USA_su_uz_v_recesii_45_ekonomov

Podľa prieskumu až 45 ekonómov uviedlo, že Spojené štáty sú už v recesii a zostanú v nej počas prvej polovice roka.

Prieskum Národnej asociácie pre podnikanie a ekonomiku (National Association for Business Economics) zistil, že ekonómovia predpovedajú prudkú krátku recesiu v prvej polovici roku 2020, kedy pandémia koronavírusov „závažne obmedzuje hospodársku aktivitu“.

NABE predpokladá, že hospodársky rast v prvom štvrťroku poklesne tempom 2,4% a v druhom štvrťroku poklesne až ohromujúcich 26,5%.

Americký trh práce bude tiež zasiahnutý v obrovskej miere, pretože podniky prepúšťajú z dôvodu zásahu epidémie koronavírusu. Podľa agentúry NABE sa očakáva, že miera nezamestnanosti by sa do polovice roka mala zvýšiť na 12%, zatiaľ čo v druhom štvrťroku Spojené štáty môžu prísť až 4,58 milióna pracovných miest.

Táto strata pracovných miest bude znižovať výdavky, ktoré sú hlavným hnacím motorom amerického hospodárstva. Spotrebiteľské výdavky predstavujú zhruba 70% hospodárskeho rastu.

Súvisiace:
Predaj automobilov prepadol najviac od roku 1987
Bullard (Fed): “V USA môže nezamestnanosť dosiahnuť až 30%”

Napriek prudkému poklesu sú ekonómovia optimistickí, kedy by sa ekonomika podľa nich mala v druhej polovici roku 2020 odraziť a do konca roka porastie tempom o takmer 6%.

Prezidentka NABE, Constance Hunter uviedla: „Priemer predpovedí naznačuje, že podmienky sa do konca roka zlepšia s podporou agresívnych fiškálnych a menových stimulov.”

Federálny rezervný systém vo štvrtok oznámil ďalšie pôžičky pre malé podniky a spotrebiteľov v objeme 2,3 bilióna dolárov. Tento krok prichádza k mnohým ďalším úverovým programov centrálnej banke a znižovaniu úrokových sadzieb na nulu v snahe podporiť ekonomiku USA.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár