Vicepremiér Ruska, Vladislav Surkov – známy taktiež pod prezývkou “šedej eminencie” predvčerom formálne odstúpil, podľa moskovského Times-u.

Avšak, mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že toto oznámenie Kremľom bolo zrejmé a že Surkov bol vyhodený ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Výpis z Kremľa je obzvlášť odhaľujúci: “V súlade s odsekom D článku 83 ruskej ústavy, bol Vladislav Surkov Yurivich prepustený z funkcie podpredsedu vlády na jeho vlastnú žiadosť.”

The Moscow Times uvádza, že bod D v článku 83 umožňuje, aby ruský Prezident mal “právo prijímať a prepúšťať vládnych predstaviteľov, ako podpredsedu vlády a ministrov na odporúčanie premiéra.“

Ak nesledujete ruskú politiku, je pravdepodobné, že ste o Surkov-ovi nikdy nepočuli, ale jeho povesť v ruskej elite je obrovská – a agentúra Reuters v roku 2011 uviedla – “Surkovov systém je Putinov systém.”

Profil Surkova, ktorý sa objavil v London Review of Books v roku 2011 išiel ešte ďalej, a nazval ho “Putinovým Rasputinom,” ako “skutočný génius Putinovej éry” a “bábkový majster” Ruska.

Článok Petera Pomerantseva ho popisuje, ako muža plného rozporov – bývalý chlapec z divadla, ktorý “mal na sebe zamatové nohavice, mal dlhé vlasy ako Pink Floyd, písal poéziu a bol obľúbeným medzi ženami”, ktorí nakoniec narazil na PR prácu teraz uväzneného miliardára Michaila Chodorkovskiho (ktorí mu už zrejme neverí) ale donedávna robil jeho prácu v Kremli.

Pomerantsev na začiatku článku popisuje, že na stole Surkov je “obraz Tupac-a, hneď vedľa obrázka s Putinom.”

Cez jeho povesť ako hlavného operátora PR, sa zdá, že Surkov urobil niečo, čo sa nepáčilo Putinovi.

Môže sa to vzťahovať na prebiehajúci spor medzi Surkovom a ruským premiérom Dimitry Medvedev ohľadom sprenevery peňazí z vývoja miliardového pokusu Ruska vytvoriť domáce Silicon Valley.

Nech Dôvodom je dôvodom náhleho odchodu Surkova čokoľvek, mnohí sa obávajú najhoršieho.

Ruský šachový majster a opozičná osobnosť Garry Kasparov na jeho twitteri poznamenal: “Surkov vykonal potvrdenie, že pri výbere medzi vrahmi a zlodejmi, Putin je na strane vrahov.”

Zdroj: Finance.yahoo.com

Facebook komentár