Vakcína problémy vyriešiť nemusí.

Vakcína problémy vyriešiť nemusí.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb požiadalo štáty, aby boli pripravené distribuovať vakcínu proti koronavírusu do konca októbra. Spoločnosť Pfizer si myslí, že bude mať dostatok údajov na to, aby požiadala americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv o povolenie svojej potenciálnej vakcíny už v priebehu budúceho mesiaca.

Väčšina odborníkov si myslí, že je nepravdepodobné – ale nie nemožné – že vakcína bude pripravená pred voľbami v USA. Ale s najmenej siedmimi kandidátmi, ktoré sa nachádzajú v štúdiách tretej fázy je veľmi pravdepodobné, že v nasledujúcich mesiacoch uzrie svetlo sveta najmenej jedna úspešná vakcína. Farmaceutické spoločnosti sa tiež usilujú vyvinúť účinnú liečbu tohto ochorenia.

Účinná vakcína bola označovaná ako čarovný prútik, ktorý globálnej ekonomike umožní rýchlo zaradiť ďalšiu rýchlosť.

Prečo môže byť zotavenie pomalé?

Vakcíny zvyčajne nie sú stopercentne účinné a bude treba použiť obmedzený počet dávok. Problémom môže byť distribúcia medzi krajinami, ako aj v rámci nich. Aj keď sa tieto problémy prekonajú, niektorí ľudia sa môžu rozhodnúť vakcínu nevyužiť.

Neil Shearing, ktorý je hlavným ekonómom skupiny v spoločnosti Capital Economics, nedávno v rámci výskumu uviedol, že po certifikácii vakcíny existuje celý rad potenciálnych výsledkov pre ekonomiky. Podľa neho by bolo nesprávne predpokladať, že vakcína zmení ekonomický výhľad na budúci rok.

Súvisiace: Covid-19 spôsobil rozsiahle šoky popredným svetovým ekonomikám

Rusko sa stalo prvou krajinou, ktorá poskytla regulačný súhlas s vakcínou, zatiaľ čo ďalších šesť kandidátov ju vyvíja v USA, Európe a Ázii.

Vo vyhlásení poznamenal: “Na jednom konci spektra sa nachádza vysoko účinná vakcína, ktorá sa vyrába a distribuuje rýchlo. Na druhej strane je menej účinná vakcína, ktorá čelí významným výzvam v oblasti výroby a distribúcie a v roku 2021 bude mať relatívne nízky objem, ktorý by bol k dispozícií,” … „Vo väčšine scenárov je medzi nimi pravdepodobné, že v dohľadnej budúcnosti zostanú v platnosti opatrenia na obmedzenie šírenia, vrátane sociálnych obmedzení ohľadom kontaktu, ako aj obmedzenia pre niektoré cesty do zahraničia.“

Prvou výzvou je vakcína samotná

Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že by uprednostnila, aby bola vakcína účinná na hodnote najmenej 70%, ale stanovila minimálnu hranicu pre vakcínu voči ochoreniu Covid-19 na 50%, keďže sa jedná o krátky časový horizont pre ich vývoj. To znamená, že každej ďalšej očkovanej osobe môže stále hroziť infekcia, ktorá by jej zabránila pracovať a míňať finančné prostriedky.

Logistika je ďalším dôležitým faktorom

Podľa Shearinga čísla výrobcov naznačujú, že v priebehu tohto roka môže byť k dispozícii 1 miliarda dávok a v roku 2021 bude na distribúciu pripravených ďalších 7 miliárd dávok. Tieto objemy však predpokladajú, že bude schválených viac vakcín a mohlo by sa ukázať, že ponuka bude výrazne nižšia. Na podanie vakcíny budú potrebné špeciálne ihly a striekačky, avšak krajiny vrátane Spojených štátov ich nemajú dostatok. Existuje tiež globálny nedostatok sklenených injekčných nádob, ktoré treba zabezpečiť. Hovorca WHO v piatok uviedol, že neočakáva rozsiahle očkovanie skôr ako v polovici budúceho roka.

Zároveň veľa ľudí s očkovaním váha

Podľa prieskumu, ktorý si nechala urobiť Deutsche Bank, len 61% ľudí vo Francúzsku tvrdí, že sa plánuje zaočkovať, ak budú mať k dispozícií vakcínu v nasledujúcich šiestich mesiacoch, zatiaľ čo to isté platí pre 70% až 75% Nemcov, Talianov, Španielov, Britov a Američanov.

Banka v minulo-týždňovej výskumnej správe uviedla, že v Európe iba polovica populácie súhlasila s tým, že „vakcíny sú bezpečné“.

Shearing ďalej poznamenal: „Z pohľadu globálnej ekonomiky nie je problém taký jednoduchý, ako to, či existuje alebo neexistuje vakcína.“

Väčšina odhadov ukazuje, že dávka vakcíny bude stáť od 20 do 50 dolárov, čo je cena, ktorá spôsobí, že masová imunizácia bude mimo dosahu chudobnejších rozvíjajúcich sa krajín.

Vyspelé ekonomiky už medzitým prišli s pred-objednaním významného objemu vakcín, ktoré sú vo vývoji.

Vplyv na trhy

Biotechnologické a farmaceutické akciové spoločnosti, ako je Moderna, tento rok prudko stúpli z dôvodu prísľubu vývoja potenciálnej vakcíny, čiastočne kvôli nadšeniu drobných investorov. Tí obchodníci, ktorí sa snažia nakupovať akcie na platformách ako Robinhood, by mohli čeliť nepríjemnostiam, ak výsledky nedopadnú dobre alebo sa objavia problémy ohľadom distribúcie.

Zotavenie ekonomík

Odhaduje sa, že globálny hrubý domáci produkt za prvých šesť mesiacov roka prepadol až o 15,6 percenta, čo je podľa americkej investičnej banky JPMorgan Chase štvornásobný pokles ako v roku 2008. Časti tohto poklesu sa už podarilo zotaviť, ale Medzinárodný menový fond predpovedá, že svetová ekonomika sa počas celého roku 2020 zníži o 4,9 percenta, aj keď vlády začnú prijímať podporné programy. Predpokladá sa, že HDP v Eurozóne a Spojenom kráľovstve tento rok poklesne o 10,2 percenta, zatiaľ čo ekonomika USA poklesne až o 8 percent.

Ak sa prvá etapa krízy s koronavírusmi urýchlila tzv. “lockdownmi“, ktoré boli nariadené štátmi, nasledujúce mesiace sa budú pravdepodobne vyznačovať obavami spotrebiteľov ako aj vládnymi obmedzeniami v odvetviach ako cestovný ruch, pohostinstvo, zábava a maloobchod.

Súvisiace: 1 zo 4 hotelov nevie splácať hypotéky

Väčšina expertov, vrátane odborníkov z Centrálnej banky Británie a Európskej centrálnej banky, neočakáva, že sa globálna produkcia zotaví na predkrízové úrovne skôr, než do konca roku 2021 – pokiaľ túto zimu neprebehne veľká druhá vlna, na základe čoho všetky očakávania budú smerovať ešte nižšie.

Regulátor trhu v EÚ pred pár dňami prišiel s varovaním, že investori môžu podceňovať riziko ekonomického spomalenia. Európsky orgán pre cenné papiere a trhy uviedol: “Zdá sa, že ceny akcií nevyplývajú z hospodárskej reality.“

Agentúra poznamenala, že európske akcie od marcového prepadu s koronavírusmi vzrástli o viac ako 40 percent, aj keď niektoré prognózy naznačujú, že ekonomika kontinentu môže prejsť úplným zotavením až v roku 2023.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár