Tesla v marci predstaví svoje ďaľšie auto, pre široké masy – $35 000 Model 3.

Startupový výrobca áut nám ukáže iba verziu sedanu, ale počas minulého roka technický riaditeľ JB Straube uviedol, že Model 3 bude v skutočnosti platforma, na ktorej bude postavená rodina automobilov.

To znamená, že Tesla môže jednoducho pridať kompaktný crossover SUV pre jeho rozšírenia = alebo ďaľšie návrhy od športových áut až po pick up.

To je to čo robí väčšina výrobcov áut: S výnimkou veľmi exotických značiek, ktoré vyrábajú veľmi drahé a vysoko výkonné autá, väčšina technikov používa pre ich autá a pickupy všeobecnú platformu, aby vývoj a výrobný proces áut a pickupov bolefektívnejší a menej nákladný.

Až doposiaľ Tesla nemala skutočnú spoločnú platformu pre svoje autá. Originálny roadster bol odvodený od dizajnu lotusu, a sedan – Model S a SUV – model X su postupne posúvané smerom k spoločnej platforme zdieľaných elementov.

Avšak Model 3 bude začiatok presmerovania Tesla do výroby, ktorá sa viac podobá konvenčným výrobcom áut ako tomu bolo v minulosti, v snahe dosiahnuť výrobu 500,000 átu do roku 2020.

Vždy ide o strátegiu spoločnej platformy

Aby bolo jasné, Tesla mala pri spätnom pohľade na príchod roadsteru vždy zámer o spoločnú platformu pre svoje autá. Aj vtedy Tesla ohlásila plán troch vozidiel. S modelom S (vtedajšie kódové meno “White Star”) a Modelom X nasledovať jeho populárny dvojdverový, ktorý zmenil názor všetkých na elektrické autá by mohla byť táto platforma uzavretá (žiadny glorifikovaný golfový vozík, nie pomalé auto, nie len na vzdialenosť 80 km).

Samozrejme bolo nejasné ako chce Tesla uskutočniť túto svoju stratégiu. V skutočnosti celá vec sa dostala do slepej uličky, keď Tesla ku koncu roka 2008 narazila na stenu a v hodine jedenástej sa zachránila pred bankrotom, cez nové kolo financovania. Model S a Model X boli oba posunuté, ale Tesla minulý rok predala vyše 50,000 vozidiel, aj napriek pádu ceny akcií ku koncu roku, sa jej akcie stále obchodujú výrazne vyššie ako bola v roku 2010 IPO cena.

Platforma Modelu 3, aj sedanu aj crossoveru, je prirodzené rozšírenie tohoto celkového plánu.

Ale Tesla má novú výzvu — rozšírenie.

Továreň Tesla v Kalifornii.

Rast

Prechod od spoločnosti, ktorá produkuje 50 000 áut do roka na spoločnosť, ktorá ich stavia 500 000 ročne bude mimoriadne nákladné a mimoriadne ťažké. Ale je to cesta, ktorou sa Tesla musí vybrať, ak má dosiahnuť Muskov zámer zmeniť svet: zrýchliť koniec éry fosílnych palív.

Musk napína svoj záväzok k plánu zvyšovaním svojho podielu v spoločnosti: Minulý týždeň získal a držal 532 000 opcií na ďalší nákup.

Rozšírenie spoločnosti potrebuje obe časti stratégie spoločnosti Tesla, s cieľom vyvinúť čo možno najviac vozidiel zo spoločnej platformy, tak aby ich bolo možné predávať za konkurenčné ceny, benzínom poháňaných áut a vrodenú jednoduchosť elektrických automobilov. Model X je populárne vyzerajúci kúsok, s jeho dverami v tvare orlích krídel a masívnym čelným sklom, ale naspodu, je to efektívny štvoruholník so štyrmi kolesami a jedným alebo dvoma motormi a veľkou batériou.

Platforma Modelu 3 by mala byť ešte jednoduchšia pre produkciu S alebo X. V skutočnosti by to tak malo byť. Je to rodina vozidiel ktorá spätne predizajnuje súčasnú identitu spoločnosti Tesla, posunie výrobcu áut z pozície výrobcu áut a pozície výrobcu luxusných áut do pozície, ktorú zaviedol už pred 100 rokmi Henry Ford, keď uviedol na svet Model T a začal revolúciu v osobnej mobilite.

Vydržať nastúpenú cestu

Toto môže znieť bláznivo, prečo nezostať pri stavbe a predaji áut za $100 000 pre vybraným zákazníkom. Ale Tesla sa nakoniec nechce hrať v ríši výrobcov luxusných áut s ich obmedzeným podielom na globálnom trhu. Vzorom je Ford, General Motors, Toyota, Fiat Volkswagen: mnoho a mnoho áut, ktoré sú dostupné, poháňané elektrónmi.

Fakt, že Tesla je v súčasnosti malá a v skutočnosti nie efektívna ako sú celosvetoví výrobcovia áut pri stavbe miliónov vozidiel za rok, môže to vyzerať, že spoločnosť nemá jasno v tom, čo by mala urobiť pre úspech.

Ale tento výrok stráca zo zreteľa kde Tesla v skutočnosti dnes je: v približne polovici svojej stratégie. S Modelom S a Modelom X na ceste, stabilita biznisu ukazuje kritický tlak na nástup pre masové trhy s Modelom 3. Spoločnosť má množstvo kritikov, ktorí si myslia, že nikdy nezrealizuje Muskov plán, a môžu mať pravdu.

Avšak vývoj Modelu 3, čo je automobil, ktorý budeme môcť vidieť zhruba o mesiac, ukazuje, že Tesla sa drží stratégie, ktorá vôbec nezastarala.

Preložil: Vladimír Klein

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Facebook komentár