Vedci_predpokladaju_ze_koronavirus_tu_budeme_mat_pravdepodobne_este_dva_roky

Vedci z University of Minnesota predpokladajú, že pandémia koronavírusov pravdepodobne potrvá 18 až 24 mesiacov.

V nedávno uverejnenej správe vedci z Centra pre výskum a politiku infekčných chorôb univerzity (CIDRAP) zdôraznili, že Covid-19 je nákazlivejší ako chrípka a pravdepodobne bude pokračovať v rozširovaní aj po prvej vlne po jari tohto roku.

Nový koronavírus má dlhšiu inkubačnú dobu ako chrípka, čo znamená, že symptómy sa objavia po infikovaní človeka až neskôr, avšak uviedli, že koronavírus môže byť najviac nákazlivým, ešte pred objavením príznakov. Bolo tiež zdôraznené, že Covid-19 vykazuje vyššiu mieru asymptomatického prenosu, ako aj vyššie hodnotenie miery R0, ako chrípka.

R0 alebo R1 je výsledok kedy jedna osoba infikovaná vírusom v priemere nakazí len jednu osobu. Očakáva sa, že rozširovanie bude pokračovať, ak sa počas choroby, ako je súčasná pandémia, priradí chorobe vyššia hodnota ako R1. V rôznych štúdiách odhady o Covid-19 odhadujú tento pomer na hodnote medzi 1,4 a 5,7 – z CIDRAP však poznamenali, že bolo ťažké stanoviť pomer kvôli rozdielom v identifikácii a testovaní infikovaných ľudí medzi regiónmi.

Autori správy uviedli: „Zdá sa, že niektoré krajiny boli schopné riadiť svoje R0 pre (Covid-19) pod hodnotu 1 zmierňujúcimi opatreniami, hoci keď sa zmierňujúce opatrenia zrušia, R0 v ktorejkoľvek danej oblasti sa môžu pomaly navyšovať späť nad level 1, čo vedie k obnove chorôb v priebehu času.“

Ďalej dodali: „Vyššia hodnota R0 znamená, že viac ľudí sa musí nakaziť a stať sa imunnými skôr, než pandémia naozaj skončí,“ … “Pravdepodobne sa nezastaví, kým nebude imúnnych 60% až 70% populácie.”

Na základe najnovších pandémii chrípky a miery, v akej sa koronavírus dokáže šíriť, by sa podľa správy predpokladalo trvanie choroby Covid-19 medzi 18 mesiacmi a 2 rokmi.

Tri pandemické scenáre

Vedci predstavili tri možné spôsoby rozšírenia vírusu v nasledujúcich rokoch.

Podľa prvého scenára by prvá vlna koronavírusu mala trvať do jari 2020, po ktorej by nasledovalo „množstvo opakujúcich sa malých vĺn“, ktoré sa budú vyskytovať počas leta a potom dôsledne počas jedného až dvoch rokov. Vírus by sa potom následne postupne „zmenšoval“ až do roku 2021. ”

Analytici ďalej uviedli: „Výskyt týchto vĺn sa môže geograficky líšiť a môže závisieť od toho, aké opatrenia na zmiernenie sú zavedené a ako sa zmierňujú,“ … „V závislosti od výšky vrcholov vĺn by tento scenár mohol vyžadovať pravidelnú obnovu a následné zmierneňovanie zmierňujúcich opatrení v priebehu jedného až dvoch rokov.“

V správe uvádzajú, že podľa druhého scenára bude prvá vlna koronavírusu na jar nasledovaná väčšou vlnou na jeseň alebo v zime 2020. Jedna alebo viac menších vĺn by mala prísť aj v roku 2021. Vedci poznamenali, že tento model je podobný ako v roku 1918, kedy došlo k prepuknutiu chrípky, ktorá po celom svete zabila až 50 miliónov ľudí.

Podľa posledného scenára by po prvej vlne nasledovalo „pomalé horenie“ prebiehajúceho prenosu, ale bez jasného tvaru vlny. Tento model by sa menil geograficky a mohol by byť ovplyvnený mierou zmierňujúcich opatrení uplatňovaných v rôznych regiónoch. Autori správy však uviedli, že je nepravdepodobné, že by táto situácia vyžadovala obnovenie zmierňujúcich opatrení, hoci by sa naďalej vyskytovali nové prípady a úmrtia.

Súvisiace: Dáta máme … je treba zastaviť paniku a ukončiť kompletnú izoláciu

Vedci ďalej uviedli: “Bez ohľadu na scenár, ktorý nasleduje po pandémii – za predpokladu aspoň určitej úrovne prebiehajúcich zmierňujúcich opatrení – musíme byť pripravení na najmenej ďalších 18 až 24 mesiacov významnej aktivity v rámci programu Covid-19, pričom v rôznych geografických oblastiach sa pravidelne budú objavovať objavujú sa ohniská.”

Dodali, že aj keď pandémia vymizne, je pravdepodobné, že koronavírus bude v ľudskej populácii naďalej cirkulovať. Vírus mal byť „synchronizovaný formou sezónneho vzorca“ s menšou závažnosťou v priebehu času.

Práca na vývoji vakcíny alebo liečby Covid-19 prebieha po celom svete.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v súčasnosti vo svete vyvíja najmenej 102 vakcín, ale odborníci predpokladajú, že uvedenie vakcíny na trh bude trvať 12 až 18 mesiacov.

Spoločnosť Gilead Sciences medzitým uviedla, že zaznamenala „pozitívne údaje“ z klinických štúdií jeho lieku remdesivir, ako liečbu na ochorenie známe ako Covid-19. Liek však formálne nebol schválený na liečbu vírusu a predstavitelia zdravotníctva USA varujú, že tieto výsledky ešte nie sú predmetom vzájomného preskúmania.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár