Nová online investičná spoločnosť Aspiration má radikálny nápad.

Oproti tradičnej investičnej spoločnosti, ktorá si účtuje percento investovaných aktív plánuje ísť táto firma iným smerom: Zaplaťte toľko, koľko si myslíte že je fér.

„Naša štruktúra poplatkov je veľmi revolučná,“ vysvetľuje generálny riaditeľ a zakladateľ Andrei Cherny(na obrázku vpravo). To umožňuje zákazníkom, aby sa rozhodli, či pre nich robíme dobrú prácu a či naše hodnoty zodpovedajú výsledku. 

Poukazuje na to, že väčšina investičných spoločností spravujúcich vaše peniaze dostáva zaplatenú rovnakú čiastku peňazí bez ohľadu na to, či urobili dobrú prácu a táto väzba živobytia spoločnosti na uspokojení zákazníkov jej poskytuje stimuly slúžiť zákazníkom dobre. 

Cherny, ktorý dlho pracoval vo finančnej regulácii a to od pozície finančného vyšetrovateľa podvodov až po prácu so senátorkou Elizabeth Warren, vybudoval svoju investičnú firmu pre investorov strednej triedy, o ktorých hovorí, že sú na súčasnom trhu nedostatočne obslúžení.

Súvisiace: Zoznámte sa s 35-ročným finančníkom, ktorý predal najdrahšiu životnú poistku na svete

„Vyzdvihujeme širokú škálu investičných produktov a investícií smerujúcich k potrebám investorov strednej triedy,“ vysvetľuje. „Pozrite sa na zákaznícku základňu hedgeových fondov a súkromných kapitálových trhov; majú svoju klientelu, z ktorej drvivú väčšinu tvoria multimilionári a veľké inštitúcie. Všetci ostatní nakupujú akcie a podielové fondy na vlastnú päsť.“

Firma Aspiration je až tak odhodlaná slúžiť investorom strednej triedy, že uložila nielen minimálne investičné požiadavky na klientov (len 500 dolárov), ale taktiež aj výšku maximálnej investície zákazníka v jednom fonde – 100 tisíc dolárov.

Ako už bolo povedané, toto obmedzenie slúži na to, aby sa spoločnosť sústredila na nedostatočne obslúžených investorov. „Ak máte fond, kde niektorý ľudia platia 500 dolárov a hŕstka 10 miliónov dolárov, ste takmer prirodzene zameraní na tento typ zákazníka. S investičným obmedzením sme sa tohoto skreslenia zbavili. 

Firma Aspiration – ktorej moto je „Do Well. Do Good. – Rob dobre. Rob dobré.“ – sa tiež sústredí na prispievanie komunite a cez svoju kampaň „Desaťcentov stojí za rozdiel“ daruje 10 centov z každého dolára zisku, ktoré potom poskytuje ako mikro-úvery Američanom s finančnými problémami.

Navyše sú používatelia povzbudení darovať ľubovolnú čiastku na charitu. „Je to prístup TOMS a Warbyho Parkera k charitatívnemu prispievaniu,“ vysvetľuje Cherny, „ale namiesto topánky za topánku je to ekonomická príležitosť za ekonomickú príležitosť.“

Cherny sa neobáva, že by jeho klienti odmietli platiť. „Veľa behaviorálnej psychológie počas minulých 10 rokov ukazuje, že ľudia majú silný zmysel pre morálnu povinnosť a vzájomnosť,“ vysvetľuje. „Tá má takú alebo aj väčšiu moc ako uzamknutie ľudí do legálneho kontraktu.  Ak nedoručujeme produkty, ktoré sme sľúbili alebo ak nežijeme podľa hodnôt, ktoré sme si stanovili, majú možnosť nám nezaplatiť.

Aspiration nie je jediná spoločnosť, ktorá využíva „zaplať koľko chceš stratégiu“, ale je prvou finančnou spoločnosťou tohto druhu, s ktorou sme sa stretli. Niektorí maloobchodníci mali tiež úspech s týmto modelom – v Severnej Karolíne strojnásobili svoje príjmy, keď požiadali zákazníkov platiť toľko, koľko chce Boh – ale existujú len malé dôkazy udržateľnosti alebo toho, že používatelia snažiaci sa čo najlepšie využiť svoje peniaze by si vybrali platiť viac.

Súvisiace: Robinhood – nová aplikácie na obchodovanie akcií s nulovou províziou

Avšak Cherny nie je sám so svojím sebavedomím. Jeho spoločnosť, ktorá chystala spustenie cez rok zozbierala vyše 4.5 milióna dolárov na financovaní a bývalého prezidenta eBay Jeffa Skolla považuje za člena svojho predstavenstva poradcov. Radikálny prístup firmy Aspiration ku svojim zákazníkom sa spolieha na dôvere založenom modele, ktorým sa kedysi riadil úspech eBay.“ Uviedol Skoll v tlačovej správe. „Je to odvážna stávka a verím, že to dokáže pozitívne pohnúť finančným priemyslom.“

Aspiration zatiaľ funguje len ako „invite-only“ platforma a umožňuje svojim potenciálnym klientom zúčastniť sa len prostredníctvom zdieľania informácií o spoločnosti v sociálnych médiach.  

Preložila: Lucia Lacová

Zdroj: GOOD Magazine, WSJ

Facebook komentár