiace: Tesla Model 3 nemusí byť k dispozícií ani koncom roka 2018

Pre Teslu to znamená, ak sa naozaj chce dostať na masový trh, bude musieť tento rok a potom opäť v roku 2018 zdvojnásobiť svoju výrobnú kapacitu. Výrobca elektrických automobilov však s oblasťou produkcie zápasí a dokonca v druhom štvrťroku zaznamenal slabšie dodacie čísla jej automobilov.

Munster nakoniec poznamenal: “Hardvér nie je taký jednoduchý ako softvér, ale môže sa to zmeniť,” … “Pri pohľade späť na iPhone v roku 2007 to nebolo úsekom kedy by ste predvídali, že táto spoločnosť vyprodukuje 50 miliónov telefónov ročne, ale v roku 2015 už spoločnosť dokonca predala 232 miliónov telefónov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, MarketWatch

Facebook komentár