Tesla_sa_stala_jednou_z_25_najcennejsich_spolocnosti_USA

Trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla stúpla tak rýchlo a v takej miere, že sa stala jednou z 25 najcennejších spoločností v USA. Z dôvodu svojich skromným objemom okolo príjmov je tento výkon mimoriadny a hovorí o tom, čo investori považujú za úspešnú firmu pre nasledujúcu budúcnosť. Táto budúcnosť zostáva jasná, pokiaľ ju najväčšie automobilové spoločnosti sveta nezasiahnu pri predaji elektrických vozidiel.

Trhové ocenenie spoločnosti Tesla dosiahlo 208 miliárd dolárov, čo jej zabezpečilo 24. miesto na zozname najhodnotnejších amerických spoločností. Zároveň ju to posunulo pred spoločnosť Walt Disney Co. s hodnotou 204 miliárd dolárov, Bank of America (201 miliárd dolárov) a Coca-Cola Co. (192 miliárd dolárov). Mierny nárast hodnoty spoločnosti Tesla by ju priniesol dokonca aj k spoločnosti AT&T s trhovou kapitalizáciou na úrovni 213 miliárd dolárov.

Spoločnosť Tesla v prvom štvrťroku dosiahla tržby na úrovni 6 miliárd dolárov, čo je o 32% viac ako v rovnakom období minulého roka. Z toho 5,1 miliardy dolárov pochádzalo z automobilového priemyslu. Čistý zisk predstavoval iba 16 miliónov dolárov. Ak sa jej príjem v bilancii roka zrýchli podobným tempom, príjmy z automobilov môžu dosiahnuť 25 miliárd dolárov. Pandémia COVID-19 by však toto číslo mohla výrazne znížiť.

Tesla v spomínanom období vyrobila 102 672 automobilov, čo je o 33% viac ako rok predtým. Dodala 88 496 automobilov. Objem dodania spoločnosti Tesla môže tento rok dosiahnuť 350 000 vozidiel. Pandémia by to mohla opätovne zasiahnuť.

Prevádzkové čísla spoločnosti Tesla by tak mohli byť silným základom pre tvrdenie, že jej trhová kapitalizácia je nadmerne nafúknutá. Na rozdiel od najväčšieho výrobcu automobilov sveta – Volkswagenu, je výsledok smiešny, keďže v minulom roku dosiahla predaj 10,97 milióna vozidiel. VW tvrdí, že za dané obdobie predala 140 000 elektrických automobilov.

Tesla zverejnila dve vyhlásenia, ktoré aspoň čiastočne odôvodňujú jej hodnotu. Prvým je, že technológie ostatných výrobcov elektrických automobilov sú pozadu. Môže to byť pravda, ale iné spoločnosti v podnikaní by o tom vedeli diskutovať. Druhým je, že žiadny iný automobil na elektrický pohon nemôže vyrovnať jej predajom. Aj keď to môže byť čiastočne pravda, najväčšie automobilové spoločnosti sveta spoločne môžu počas tohto roka dosiahnuť predaj elektrických vozidiel oveľa väčší ako firma Tesla.

Tesla môže tiež poukazovať na dopyt. Z vonkajšej strany spoločnosti je ťažké vedieť, aká dlhá je čakacia listina pre jej modely. Model S je k dispozícii s dodaním do 8 až 12 týždňov. Vo verziách Modelu S, ktoré sú už započítané aj v inventári, je čas oveľa kratší. Rovnako ako väčšina ostatných automobilových spoločností, ponúka pôžičky na automobily s nízkymi úrokmi. V prípade niektorých vozidiel je to 2,49% za 72 mesiacov.

Má spoločnosť Tesla hodnotu 208 miliárd dolárov? Možno jej elektrický kamión zvýši predaj. Možno bude jej autonómna technológia automobilov o niekoľko rokov vyspelejšia, ako ponúkajú iné automobilové spoločnosti. Jedna vec je istá. Každá významná automobilová spoločnosť ju chce dobehnúť v predaji elektrických vozidiel. Vďaka tomu je jej pozícia vedúceho lídra naozaj krehká.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár