Technologické spoločnosti sú stále na vrchole, pokiaľ ide o inovácie, podľa zoznamu roka 2013 “najviac inovatívnych spoločností podľa Boston Consulting Group”. Spoločnosť Apple si udržala 1. miesto deviatym rokom po sebe, za ktorou nasledujú Samsung Electronics a Google.

Ale automobiliek sa taktiež snažia na plné obrátky. Aktuálna správa obsahuje 14. automobilových firiem v top 50. a deväť firiem v top 20. V roku 2010 ich tam bolo len osem.

Keďže spotrebiteľ má prísnejšie normy na spotrebu paliva, a tieto firmy zápasia s pravidelnými bezpečnostnými záujmami a snahou uspokojiť náročných vodičov, výrobcovia automobilov zdvojnásobil objem peňazí pre ich inovácie.

Podľa správy BCG medzi 10. najviac inovatívnych spoločností patria automobilky Toyota Motor, Ford Motor a BMW. General Motors v tomto roku skočila o 16. miest, na č. 13, zatiaľ čo automobilka Volkswagen vzrástol 31. miest na č 14. Audi, Honda Motor a Daimler taktiež dostali svoje silné pozície.

Medzitým spoločnosti Intel, Dell a Royal Philips – všetky klesli o najmenej 11 pozícií.

Výsledky sú z prieskumu 1500 vedúcich pracovníkov, ktorí boli požiadaní, aby vymenovali najviac inovatívne spoločnosti, mimo ich priemyslu, spoločne s trojročnou návratnosťou akcionárov, rastu tržieb a nárastu marží.

Andrew Taylor, partner BCG, ktorý pracuje na pre inovatívne stratégie poznamenal: “Dlhotrvajúci rast, znamená byť prvotriednym inovátorom,” … „Inovácia už je pravidlom technologických firiem, ale firmy vo všetkých odvetviach musia byť na vrchole svojej tvorivej hry, s cieľom konkurovať.“

Venkatesh Prasad – technický vedúci inovácií v spoločnosti Ford poznamenal, že chápe “dôležitosť inovácií, ktoré zohrávajú ústrednú úlohu v našej pokračujúcej transformácii.”

Firmy hovoria veľa o význame inovácií pre udržanie konkurenčnej výhody na trhu, s odvolaním sa na hodnotu nového vývoja produktov, strategického plánovania a začlenenia celého tímu.

Približne jedna štvrtina respondentov tvrdí, že inováciu považujú za hlavnú prioritu a až 53% ju uviedlo medzi prvými tromi.

Ale meranie inovácií zostáva stále zložite a BCG nežiadala respondentov, aby vysvetlili, ako presne by ich definovali.

Taylor dodal: “Na všetkých by nemal byť použitý rovnaký meter,” s tým, že jedna spoločnosť v danom odvetví by sa mohla zamerať na jeden alebo dva hlavné produktové inovácie za rok, zatiaľ čo iní v rovnakom odvetví sa môžu rozhodnúť pre ďalšie inovácie viacerých produktov, ale obaja môžu byť rovnako úspešný.

Tu je zoznam Top 20. najviac inovatívnych spoločností:

 1. Apple
 2. Samsung
 3. Google
 4. Microsoft
 5. Toyota
 6. IBM
 7. Amazon
 8. Ford
 9. BMW
 10. General Electric
 11. Sony
 12. Facebook
 13. General Motors
 14. Volkswagen
 15. Coka-Cola
 16. Hewlett-Packard
 17. Hyundai
 18. Honda
 19. Audi
 20. Daimler

Zdroj: WSJ

Facebook komentár