Tretina_rastu_trzieb_z_reklamy_Facebooku_pochadza_z_Instagramu

Povesť Facebooku bola poškodená škandálom Cambridge Analytica, ale podnikaniu Facebooku sa aj naďalej darí. A to z jedného veľkého dôvodu: aplikácie Instagram.

Aplikácia na zdieľanie fotografií sa pre Facebook stáva čoraz dôležitejším strojom na peniaze.

Podľa odhadov analytika banky Morgan Stanley, Briana Nowaka, Instagram v druhom štvrťroku bude predstavovať 36% celkových výnosov z reklamy na Facebooku. Podľa výskumu, ktorý bol zverejnený len predvčerom, Nowak počíta s tým, že reklamy na Instagrame v druhom štvrťroku prinesú príjmy o hodnote 3,8 miliardy dolárov a vo štvrtom štvrťroku dokonca na úrovni 4,5 miliardy dolárov.

Súvisiace: Hodnota spoločnosti Instagram je 100 miliárd dolárov

To je obzvlášť dôležité, keďže hlavná príjmová oblasť Facebooku zo služby sociálnych médií aj naďalej čelí spomaleniu rastu, z dôvodu rastúceho “zaťaženia reklamou” – počet reklám, ktoré Facebook vkladá do nástenky (newsfeed) užívateľov.

Snaha o znižovanie zaťaženia reklamou na Facebooku je naozaj zámerné; spoločnosť je opatrnou pri každej zmene vplyvu na spotrebiteľov, čiže je nadšená že tieto reklamy môže presúvať inam. Našťastie má tak spoločnosť Facebook Instagram a jeho pomer “prázdnych oblastí” pre reklamu predstavuje naozaj vítaní výsledok.

Morgan Stanley.

Morgan Stanley.

 

A bez ohľadu na poškodenie dobrého mena značky Facebook, Instagram je u spotrebiteľov viac populárnym než kedykoľvek predtým. Táto služba len nedávno prekročila miliardu používateľov a analytici banky Morgan Stanley ďalej poznamenali, že aktívny rast používateľov v 2. štvrťroku bol “oslabený”, keďže spoločnosť Instagram navýšila počet denných užívateľov len o 750 000.

Výsledok: Investičná banka ponecháva svoj cenový cieľ pre akcie spoločnosti Facebook, ktorý sa v súčasnosti pohybuje okolo hodnoty 203 až 215 dolárov – a navrhuje, že v najlepšom prípade by to mohlo mohla dosiahnuť cenu až na hodnote 245 dolárov.

Súvisiace: Generácia Z je posadnutá touto alternatívou Instagramu

Nowak ďalej poznamenal: “Veríme, že Wall Street neustále podceňuje schopnosť rastu spoločnosti Facebook a jej aplikácií, aj keď zaťaženie reklamou navyšuje.”

Spoločnosť Facebook (zatiaľ) nezverejnila finančné výsledky spoločnosti Instagram, takže je náročné presne vedieť, v akých objemoch do celkových výsledkov prispieva. To či sa jej táto stratégia celkovo vypláca uvidíme po oznámení výsledkov spoločnosti Facebook za druhý štvrťrok, ktoré je naplánované na 25. júla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Morgan Stanley, Yahoo

Facebook komentár