Už šesť rokov Moskovské letisko vo svojich útrobách ukrýva hotovosť v hodnote 26 miliárd eur. Komu, ale táto veľká suma patrí?

Jedná sa o 200 drevených paliet , z ktorých každá obsahuje 100 miliónov eur . Tieto palety sú umiestnené v depe letiska a podliehajú najprísnejším bezpečnostným opatreniam. Potenciálny majiteľ by sa podľa  rebríčka  Forbes najbohatších ľudí sveta umiestnil v prvej dvadsiatke.

Ruské zdroje uvádzajú, že úrady sa stále bezúspešne  pokúšajú nájsť pravého vlastníka tohto bohatstva. Tento pokus stále komplikujú falošní potenciálni  majitelia, ktorí by radi prišli k tejto peknej sume. Ruské úrady aj naďalej vyzývajú skutočného majiteľa, aby sa k svojim peniazom prihlásil.

Moskovský denník Moskovskij Komsomolec uvádza, že peniaze boli do Moskvy poslané z letiska vo Frankfurte pred šiestimi rokmi pravdepodobne mužom  Farzinom Koroorian Motlaghom.

Motlagh, tiež známy ako Farzin Ali Karoryan MUTLAQ, Je obvinený, že v roku 2010 stál za pokusom o krádež 14 miliárd dolárov z centrálnej banky v Abu Dhabi. Uvádza sa, že sa mu podarilo v tom čase ujsť lietadlom zo Spojených Arabských Emirátov do Iránu a tak sa zachrániť pred obvineniami.

Vadim Lyalin, expert pre colné záležitosti v Rusku hovorí: „odosielateľ neuviedol príjemcu, čo je dosť zvláštne. Práve tento fakt naznačuje, že s týmito peniazmi nie je niečo v poriadku. Pravdepodobne bol hlavným zámerom dostať peniaze do Ruska, pretože poslať peniaze nikomu nikam nedáva zmysel. Jedná sa o bežný postup pri praní špinavých peňazí“

Samotné úrady stále nemôžu siahnuť  na peniaze, pretože tie ostávajú písané na meno Motlagha.

Taktiež sa špekuluje o tom, že vlastníkom je nejaký známy vysoko postavený politik. Do hry vstupujú tiež známe mená Sadáma Husajna a Muamara Kadáfiho avšak to, žeby niekto z nich bol majiteľom nie je potvrdené.

Iný zdroj uviedol prepojenosť na ukrajinskú  nadáciu „The World of Kind People“ ,ktorej šéfuje Alexander Shipilov, 53. Ten pri pokuse preukázať svoje vlastnícke práva k danej hotovosti Ruské úrady nepresvedčil a hotovosť ostáva skrytá v priestoroch letiska aj naďalej.

Preložil: Kajo Staudinger

Zdroj:TimesIndia

Facebook komentár