Vsetko_o_komplexnom_volebnom_procese_Nemecka_2017

Po napätom súboji vo Francúzsku a nepríjemnostiach vo Veľkej Británií, nemeckí voliči môžu čeliť najväčšiemu rozhodnutiu v roku, ktorý bude kľúčovým pre Euópu: či kancelárke Angele Merkelovej poskytnú štvrté funkčné obdobie. Vedúca predstaviteľka dominantnej krajiny EÚ, v hlasovaní 24. septembra okrem iného čelí aj sociálnemu demokratovi Martinovi Schulzovi.

Tu je, ako si voliči budú vyberať ďalšiu nemeckú vládu.

Hlasovanie pre Parlament

Je to zložitejšie ako v mnohých iných parlamentných demokraciách. Voliči v 299 okresoch po celom Nemecku v deň volieb vykonajú 2 hlasovania, kde si vyberú členov dolnej komory parlamentu alebo Bundestagu. Prvým hlasovaním sa volí miestny zástupca, v druhom získava hlasy strana.

Vsetko_o_komplexnom_volebnom_procese_Nemecka_2017_1

Druhý výsledok hlasovania – ako percento – je hlavným dôrazom na volebnú noc, pretože určuje podiel miest, ktoré dostane každá zo strán. Strany, ktoré celoštátne získajú menej ako 5 percent (alebo menej ako tri miesta priamymi voľbami), sú vylúčené a akcie ostatných strán sa zodpovedajúcim spôsobom prepočítajú.

Každá strana svojim zákonodarcom pridelí kreslá, podľa vypracovaného zoznamu stranických predstaviteľov. Pripoja sa k priamo voleným predstaviteľom v Bundestagu (v Berlíne). Zatiaľ čo nemecký parlament má najmenej 598 členov, konečný počet kresiel nie je stanovený.

Tu je to, čo sa stalo v priebehu spolkových volieb počas roka 2013.

Vsetko_o_komplexnom_volebnom_procese_Nemecka_2017_2

Jedna vec, na ktorú sa treba pozerať, je pridelenie mimoriadnych miest v Nemeckom Parlamente (Bundestag), čo by mohlo rozhodnúť, ktoré strany môžu vytvoriť koalíciu. Ak podiel strany na hlasovaní miestnych zástupcov prevyšuje jej percentuálny podiel pri hlasovaní strán, výsledkom sú ďalšie miesta, známe ako mandáty. Aby sa zabránilo skresleniu výsledkov hlasovania strany, následne sú ostatné strany kompenzované tzv. vyrovnávacím mandátom. Preto po posledných voľbách Bundestag obsadilo až 631 miest.

Vsetko_o_komplexnom_volebnom_procese_Nemecka_2017_3

Tvorba vlády a zvolenie kancelára/kancelárky

Strana alebo blok, ktorý má najviac kresiel, má mandát vytvoriť vládu. Ak nik z nich nemá väčšinu, hovorí sa o vytvorení koalície. Po odsúhlasení koaličnej agendy Nemeckého parlamentu (Bundestagu) sa volí kancelár/kancelárka. Po posledných voľbách v roku 2013, Merkelová na uzavretie koaličnej dohody a postojoch kabinetu potrebovala deväť týždňov.

Vsetko_o_komplexnom_volebnom_procese_Nemecka_2017_4

Ak Merkelová 24. septembra zvíťazí, spojí sa s bývalými kancelárom Konradom Adenauerom a Helmutom Kohlom a tým sa kresťanskí demokrati ako aj ona stanú jedinými lídrami, ktorí boli zvolení do štyroch volebných období.

Nemecká koalícia

Vsetko_o_komplexnom_volebnom_procese_Nemecka_2017_4

Prieskumy naznačujú, že Merkelová je na dobrej ceste k víťazstvu, čím udržuje Nemecko ako európsky pilier stability. Ale s dvomi ďalšími stranami, o ktorých sa očakáva, že by mohli získať miesta v parlamente, budovanie koaličnej vlády po voľbách môže byť ťažšie ako v minulosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg

Facebook komentár