Situácia na trhu so zemným plyn sa vyostruje.

Situácia na trhu so zemným plyn sa vyostruje.

Skúsený obchodník so zemným plynom – Bill Perkins vo štvrtok varoval pred potenciálne „katastrofickou cenou“ počas tohto ročnej zimy, ak sa ruský krok k obmedzeniu dodávok plynu do Poľska a Bulharska skončí plnohodnotnou energetickou blokádou.

Perkins, generálny riaditeľ a hlavný obchodník v spoločnosti Skylar Capital Management, poznamenal: „Práve aktáulne trh čelí významným rizikám.“

Perkins dodal: “Nachádzame sa v režime bezprostrednej paniky,” … „Ak Rusko odstaví plyn a ropu, Európa sa túto zimu bude musieť snažiť udržať toky pre kúrenie a udržať svoje ekonomiky v behu.“

Ruský gigant Gazprom v utorok informoval poľské a bulharské štátne plynárenské spoločnosti PGNiG a Bulgargaz, že zastaví dodávky zemného plynu po tom, čo obe krajiny odmietli požiadavky prezidenta Vladimíra Putina, kde by mali platiť za dodávky v ruskom rubli.

Eskalácia po zverejnení týchto informácií viedla k rastu holandského veľkoobchodného kontraktu na zemný plyn, ktorý je referenčným kontraktom pre Európu, takže v stredu jeho cena rástla o viac ako 20 %. Holandské futures na zemný plyn s označením TTF za posledných 12 mesiacov vzrástli takmer o 60 %.

“V najbližších rokoch očakávajte zvýšenú cenu a rozsiahle objemy volatility,” varoval Perkins a opísal svoj budúci trhový výhľad ako “mierne medvedí”, ale “konštruktívny a býčí, čo sa týka dlhodobého hľadiska.”

“Vzhľadom na to, kde sa ceny nachádzajú práve teraz, a toky LNG (skvapalneného zemného plynu) do severozápadnej Európy, v skutočnosti sa jedná o medvediu (negatívnu) situáciu, ktorá bráni úplnému odstráneniu ruského plynu,” … “Vzhľadom na to, že vystrelili prvú raketu… všetci ostatní sú v pohotovosti, takže tieto medvedie stávky sú obmedzené.”

Perkins: “V zimných mesiacoch sú všetky zmluvy už irelevantné,” … „Bez ruského plynu, ktorý tvorí asi 40 % ich dodávok plynu alebo ich dopytu po plyne, je naozaj ťažké vidieť, ako sa trh vyrovná a tým, ak by ignorovali ich plyn.“

Nedávna správa Medzinárodnej energetickej agentúry uvádza, že v minulom roku Európska únia z Ruska doviezla 155 miliárd kubických metrov zemného plynu, čo predstavuje približne 45 % dovozu plynu do EÚ a takmer 40 % celkovej spotreby plynu.

Európski politici odignorovali Putinovu požiadavku a tvrdia, že porušuje existujúce zmluvy, ktoré už boli dohodnuté v amerických dolároch alebo eurách. Európa stále zvažuje kompletný zákaz ruského dovozu energetických surovín, napriek tomu, že sa vo veľkej miere spolieha na Rusko, pokiaľ ide o energie. Podľa nedávnej správy agentúry Reuters sa očakáva, že európski ministri energetiky budú diskutovať o ďalších krokoch na stretnutí vo Francúzsku, už počas najbližšieho pondelka.

Súvisiace: Ruská vojna na Ukrajine znamená, že európska ekonomika sa už nevráti do normálu

USA a Spojené kráľovstvo už zakázali dovoz ruských energetických surovín, ale európske krajiny s vysokou závislosťou od ruských dodávok, ako je Nemecko, sa zdráhali ich nasledovať. Nemecko naznačilo, že by sa mohlo odstaviť od ruskej ropy do konca roka.

Analytici z MUFG v dnešnej správe ku klientom uviedli: „Ide o jasnú eskaláciu rizík na trhoch so zemným plynom,“ pričom ruský zákaz označili za „hlavný bod obratu pre európske trhy s plynom“.

Analytici z MUFG, ďalej poznamenali: „Sme presvedčení, že je v záujme EÚ aj Ruska vypracovať riešenie, ktoré dostane platby za plyn do súladu s právnymi požiadavkami EÚ … vzhľadom na bezprecedentnú záťaž, ktorú by zastavenie tokov plynu na celom kontinente znamenalo,“ Zároveň varovali, že „okamžité prerušenie“ ruských tokov do severozápadnej Európy by mohlo zvýšiť ceny TTF severne nad 200 eur za megawatthodinu v rámci „dlhšieho obdobia“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. CNBC

Facebook komentár