Niektorí uvádzajú, že investori navyšujú ceny akcií nahor pretože sú si istí, že je to len otázka času, než trh elektromobilov bude mať podobný vývoj, ako smartphony. Iní si myslia, že táto firma bude pohltená a prevzaná jednou veľkou automobilkou.

Teória sa samostatne prebiehajú v príbehoch spoločnosti Tesla Motors, ktoré by mohli byť za úžasné, neuveriteľné a nepravdepodobné. Hodnota tejto spoločnosti je aktuálne na úrovni 14,9 miliardách amerických dolárov.

Ja mám tiež jeden názor.

Z ceny akcií automobilky Tesla ( symbol: TSLA ) sa vyparilo 400  miliónov dolárov, keď vo svojom  poslednom štvrťroku celkovo predala 15 000 sedanov Modelu S a čelí federálnemu vyšetrovaniu, po troch požiaroch jeho vozidiel, čo vyvoláva otázky o bezpečnosti jeho jediného modelu.

( Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o Tesla )

Cena akcií sa často meria ako násobok zisku na akciu. Vzhľadom k tomu, že Tesla nezverejnila žiadne výsledky – aspoň vo svojom poslednom štvrťroku, čiže nemá P/E ratio, alebo pomer ceny, voči zisku.

Niektorí uvádzajú, že investori navyšujú rast ceny akcií firmy Tesla, len preto, že sú si istí, že je to len otázka času, než elektromobily zasiahne podobný vývoj, rovnako ako trh smartphonov. Iní špekulujú, že veľká automobilka plánuje kúpiť malú spoločnosť Tesla, s cieľom odvolávať sa na technológie elektrických vozidiel a štátnych úverov pre ekologicky šetrnné automobily, keďže všetky automobilky potrebujú kompenzovať ich relatívne neefektívne modely.

Podobne ako to, čo Chris Anderson tvrdí z Fortune, verím, že vyžarovanie Elona Muska, ako Steva Jobsa má veľa čo do činenia s hodnotou akcií spoločnosti Tesla. Jobs bol zázračným dieťom zo Silicon Valley, ktorý spoluzaložil spoločnosť Apple a keď v roku 1980 išla na verejnosť za zhruba 4 doláre za akciu. Akcie spoločnosti Apple sa v súčasnosti predávajú za zhruba 515 dolárov a nakrátko sa obchodovali na úrovni takmer 700 dolárov za akciu.

Mnoho investorov stále hundre nad tým koľko peňazí mohli zarobiť, keby na začiatku kúpili akcie spoločnosti Apple a držali ich dodnes.

( Súvisiace: Elon Musk vydal varovanie nad cenou akcií automobilky Tesla )

Jobs bol skvelím príkladom vizionára, rovnako ako ďalšia žiariaca hviezda podnikateľského sveta – zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk. Veľa, veľa ľudí (ja medzi nimi) nútilo Jobsa, aby licencoval operačný systém Apple, tak ako urobil Microsoft so svojím systémom MS-DOS. Keby tak urobil, s operačným systémom firmy Apple by sa roztrhlo vrece.

Jobs to zarazil, zatiaľ čo systém Microsoftu sa stal priemyselným štandardom. Jobs bol nakoniec nútený z jeho spoločnosti odstúpiť, len aby zažil triumfálny návrat. Vízie Jobsa boli to pravé pre Apple. Odmena: Dnes trhová kapitalizácia spoločnosti Apple je na úrovni 463 miliárd dolárov, v porovnaní s kapitalizáciou firmy Microsoft, ktorá je i výške 309 miliárd dolárov.

Musk je dnes rovnako priebojný ako Jobs vtedy, keď čelí rade skeptikom, ktorí tvrdia, že trh s elektromobily je obmedzený a zároveň spochybňujú prístup firmy Tesla v oblasti technológie batérií, alebo tí ktorí poukazujú na federálne vyšetrovanie ich bezpečnosti.

Musk na twiteri a inde reagoval, že množstvo áut po dopravných nehodách začne horieť. Pravda, ale zatiaľ sme nevideli žiadne správy o požiaroch elektrických vozidiel modelu Nissan Leafs. Nissan v septembri ohlásila, že celosvetovo predala 83 000 vozidiel modelu Leafs .

( Súvisiace: Elon Musk zväčšil svoj majetok o 2,9 miliardy dolárov )

V mnohých ohľadoch, Musk vstúpil do technologických odvetví, ako náhrada za Steva Jobsa. Musk je brilantný, veľký vizionár, ktorí nestrpí hlupákov (ľudí ktorí s ním nesúhlasia). Investori, ktorí pochybovali o Jobs-ovi a zmeškali veľkolepý rast cien akcií spoločnosti Apple, môžu vidieť automobilku Tesla ako spôsob, ktorým môžu kompenzovať ich premárnenú príležitosť.

Kúpou akcií firmy Tesla by investori mohli pekne profitovať, keď začne hodnota akcií stúpať, z dôvodu nárastu predajov elektrických vozidiel – alebo snáď, keď jedna z hlavných svetových automobiliek sa rozhodne získať celú túto spoločnosť.

( Súvisiace: Úžasný život Elona Muska )

Mýlil som sa v Jobsovi a jeho vízie boli veľmi presné a vhodné. Nemyslím si, že Muskov názor je, že je ťažké predať elektrické automobily.

Mojim ďalším názorom, že cena akcií spoločnosti Tesla vo svojej súčasnej cene vyzerá byť celkom obmedzená.

Zdroj: VentureLine

Facebook komentár