UBS_Pocet_nakazenych_v_USA_by_sa_za_6_mesiacov_mohol_blizit_k_nule

Najnovší vývoj ohľadom vakcín proti koronavírusu oživil vyhliadky americkej ekonomiky. Analytici z UBS svoje prognózy HDP pre túto krajinu zvýšili.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech v pondelok oznámili, že ich vakcína je pri prevencii infekčného ochorenia Covid-19 účinná na viac ako 90%. Toto oznámenie podporilo optimizmus, že pandémia by sa mohla skončiť skôr ako neskôr, čo povedie k zvýšeniu akciových trhov po celom svete.

UBS pôvodne odhadovala, že počet koronavírusových infekcií sa v USA do konca roku 2021 priblíži k nule, ale z dôvodu infomácií okolo vakcíny banka túto prognózu posunula o šesť mesiacov dopredu.

Hlavný analytik pre USA v banke UBS – Seth Carpenter, poznamenal: „Mohli by sme sa dostať do situácie, kedy hlásené prípady Covidu v Spojených štátoch v priebehu druhého štvrťroka budúceho roka veľmi skoro klesnú na nulu. Ten šesťmesačný rozdiel je veľmi dôležitý, čo znamená že pre budúci rok odhadujeme nárast HDP o 1 až 1,25 percentuálneho bodu.“

Dodal, že správy o očkovaní „boli veľmi povzbudivé“, pretože miera účinnosti bola oveľa vyššia, ako analytici predpokladali.

USA od začiatku pandémie zaznamenali viac ako 10 miliónov prípadov ochorenia Covid-19. Krajina tento týždeň zaznamenala rekordné maximá v počte hospitalizácií s koronavírusmi a počet nakazených, vo štvrtok dosiahol hodnotu 153 496 prípadov.

Súvisiace: Malo načasovanie vakcíny vplyv na prezidentské voľby v USA?

To prichádza v čase špekulácií o tom, či bude americká ekonomika bude opätovne čeliť lockdownu. Poradca zvoleného prezidenta Joe Bidena pre koronavírus uviedol, že lockdown na štyri až šesť týždňov by mohlo pomôcť znížiť počet infekcií a dostať ekonomiku na správnu cestu, kým nebude schválená a rozdistribuovaná vakcína.

Keď v Chicagu čelia nárastu prípadov, starostka Lori Lightfootová už vo štvrtok požiadala obyvateľov, aby zrušili plány okolo vďakyvzdania a zostali doma.

Graf: Počet denných prípadov nakazených ochorením COVID-19 a počet úmrtí na toto ochorenie
UBS_Pocet_nakazenych_v_USA_by_sa_za_6_mesiacov_mohol_blizit_k_nule_graf

Carpenterove vyjadrenia sa líšia od opatrnosti, ktorú vyjadrujú odborníci, ako napríklad poradca pre koronavírus v Bielom dome – Dr. Anthony Fauci. Vo štvrtok varoval, že vakcína pre zabránenie šírenia choroby nemusí stačiť.

Poznamenal: “Pochybujem, že sa jej zbavíme,” … “Myslím si, že našu stratégiu musíme naplánovať, ale určite nám to pomôže v razantnom náraste rozširovania choroby. Určite však môžeme čeliť lokálnym ohniskám a mali by sme si na to dávať pozor.”

Fiškálna podpora

Výkonnosť americkej ekonomiky v roku 2021 bude závisieť aj od toho, v akom rozsahu budú schválené fiškálne stimuly. Rozhovory medzi demokratmi a republikánmi nepriniesli dohodu a po prezidentských voľbách tak vládne väčšia neistota.

Carpenter verí, že americkí tvorcovia politík sklamú trhy poskytnutím balíka podpory, ktorý bude nižší ako sa očakávalo.

Uviedol: “V tomto ohľade sme v skutočnosti mierne pesimistickí vzhľadom na to, kde je trh, takže odhadujeme balík vo výške 450 miliárd dolárov, ktorý by mal prísť v prvom štvrťroku budúceho roka.” V rozhovore s klientmi uviedol, že trhy očakávajú podobné stimuly, avšak v celkovej hodnote 1 bilión dolárov.

UBS predpokladá, že republikáni si ponechajú kontrolu nad Senátom. Ak by Senát mali viesť demokrati, banka sa domnieva, že stimul by mohol byť dvakrát vyšší, ale nižší ako 1 bilión dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár