Trhova_kapitalizacia_automobilky_Tesla_sa_blizi_k_hodnote_Fordu_2017_top

Trhová kapitalizácia automobilky Tesla má nakročené vystriedať 114-ročnú spoločnosť Ford.

Tesla, ktorá počas dnešného dňa vykázala výsledky za celý rok, bola pred hlavným obchodovaní o hodnote 44,6 miliárd dolárov, zatiaľ čo automobilka Ford atakovala úroveň 49,9 miliárd dolárov.

Tým pádom tak táto elektronická automobilka potrebuje získať ďalších 12% a dosiahne podobné ocenenie ako Ford.

Je samozrejmosťou že Tesla, ktorý je oveľa menšia, než Ford rastie oveľa rýchlejšie. Hodnota automobilky Tesla sa od začiatku tohto roka vyšplhala o 30%, zatiaľ čo akcie spoločnosti Ford rástli iba o 5%.

Súvisiace: Čo robí Tesla a SpaceX tak úspešnými (nie sú to autá ani rakety)

Ocenenie Fordu bolo pred rokom dvakrát tak veľké, než u firmy Tesla a pred necelými štyrmi rokmi stála 10-krát toľko. Spoločnosť Tesla je však už vo viac ako dvoj-násobnej hodnote ako americko-talianská automobilka Fiat Chrysler, vytvorená po bankrote Chrysleru v roku 2009.

Ford je jednou z prevratných automobiliek sveta a zakladateľ Henry Ford je otcom modernej montážnej linky. A na rozdiel od konkurentov (General Motors a Chrysler) sa jej v roku 2009 podarilo vyhnúť bankrotu.

Automobilka Tesla je vedená “superstar” spomedzi generálnych riaditeľov (CEO) Elonom Muskom. Podarilo sa jej získať titul najväčšej elektrickej automobilky, ale v porovnaní s hlavnými automobilkami je stále je malým hráčom.

Trhova_kapitalizacia_automobilky_Tesla_sa_blizi_k_hodnote_Fordu_2017

Tesla v minulom roku predala 76 000 vozidiel, avšak Fordu sa po celom svete podarilo predať 6,7 milióna osobných a nákladných automobilov. Tesla by podľa očakávaní mala ohlásiť príjmy za celý rok v hodnote 7 miliárd dolárov, v porovnaní s ročnými tržbami automobilky Ford ktoré sú na úrovni 152 miliárd dolárov.

Ford vykázala zisk vo výške 4,6 miliárd dolárov. Tesla ešte nikdy neohlásila výsledky celoročného zisku. Jej zisk za tretí štvrťrok bol v hodnote 22 miliónov dolárov a jednalo sa iba o jej druhý ziskový štvrťrok, odkedy prišla s verejnou emisiou akcií (v roku 2010).

Súvisiace: Mala by mať automobilka Tesla aj banku?

Ale investori vsádzajú na budúce vyhliadky spoločnosti, najmä z dôvodu spustenia predajov okolo jej prvého automobilu, ktorý je určeným pre masový – Model 3 a mal by prísť do predaja ešte počas tohto roka. Spoločnosť už prijala objednávky na viac ako 300 000 Modelov 3 a jeho katalógová cena je okolo 35 000 dolárov.

Ford a ďalší tradiční výrobcovia automobilov sa snažia dostať k rozvoju masového trhu automobilov na elektrický pohon. V januári automobilka Ford oznámila, že do roku 2020 plánuje do produkcie elektrifikovaných vozidiel investovať 4,5 miliardy dolárov, vrátane elektrických verzií niektorých zo svojich ikonických vozidiel, ako pickup F-150 a Mustang.

Ford sa snaží “hrať na naháňačku” s firmou Tesla a General Motors, ktorá predáva svoj model Chevrolet Bolt. CEO automobilky Ford – Mark Fields v januári predpovedal, že hybridné a elektrické vozidlá v období nasledujúcich 15 rokov nahradia benzínové.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár