Trhové extrémy sú dobrá vec (Biely papier o veľkých, negatívnych prelomových bodoch) (z angl. orig. ‘White Paper’, ktorý opisuje vládnu alebo inú úradnú správu s informáciou alebo návrhom na riešenie problému.)
Ak radi špekulujete, momentálna extrémna situácia na širšom akciovom trhu a na trhu so zlatom (náhle poklesy cien uprosted rastu vytvárajúce znepokojenie, že rast je mŕtvy napriek rastúcim údajom o penažnej zásobe sú práve tie situácie, na ktoré čakáte.
Stručne povedané, prelomové body sú práve tie mieste, kde rozložiť kapitál (či už krátkodobo alebo dlhodobo) za účelom veľkých ziskov. Akciový trh je na 4-ročnom cyklickom trende, a na dlhodobých, väčšinou bočných 12-ročných trendoch. Zlato je momentálne v cyklickom klesajúcom trende 1.5 roka a v dlhodobom stúpajúcom trende 12 rokov. To všetko je dobré a v poriadku, avšak trendy môžu byť zdrvujúce, plné vzostupov a pádov, zastavení a opätovných naštartovaní.
Na druhej strane, veľký a dôležitý prelomový bod môže viesť k úspešnej kariére – ak ho viete vystihnúť v správnom čase a po správnom určení jeho potenciálu. To nie je ľahká úloha. Ak by bola, všetci by sme boli nesmierne bohatí vďaka našej úžasnej schopnosti predvídať trh. Nanešťastie, trhy majú skvelý spôsob ako hodiť zle vrtiacu sa loptu krivo, a navyše ju aj poriadne ukryť. Možno sú to ťažkí jazdci, ktorých nám trh hádže, alebo možno sú to iba závažia. Čokoľvek to je, naše vklady sú často odrezané práve vtedy, keď si myslíme, že sme vtiahnutí do grand slamu.
Takže striedmosť a rizikový manažment sú veci, ktoré by sme si mali cviciť väčšinu času. Znie to nudne, ale keď príde veľký preľomový bod, budete radi, že máte vedomosti ako zarobiť na týchto vzácnych udalostiach. Napríklad ľuďom, ktorí mali hotovosť v rokoch 2008 a 2009, bola poskytnutá možnosť kúpiť rôzne druhy aktív za lacno, začínajúc s drahými kovmi, prechádzajúc cez kľúčové komodity, až po rôzne akcie na trhu.
Deflačná skaza z roku 2008 predstavovala opačný (negatívny) makro prelomový bod – ako tento obal magazínu Time s fotografiou, ktorá zachytáva radu na chleba počas krízy, a vraví všetko o tom, čo malo nasledovať.
A potom prišiel Tony Robins, niekedy v roku 2009, varujúc verejnosť o príšerných následkoch novej krízy, a zvyšok je už len história. Cycklický bičí trh (z angl. orig. “Bull Market” znamenajúc finančný trh so skupinou cenných papierov, ktorých ceny rastú, alebo sa očakáva, že vzrastú) sa zrodil počas príliš veľa osudu, temnoty a istoty zo strany verejnosti, že svet, aký sme ho poznali, sa už skončil.
Skočme vpred do dnešnej doby a nájdeme vážený magazín Time pýtať sa:
Čo Vám to hovorí? Vie Time vôboec o čom tentokrát hovorí, alebo iba jednoducho odráža verejný názor na svetovú banku zo zrkladla, do ktorého nejasne, ale uprene hľadí?
Time magazín publikoval fotky zástupov na chleba spolu s nadpismy “Kríza 2.0” ešte na úplnom začiatku súčasného cyklu, presne v tom čase, keď mali ľudia kupovať. Dnes, tesne pod potenciálne hlbokým makro prelomovým bodom, Time vážne zvažuje “obrovskú rotáciu” v burzových akciách. Iste, tentokrát by im to mohlo vyjsť, ale aká je pravdepodobnosť, že sa to naozaj stane?
Rozumiete, musíte rozmýšlať sami za seba pokiaľ sa chystáte efektívne praktizovať to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie úspechu v dlhodobom horizonte na trhu. Žiadny analytik, guru alebo novinár by nemal byť pasívne nasledovaný. Ako viete, že oni tiež nie sú iba nasledovníci trendov, robiac čo im je pohodlné; robiac to, čo sa im zdá a cíti byť najlepšie a má najväčší zmysel v danom okamihu?
Zdalo sa, že byť pesimististický malo najväčší zmysel začiatkom roku 2009. Teraz sa zdá, že je znova čas na to byť optimistický, pretože je to dobrý pocit, keď sú zdanlivé nebezpečenstvá pohlcované politikmi, ktorí nás uisťujú, že ostanú tolerantní a budú mať veci pod kontrolou. Nemajú však nič pod kontrolou, ale bol to dlhý, a ťažký boj pre kedysi angažovaného Bena Bernankeho, aby získal rešpekt svojích predchodcov. Teraz ho má.
Stačí sa pozrieť na jeho samoľúbe sebauspokojenie. Benevolentný hrdina, ktorý má veci plne pod kontrolou. My budeme pokračovať na práci makro prelomových bodov aj v roku 2013 až pokiaľ nebudeme mať dôvod prestať. V 2008 som mal optimistický názor o odvetví zlata, na začiatku roku 2009 to bola ropa, meď a čoskoro sa objavila Pandorina skrinka trhových aktív zobrazujúca protikladné signály o rastúcich cenách na trhu. To bol makro prelomový bod.
Dnes by sme sa mali pozerať dopredu, aby sme vedeli odhadnúť možnosti vzniku negatívnych prelomových bodov predtým, ako bude príliš neskoro. Som presvedčený, že situácia v drahých kovoch môže byť predzvesťou niečoho hlbšieho. Napokon, drahé kovy viedli aj cyklický býčí trh nazvaný tiež ako “Nádej 09” (z orig. “Hope 09“).
Aby ste mohli využiť tieto dôležité udalosti, musíte byť na ne pripravený. Byť pripravený znamená čeliť psychologicky mocným silám ako je vôľa väčšiny, ktorá sa skladá z 90-niečo percent obyvateľstva. Je to však tažšie, ako sa zdá.
Preložil: Marián Rehák
Zdroj: Biiwii
Facebook komentár