Warren_Buffett_cez_Berkshire_Hathaway_navysil_investiciu_v_Apple

Investičná spoločnosť Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway v treťom štvrťroku zvýšila svoj podiel v spoločnosti Apple o 3% na 134 miliónov akcií.

Konglomerát k 30. septembru, podľa zverejneného podania počas tohto týždňa, za štvrťrok končiaci 30. septembrom v spoločnosti Apple vlastnil zhruba 2,6% akcií. Agentúra Bloomberg poznamenala, že tým sa Berkshire stala piatym najväčším vlastníkom akcií spoločnosti Apple.

Napriek tomu, že Buffett sa technologickým spoločnostiam skvelo vyhýbal, Apple sa hodí k jeho investičnej filozofii. Popri silnej spotrebiteľskej značke, výrobca iPhonov vypláca pravidelné dividendy a venuje sa spätnému odkupu akcií. Spoločnosť Apple sa takisto obchodovala na nižších pomeroch, čo sa týka ceny a výnosov, než mnohí jej konkurenti.

Berkshire Hathaway do spoločnosti Apple prvýkrát investovala v roku 2016, keď kúpila 10 miliónov akcií. Buffett v auguste povedal, že nikdy nepredá akcie spoločnosti Apple a pri rozhodovaní o kúpe nevenoval pozornosť, ani dátumu v kalendári.

Súvisiace: Stávka Warrena Buffetta na Apple za deň zarobila $ 1 miliardu

V 3. štvrťroku spoločnosť Berkshire zvýšila svoj investičný podiel v poľnohospodárskej a biotechnologickej spoločnosti Monsanto o 10% a zvýšila svoj podiel v spoločnosti Synchrony Financial. Spoločnosť vo veľkej miere znížila svoj podiel v spoločnosti IBM.

Buffett v máji, na stanici CNBC poznamenal: “Nehodnotím IBM rovnakým spôsobom ako pred šiestimi rokmi, keď som ju začal kupovať.”

Veľké investičné spoločnosti, vrátane hedžových fondov musia každým štvrťrokom zverejňovať svoje dlhé pozície (zamerané na rast) v akciových spoločnostiach. Z dôvodu časového oneskorenia sa však tieto pozície v čase zverejnenia pravdepodobne zmenené alebo uzavreté.

Graf akcií spoločnosti Apple za posledný rok
Warren_Buffett_cez_Berkshire_Hathaway_navysil_investiciu_v_Apple_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár