Tesla_nepotrebovala_reklamu_ale_to_sa_musi_zmenit

Konkurencia v oblasti elektrických automobilov narastá a predaje spoločnosti Tesly klesajú. Môže to byť čas, aby sa Elon Musk zameral na Madison Avenue (meno ulice je synonymom pre americký reklamný priemysel).

Spoločnosť Tesla sa stala hlavnou silou v automobilovom priemysle bez toho, aby minula čo i len desatník na reklamu. To malo v minulosti určitý zmysel, keďže sa jednalo o unikátnu automobilku a čelila omnoho väčšiemu dopytu po svojich autách, než by mohla dodať a zákazníci museli čakať mesiace, ak nie sú roky vrámci čakacích zoznamov, aby dostali auto, ktoré si objednali.

Musk analytikom v auguste 2017 povedal: “Neplatíme žiadnu reklamu (pre Model 3),” … “Ak niekto príde do našich obchodov, pretože ak si niekto v súčasnosti objedná Model 3, je to pravdepodobné že ho dostane až koncom budúceho roka.“

Tesla už nie je jedinou možnosťou

Ale dni nadmerného dopytu sú do značnej miery u konca. Najpredávanejšie vozidlo automobilky Tesla – Model 3, je v súčasnosti možné dodať za menej ako dva týždne, čo je v podstate také rýchle, ako je možné ho vyrobiť a dodať objednávku.

Tesla čelí zvýšenej konkurencii v oblasti elektrických vozidiel od etablovaných výrobcov automobilov, z ktorých všetci sú ochotní vynaložiť veľké množstvo prostriedkov na reklamu, aby prilákali zákazníkov k svojim produktom. A stále čelí konkurencii kupujúcich, ktorí sú ochotní kúpiť buď elektrické vozidlo, alebo vozidlo poháňané zemným plynom – podľa toho, čo je pre nich najvhodnejšie.

Predaje spoločnosti Tesla boli taktiež zasiahnuté z dôvodu obmedzení štátneho príspevku v hodnote 7 500 dolárov, ktorý bol 1. januára znížený na polovicu a 1. júla dosiahne hodnotu len 1 875 dolárov. Tento príspevok u vozidiel značky General Motors taktiež klesol na polovicu. Kupujúci elektrických vozidiel od iných výrobcov automobilov stále dostávajú plnú hodnotu príspevku, pretože zatiaľ kupujúcim v USA nepredali 200 000 automobilov typu plug-in, pri ktorom sa tento objem začína postupne vyraďovať.

Ukončenie hospodárskej súťaže a skončenie štátnej podpory viedli k poklesu predajov automobilky Tesla v prvom štvrťroku o 31%, čo je najväčší medziročný pokles tržieb v histórii spoločnosti.

Niektorí odborníci na automobilový priemysel uviedli, že Tesla nebude môcť udržať svoj bojkot reklamy dlhšie, keď nebude schopnou dosiahovať svoje agresívne ciele rastu.

Kelsey Mays, ktorý má na starosti spotrebiteľské záležitosti vrámci webu Cars.com, poznamenal: “Boli schopní prežiť až do tohto bodu. Ak ste boli schopní mať čakacie zoznamy až na šesť mesiacov, prečo by niekto chcel utrácať peniaze za marketing? Ale objemy dopytu sú oveľa nižšie,” … “Sú vystavení náročnejšej konkurencií z dôvodu obmedzeného štátneho príspevku, ako aj vpádu nových hráčov do priestoru.”

Jeff Greenfield, riaditeľ marketingových analýz spoločnosti C3 Metrics poznamenal, že Tesla má stále povesť, ktorá jej dáva výhodu oproti tradičným výrobcom automobilov, ktorí prichádzajú s vlastnými elektrickými automobilmi. Ľudia, ktorí premýšľajú o elektrickom vozidle, budú pravdepodobne myslieť najprv na Teslu. Musí však už presiahnuť aj tradičné automobilky, ktoré sa do toho trhu dostávajú v oveľa väčšej miere.

Greenfield ďalej uviedol: “Predaje fungovali bez reklamy, kedy Tesla nemala žiadnu konkurenciu v oblasti elektromobilov, ale v aktuálnej fáze to bez inzercie nepôjde.”

Dlhá história reklamy automobilov hovorí sama za seba

Tesla sa však zdráhala vrhnúť do reklamy.

Musk v nedávnom statuse na sociálnej sieti Twitter, keď jeden z jeho sledovateľov navrhol, že je čas začať reklamu, poznamenal: “Tesla neakceptuje ani neplatí za propagáciu. Namiesto toho tieto peniaze používame na to, aby bol produkt naozaj jedinečný.”

Podľa analýzy spoločnosti Kantar Media automobiloví výrobcovia a ich predajcovia v roku 2018 na reklamu vynaložili približne 9,3 miliardy dolárov. Typicky tieto peniaze z tejto investície dostali späť a boli v konkurenčnej nevýhode, ak by inzerovali, keďže ich konkurenti taktiež míňali rozsiahle finančné prostriedky.

Ed Williams, viceprezident divízie prieskumu v spoločnosti Kantar poznamenal: “Za reklamu sa platí. Za dobrú reklamu sa platí ešte viac. Za najlepšiu reklamu sa platí najviac zo všetkých,” … “Výhodou je, že budete vytvárať ďalšie povedomie.”

Keď Tesla pred dvoma rokmi sponzorovala súťaž “Project Loveday” svojim zákazníkom ponúkla možnosť navrhnúť vlastné reklamy. Amatérske reklamy, ktoré ľudia vytvorili boli chytré, vtipné, dobre spracované a pomerne efektívne pri podpore ich automobilov. Poukazovali na niektoré z výhod, ktoré majú elektromobily značky Tesla v porovnaní s benzínovým alebo naftovým motorom.

Tesla však nikdy nepristúpila, aby ich zapracovala. Jednoducho ich len uverejnili na svojich webových stránkach.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár