Už teraz si s virtuálnou menou Bitcoin môžete zaplatiť za letenku do vesmíru, kúpiť si pivo, alebo zaplatiť svoje školské poplatky, ale firmy sa teraz snažia financovať fúzie a akvizície.

Použitie meny Bitcoin na nákup firiem je v tomto okamihu stále veľmi vzácne, aj keď zatiaľ len hŕstka firiem je zapojených do tohto procesu. Ale analytici a pozorovatelia priemyslu tvrdia, že rýchly nárast záujmu o túto kryptomenu by mohol viesť k tomu, aby viac firiem prijímalo menu Bitcoin v transakciách na fúzie a akvizície.

Tzv. Bitcoin peňaženka – Blockchain, ktorá umožňuje platiť účty užívateľov cez virtuálnu menu v decembri minulého roka kúpila firmu Zeroblock – poskytuje dáta v reálnom čase z trhu Bitcoin a aplikáciu správ za nezverejnenú čiastku pomocou tejto krytomeny. Toto nasledovalo po predaj hracieho webu SatoshiDice nemenovanému kupcovi za 11,5 miliónov vo virtuálnej mena v júli roka 2013.

( Súvisiace: Prišiel o menu Bitcoin v hodnote 4 miliónov libier, ktorú si sám vyhodil )

Nic Cary, generálny riaditeľ spoločnosti Blockchain v telefonickom rozhovore povedal: „Priestor týchto akvizícií by sa mal ďalej zväčšovať. Carey ďalej povedal, že jeho firma sa  v “najbližších niekoľkých týždňov” chystá vyhlásiť “najväčšiu akvizíciu v histórií meny Bitcoin “.

“Ponziho schéma”?

Toto nadšenie aj prichádza napriek nedávnemu množstvu negatívnych správ u oblasti meny Bitcoin – z tajomstiev okolo totožnosti pôvodcu virtuálnej meny, po Mt.Gox – kedysi najväčšieho svetového oprátora obchodovania meny Bitcoin, ktorý požiadal o ochranu pred bankrotom.

Rešpektovaný ekonóm Nouriel Roubini taktiež začal svoje útoky na túto kryptomenu, keďže ju označil za “Ponziho schému” a “mizerné” úložisko hodnoty. Mena je známa tým, že je náchylná k násilným prepadom a výkyvom v cene.

Táto neistota viedla k varovaniu odborníkom, ktorí uvádzajú, že je vysoko nepravdepodobné, že mena Bitcoin nebude hrať významnú úlohu v budúcnosti fúzií a akvizícií.

Michael Jackson, partner v spoločnosti Mangrove Capital Partners v telefonickom rozhovore povedal: Proces fúzií a akvizícií pomocou meny Bitcoin by taktiež mohla byť medzi spoločnosťami komplikovaná, ako využívajú virtuálnu menu a tie, ktoré nevlastnia.

Regulačná neistota

Vzhľadom na spôsob, akým bola zriadená, je tam taktiež zreteľný nedostatok formálnej regulácie okolo tejto viruálnej meny. Predsedkyňa Federálneho rezervného systému USA Janet Yellenová navrhla, že ju centrálna banka nemôže regulovať, ale Kongres by mal posúdiť regulačné štruktúry virtuálnej meny.

Richard Smith, partner advokátskej kancelárie Mayer Brown, v telefonickom rozhovore povedal: “Nie som si istý, že mena Bitcoin v túto chvíľu naozaj mení tvár fúzií a akvizícií.

( Súvisiace: Ron Paul: Bitcoin by mohla prispieť k “zničeniu amerického dolára” )

“Je vidno príliš veľa neistoty ohľadom regulácie meny Bitcoin. Máme vlády po celom svete, ktoré uvádzajú o tom, ako budú regulovať Bitcoin. Kým vo svete okolo toho nieje nejaký druh istoty je to ťažké povedať, že tam ďalej bude veľký objem obchodov, ktoré urobia v mene Bitcoin. “

Napriek tomu, firmy a nadšenci okolo meny Bitcoin sú skalopevne presvedčení, že digitálna mena má vhodnú pozíciu v oblasti fúzií a akvizícií a nedávnej dohody sú len razantnou stopu a je podľa nich pravdepodobné, že ďalšie firmy budú nasledovať

Zdroj: Investing

Facebook komentár