Virtuálna mena Bitcoin bola v Thajsku zakázaná, v závislosti na informáciách hlavného prevádzkovateľa platformy meny Bitcoin, ktorá pôsobí v tejto juhovýchodnej ázijskej krajine.

Podľa webovej stránky, v Bangkoku založenej spoločnosti Bitcoin Co Ltd, ktorá zabezpečuje obchody s touto digitálnou menu, uviedla, že rokovania s vládnymi agentúrami o zrušení tohto zákazu boli neúspešné a jej žiadosť bola zamietnutá čím používanie tejto meny je nezákonné.

Bitcoin je virtuálna mena, ktorá umožňuje používateľom cez online systému vymieňať si ich kredit za tovar a služby. Ako neexistuje žiadna centrálna banka, ktorá by ich vydávala, mena Bitcoin je vytvorená on-line, pomocou náročnej úlohy na počítačoch, v procese známom ako “ťaženie, alebo dolovanie”.

Ako jej tzv. „mena“ nepotrebovala devízovú licenciu, kvôli tomu, že Bitcoin nieje menou, ale využíva sa na výmenu, Thajská centrálna banka si ju najprv nevšímala. Ale časom, ako si získala jej pozornosť nakrátko potom vydala správu, že v jej krajine nežiaduca.

Vo vyhlásení na internetových stránkach Bitcoin Co Ltd sa píše:  “Na záver stretnutia vedúcich členov z Foreign Exchange Administration a Policy Department, bolo uvedené: Vzhľadom na nedostatok existujúcich platných zákonov, kapitálovej kontroly a skutočnosti, že Bitcoin zahŕňa množstvo finančných aspektov, aktivita meny Bitcoin je v Thajsku nezákonná.”

Bolo povedané, že nákup a predaj meny Bitcoin je nezákonný, rovnako ako posielanie, alebo prijímanie tejto meny od iných jurisdikcií.

“Na základe tohto vyhlásenia spoločnosť Bitcoin Co Ltd preto nemá inú možnosť než pozastaviť svoje operácie, kým napríklad nepríde čas, kedy budú v Thajsku pozmenené zákony, ktorým by sa mohla zodpovedať existencia Bitcoinu. Centrálna Banka Thajska uviedla, že bude zvažovať vypracovanie takýchto zákonov, ale neposkytla žiadny konkrétny časový termín.

Ďalší dvaja prevádzkovatelia možnej výmeny Bitcoin v Thajsku: Bahtcoin a Coinmill zostali v dnešnom dni otvorené.

Bitcoin priťahuje pozornosť od regulátorov po celom svete. V júni bol neziskovej organizácií –  Bitcoin Foundation poslaný list od finančného regulátora Kalifornie o tzv “ukončení činnosti“. V máji hlavná platforma – Mt. Gox z Japonska musela upokojiť regulátorov zmenou svojho kódexu po tom, čo americká vláda zadržala dva účty spojené s touto firmou.

V rovnakom mesiaci bola vydaná obžaloba podaná žalobcami v USA proti konkurenčnej alternatívnej mene s názvom Liberty Reserve, ktorá obvinila spoločnosť so sídlom na Kosta Rike z jej pomáhania zločincom po celom svete – k praniu nelegálnych prostriedkov.

Zdroj: Telegraph.co.uk

Facebook komentár