Vysvetlenie-Porovnanie-vojenskych-sil-Ruska-a-Ukrajiny-top

Putin pozdĺž ukrajinských hraníc už niekoľko týždňov rozmiestňoval obrovský arzenál rakiet a vojsk.

Aktuálne sa už Putin cez svoje vojsko snaží ovládnuť hlavné mesto Ukrajiny – Kyjev, vrátane jej druhého najväčšieho mesta – Charkova, na severovýchode krajiny.

Rusko je svetovým lídrom v oblasti raketových technológií. V rámci aktuálneho útoku používa svoje rakety na znefunkčnenie ukrajinských systémov protivzdušnej obrany, zatiaľ za účasti malého počtu pozemných síl, s cieľom dobiť dôležité zariadenia, ako sú prístavy a letiská, a získať sily a infraštruktúru Ukrajiny.

Zatiaľ čo v nedávnej minulosti, západoeurópske štáty prispeli na Ukrajinu vojenskou technikou, vojenské kapacity krajiny sú slabšie v porovnaní s Ruskom, ktoré patrí medzi najmocnejšie ozbrojené sily sveta.

Súvisiace: Čo je SWIFT a čo by sa dosiahlo zablokovaním Ruska?

Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI), ktorý analyzuje globálny obchod so zbraňami, vojenské výdavky Ruska v roku 2020 dosiahli objem 61,7 miliardy dolárov, čo je desaťnásobok 5,9 miliardy dolárov, ktoré minula Ukrajina.

V priamom porovnaní vojenských schopností oboch národov Rusko prevyšuje Ukrajinu takmer vo všetkých aspektoch. Podľa stránky Global Fire Power, ktorá od roku 2006 analyzuje vojenské schopnosti krajín po celom svete, Rusko je vojensky druhou najsilnejšou krajinou, Ukrajina sa spomedzi 140 krajín nachádza na 22. mieste.

Porovnanie personálu a vybavenia

Rusko má takmer 850 000 aktívnych vojakov, čo je viac ako trojnásobok 200 000 pre Ukrajinu.

Pokiaľ ide o vzdušnú silu, Rusko má viac ako 4 100 lietadiel so 772 stíhačkami, zatiaľ čo Ukrajina má celkovo len 318 lietadiel s iba 69 stíhacími lietadlami.

Podobne, pokiaľ ide o pozemné sily, Rusko má okolo 12 500 tankov a viac ako 30 000 obrnených vozidiel, zatiaľ čo Ukrajina má len okolo 2 600 tankov a 12 000 obrnených vozidiel. Kým Rusko má okolo 14 000 ťažkých a samohybných delostreleckých zbraní, celkový počet na Ukrajine je len niečo málo cez 3 000.

Hoci je nepravdepodobné, že by námorníctvo v tomto konflikte nadviazalo priamy kontakt, napriek tomu má Rusko viac ako 600 námorných plavidiel vrátane jednej lietadlovej lode v porovnaní, s celkovým počtom 38 námorných plavidiel s Ukrajinou. Pre možnosti utajenia v rámci mora má Rusko 70 ponoriek, Ukrajina ani jednu.

Vysvetlenie-Porovnanie-vojenskych-sil-Ruska-a-Ukrajiny

Rakety a pomoc zo Západu

Ukrajina sa však snažila vyzbrojovať protitankovými raketami prevzatými z USA. Od decembra boli Ukrajine odovzdané stovky rakiet Javelin, ktoré pomôžu ukrajinským jednotkám zamerať sa na ruské tanky. Ide o človekom prenosnú protitankovú strelu, čo znamená, že vojak ju môže odpáliť z ramena a jej automatický infračervený navádzací systém zameria tanky zhora, čo je najslabšou časťou každého tanku.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov na sociálnej sieti Twitter informoval o prichádzajúcich vojenských dodávok z rôznych západných mocností, medzi ktoré okrem rakiet Javelin patrili aj prenosné rakety zem-vzduch Stinger, tony munície, pušky, guľomety s optickým zameriavaním, nočné systémy videnia a sledovania a iné vojenské vybavenie.

11. februára Reznikov tweetoval o príchode 90 ton americkej munície, čo, podľa jeho vyjadrení dovtedy znamenalo celkovú vojenskú pomoc v objeme viac ako 1300 ton.

Súvisiace: Vzťahy medzi EÚ a Ruskom: Fakty a čísla

Podľa The New York Times, USA od roku 2014 venovali Ukrajine viac ako 2,7 miliardy dolárov na bezpečnostnú pomoc, vrátane balíka 200 miliónov dolárov z decembra „zahŕňajúceho vybavenie ako rakety Javelin a iné protipancierové systémy, granátomety, veľké množstvo delostrelectva, mínomety a strelivo do ručných zbraní“.

Ale aktuálne, keď sa začala ruská „invázia“, na tom všetkom bude sotva záležať, ak vezmeme do úvahy vojenskú prevahu Ruska nad jeho oveľa menším západným susedom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár