Ako si vybudovať komunitu zanietených nadšencov, ktorí zvestujú evanjelium o vašej spoločnosti a produkte

Aby ste vo svojom odbore dokázali konkurovať obrím spoločnostiam, musí byť tá vaša výnimočná. Iba nízke ceny nestačia, nepomôže ani vynikajúci zákaznícky servis. Potrebujete na smrť oddaných, skalných a vždy ochotných fanúšikov. Značka vašej spoločnosti sa musí stať náboženstvom s vlastnou dogmou, ktorá sa ľahko rozšíri na masy stratených duší hľadajúcich niečo, čomu sa dá veriť.

Tak toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku

Môže to znieť nadnesene, ale Ron Faris, zakladateľ brand marketingu v spoločnosti Virgin Mobile tvrdí, že všetky úspešné značky majú svojich fanatikov. Sú to ľudia ochotní čakať v radoch a zaplatiť viac, len aby sa stali súčasťou spoločne zdieľaného zážitku.

„Náboženstvo značky je zvlášť dôležité pre malé a stredné podnikanie, pretože investuje silu malých spoločenstiev do evanjelizácie daného produktu,“ píše Faris v magazíne Harvard Business Review. Nižšie si prečítate tri Farisove tipy, ako vybudovať základňu horlivých nadšencov podľa vlastnej potreby.

Vytvorte dogmu

Každá úspešná značka potrebuje sériu princípov, ku ktorej fanúšikovia prilipnú a pritiahnu aj ostatných. Faris píše, ako sa náboženstvá rozšírili z hŕstky na masy: „Malcom Gladwell vo svojej knihe Bod zlomu poznamenal, že náboženstvá sa nerozšírili len prostredníctvom sily charizmatických zakladateľov, ale tiež pomocou emocionálneho nadšenia nasledovníkov, ktorí trávili svoj čas utápaním sa v dogme.“ píše Faris. „Čím viac sa členovia komunity stretávajú, aby si vymenili myšlienky o dogme, tým sú citovo zainteresovanejší. Na oplátku v danej spoločnosti získavajú určitý vplyv a majú väčšiu motiváciu prilákať ďalších stúpencov náboženstva.“

( Súvisiace: 3 skvelé vyjednávacie tipy, ktoré som sa naučil od Steva Jobsa )

Vytvorte si spoločné okamihy

Faris hovorí, že skutoční fanatici, počnúc klubom európskych futbalových fanúšikov až po členov klubu Nike sneaker heads, sa riadia emóciou. „Keď fanatik podľahne emócii, je náchylný zaplatiť viac, čakať dlhšie a zdieľať okázalosť toho, čo ja nazývam „iracionálne obchodovanie“, píše. „Základom je vytvoriť pre fanúšikov príležitosti, pri ktorých sa môžu fyzicky zhromažďovať, virtuálne stretávať a podeliť o svoju nástojčivosť; odmeniť ich vzácnymi produktmi alebo zážitkami, ktoré nikde inde nenájdu.

Potrebujete vytvoriť jedinečné jednorazové podujatia ako sú ponuky dňa, putovné predajne pop- up shops, výrobky v limitovaných edíciách, ktoré odmenia ochotu čakať v rade, byť v správny čas na správnom mieste, či minúť peniaze. Tieto podujatia, dúfajme, oslovia fanúšikov na sociálnych médiách a pomôžu povolávať ďalších.

( Súvisiace: 7 marketingových právd, ktoré by mal poznať každý biznismen  )

Berte ich ako fanúšikov, nie ako zákazníkov

Ďalší spôsob je nepozerať sa na zákazníkov výlučne ako na zdroj príjmu. Musíte oceniť lásku, ktorú vám preukazujú a opätovať ju. „Ako hudobníci a športové tímy pred nimi, značky robia dobre, ak považujú členov svojej komunity skôr za fanúšikov ako za zákazníkov,“ píše Faris. „A ak v nich

dokážete živiť závislosť na svojej značke, pravdepodobne sa vám ich podarí pritiahnuť za zlomok obstarávacích nákladov, ktoré sú obyčajne spojené takouto agitáciou.

Preložila: Monika Hanzlikova

Zdroj: BBC

Facebook komentár