Warren_Buffett_Akcie_Berkshire_Hathaway_prvykrat_za_300_000_2017

Cena akcií spoločnosti Berkshire Hathaway sa v pondelok poprvýkrát dostala na úroveň 300 000 dolárov, čo odzrkadľuje dôveru investorov v konglomerát spoločnosti Warrena Buffetta, aj napriek nižším prevádzkovým ziskom v období štyroch štvrťrokov.

Prekročením hranice 300 000 dolárov dosiahla výnos akcií spoločnosti Berkshire triedy A, k ročnej hodnote 22,9 percenta, v porovnaní s 20 percentným ziskom v americkom akciovom indexe Standard & Poor’s 500.

Akcie spoločnosti Berkshire triedy B sa nikdy nepredávajú za viac ako 1/1500 hodnoty akcií triedy A, čím sa obchodujú okolo hodnoty 199,75 dolárov. Ani jedna z tried týchto akcií však dividendy nevypláca.

Súvisiace: Warren Buffett: Odmietnutie Harvardu bolo “to najlepšie, čo sa mi kedy stalo”

Zisk bol dosiahnutým aj napriek tomu, že v roku 2017 sa pre Berkshire jednalo o druhý priemerný ročný prevádzkový výkon, v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami.

Prevádzkový zisk, ktorý v roku 2016 vzrástol o 1 percento, sa v období medzi januárom a septembri znížil o 16 percent, čo odrážalo straty spôsobené hurikánmi ako Harvey, Irma a Maria ako aj účtovými transakciami americkej spoločnosti International International.

Avšak účtovná hodnota alebo aktíva mínus záväzky vzrástli o 8,9 percent. Buffett to považuje za dobrú mieru rastu jeho spoločnosti Berkshire, založenej v Omahe (v štáte Nebraska).

Berkshire má viac ako 90 prevádzkových jednotiek vrátane veľkých podnikov, ako je firma železničnej prepravy – BNSF, automobilového poistenia Geico a energetickej spoločnosti Berkshire Hathaway Energy, menšieho podniku vyrábajúceho zmrzlinu – Dairy Queen, batérií Duracell, spodnej bielizne – Fruit of the Loom, nožov Ginsu a encyklopédie World Book.

87-ročný Buffett riadi Berkshire od roku 1965, kedy bola problémovou textilnou spoločnosťou, ktorej akcie mali cenu takmer 11 dolárov. Akcionári, ktorí držali ich akcie, dosiahli výnos na úrovni 2 400 000 percent.

Existuje len niekoľko amerických spoločností, ktorých cena dokonca dosiahli 6 číslic.

Medzi ostatných členov tohto exkluzívneho klubu patrí Amazon.com, materská firma Google – Alphabet a Priceline Group, a menej známej firmy ako Seaboard Corp, ktorá je agropodnikom a zároveň aj prepravnou spoločnosťou.

Vysoká cena akcií môže obmedziť obchodovanie a podnietiť dlhodobé vlastníctvo.

Taktéto spoločnosti však môžu povzbudiť vlastníctvo tým, že rozdelia svoje akcie alebo, ako Berkshire, vytvoria akcie s nižšou cenou.

Súvisiace: Kto nahradí Warrena Buffetta v Berkshire Hathaway?

Buffett v roku 1996 vytvoril akcie triedy B v hodnote 1/30 akcií triedy A, ale s menšími hlasovacími právami, aby zastavili manažérov, ktorí získavali poplatky, z vytvárania “podielových fondov”, ktoré rozdeľovali akcie triedy A pre menších investorov, ktorí mali záujem o “Berkshire.”

Následne keď v roku 2010 kúpila skupinu BNSF, Berkshire rozdelil akcie B v pomere 50:1 a akcionárov železničnej spoločnosti umožnila vymeniť svoje akcie za akcie Berkshire, (ak si to želajú).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár