Keď FIFA, organizátor Svetových majstrovstiev vo futbale v roku 2010 oznámil, že Katar by mal hostiť tento turnaj v roku 2022, toto rozhodnutie bol ostro vysmiate. Katar má malú populáciu, žiadnu históriu v celosvetovom futbale, žiadnu domácu futbalovú ligu, ani infraštruktúru ktorá by mohla zvládnuť obrovské davy a letné teploty sú stále nad úrovňou 43 stupňov Celzia. Britské noviny ihneď obvinili Katar, že použil jeho masívne ropné bohatstvo, k tomu, aby podplácal členov Asociácie FIFA k tomu, aby získal možnosť usporiadať Majstrovstvá sveta.

O štyri roky neskôr, FIFA je na pokraji možného zastavenia realizácie Majstrovstiev sveta v Katare počas roka 2022. FIFA zadala vypracovať rozsiahle vyšetrovanie obvinení z korupcie v hlasovaní z roka 2010. Ešte predtým, než boli vyhlásené výsledky vyšetrovania FIFA, katarský miliardár Mohamed bin Hammam bol obvinený Sunday Times Of London, že zaplatiť milióny dolárov na úplatkoch.

Súvisiace: Svetový pohár v Katare 2022: Horúčava celých 24 hodín denne

Katar bol obvinený z razantného porušovania ľudských práv u pracovníkov, ktorí budujú infraštruktúru od nuly. Päť zo šiestich popredných sponzorov Svetového pohára (Adidas, Coca-Cola, Hyundai, Sony a Visa) verejne požadovali, aby FIFA odhalila a napravila akúkoľvek korupciu. Iba Emirates Airlines (založená v najbližšom Dubaji) sa nepripojila k tejto výzve o prešetrenie.

Zrovna nedávno Jorge Ramos, člen španielskeho spravodajského tímu u ESPN pre futbal za-tweetoval, že US Soccer poradila Asociácií FIFA, aby ich organizačný výbor bol pripravený v prípade ak FIFA stiahne Svetový šampionát 2022 z Kataru. Ramos neskôr tento tweet odstránil a Americký futbal poprel akékoľvek podobné postoje, ale futbalový svet je vo veľkých očakávaniach. Zdá sa, že všetky hviezdy čakajú, až na ďalšie kroky v realizácií tohto turnaja.

Vedúcim vyšetrovania korupcie FIFA je bývalým americký prokurátorom – Michael Garcia a taktiež viedol vyšetrovanie korupcie programu v Iraku “Ropa za potraviny” počas administratívy Georgea W. Busha. Po vyšetrovaní, ktoré prevzal a stálo viac ako 10 miliónov dolárov má naplánované predložiť svoje zistenia a odporúčania organizácií FIFA na konci júla, týždeň po skončení majstrovstiev sveta v Brazílii roka 2014.

Dôkazy proti Kataru

The Sunday Times of London poskytol pohľad správy Garciu, keď nedávno zverejnil usvedčujúce výsledky nezávislého vyšetrovania. Z miliónov e-mailov a ďalších dokumentov vyplynulo, že Bin Hammam z Kataru vytvoril tajný fond o veľkosti niekoľkých miliónov (dolárov), ktorý vyplácal platby na účtoch ovládaných prezidentmi 30. afrických futbalových federácií. Ázijskí futbaloví úradníci v platbách cez bin Hammama  dostali ďalších 1,7 miliónov dolárov.

Vyšetrovanie taktiež odhalilo tajné rokovania o dohode Kataru s Thajskom za zemným plyn, na oplátku za podporu realizácie Kataru pre Svetový šampionát.

Vyšetrovanie taktiež odhalilo platby v miliónoch dolárov pre Jack-a Warner-a, bývalého vice-prezidenta FIFA, ktorý sedel v jeho výkonnom výbore.

Iné problémy Kataru

Je tam príliš horúco. Počas letných horúčav – kedy sa majstrovstvách sveta tradične hrajú – v Katare nepečie púštne slnko pod 43 stupňov Celzia. Tieto teploty by určite boli pre divákov nebezpečné a môžu byť pre hráčov smrtiacimi.

Klimatizácia nie je možná. Katar sa snažil vybudovať desať klimatizovaných vonkajších štadiónov, ktoré by znížili teploty na chladných 25 stupňov Celzia. Ukazuje sa, že technológia klimatizácia je nedostatočná. Však sa ukazuje, že Katar by mohol vybudovať ne-klimatizované miesta, ktoré by mohli zmierniť teplo pre svojich fanúšikov. Ale nový plán by mal znížiť horúčavu na hracej ploche k sparných 31 stupňov Celzia. Hranie v podobnej teplote, kedy by sa klimatizácia mohla v hre pokaziť sa stalo na jednom finále NBA, LeBron James sa stal obeťou násilných kŕčov, ktoré mu zabránili hrať rozhodujúce záverečné minúty zápasu.

Prezident FIFA Sepp Blatter už pripustil, že to usporiadanie letného Svetového pohára 2022 v Katare bola “chyba”. Potenciálne riešenia, bližšie k majstrovstvá sveta by do novembra 2014 mohli vytvoriť úplne nové problémy. Majstrovstvá sveta sa konajú vždy počas leta tak, aby neboli v rozpore s európskymi futbalovými ligami.

Súvisiace: FIFA na majstrovstvách sveta v Brazílií zarobí $ 2,61 miliardy

Musí byť postavených príliš veľa štadiónov a veľké množstvo infraštruktúry. V Katare nestojí jediný futbalový štadión, o veľkosti vhodnej pre Svetový pohár. Katar pôvodne plánoval postaviť 10 štadiónov, v celkovej hodnote vo výške 4 miliárd dolárov. V rámci tlaku na rozpočet, Katar znížil plánovanú výstavbu u ôsmich štadiónoch. Okrem toho bude musieť vybudovať tréningové priestory pre každé mužstvo z 32. tímov.

Potrebuje byť vybudované príliš veľké množstvo infraštruktúry. Katar nemá letisko, prístavy, cesty alebo veľkosť dopravných systémov pre zvládnutie majstrovstiev sveta. Na budovanie potrebnej infraštruktúry plánuje minúť viac než 40 miliárd dolárov.

Malá populácia. Katar má iba 2 milióny obyvateľov, s menej ako 300 tisíc občanmi. Ďalšie 1,7 milióna obyvateľov sú hodnotený, ako pracovníci z Pakistanu a Indie.

Masívne porušovanie ľudských práv. Podľa Medzinárodnej organizácie práce, hodnotenie pracovníkov v Katare sú hrozné, spolu s veľmi nízkou mzdou, nebezpečnými pracovnými podmienkami a niekedy hraničiace s aj úplným otroctvom. Publikované správy odhadujú, že najmenej 1000 týchto pracovníkov zamestnaných v rámci výstavby infraštruktúry Majstrovstiev sveta vo futbale umrie na infarkt a ďalšie choroby.

Nestabilita na Blízkom východe. Jedna z tzv. účelov udelenia majstrovstiev sveta  Kataru, bolo rozšíriť popularitu futbalu do arabských a moslimských krajín. Vzhľadom k tomu, ako získali majstrovstvá sveta v januári roka 2010, bolo príčinou toho, že sa rozprúdila tzv „arabská jar, čo viedlo k revolúcii v Egypte (najľudnatejšej arabskej krajine), Tunisku, Líbyi, Jemene a občianskej vojny v Sýrii. Je ťažké si predstaviť, že by FIFA mohla chcieť umiestniť svoje ligy do tohto kotla.

Súvisiace: Neuveriteľné fotografie toho, ako sa Katar zmenil za viac ako 40 rokov

Dôkazy o veľkej  korupcii v udeľovaní titulu usporiadateľa World Cup 2022 pre Katar (a neprekonateľných logistických problémoch a konaní futbalového turnaja v letných púštnych horúčavách) bude takmer určite viesť k “znovu-hlasovanie.” Najmä s ohľadom na to, že masívne paralelné vyšetrovania poukazujú na negatívne titulky po celom svete, vyšetrovanie FIFA bude musieť uznať jedno obrovské pochybenie.

Zdroj: BusinessWeek, NYtimes

Facebook komentár