WHO zvyšuje varovanie pred indickou mútaciou koronavírusu.

WHO zvyšuje varovanie pred indickou mútaciou koronavírusu.

Jedná z hlavných predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie v dnešnom dni uviedla, že preklasifikujú vysoko nákazlivý variant tzv. trojitej mutácie ochorenia Covid šíriaciej sa v Indii na „variant pre ktorým by mali byť obavy“, čo naznačuje, že sa stal hrozbou pre celosvetové zdravie.

Maria Van Kerkhove, technologická riaditeľka WHO pre oblasť ochorenia Covid-19, uviedla, že agentúra poskytne viac podrobností vo svojej týždennej správe o situácii v pandemií v priebehu zajtrajšieho dňa, dodala však, že podľa predbežných štúdií variant známy ako B.1.617 je vo väčšej miere nákazlivejší ako pôvodný vírus a existujú určité dôkazy, že sa dokáže vyhnúť očkovacím látkam.

Počas tlačovej konferencie ďalej uviedla: “A preto ho klasifikujeme ako nepríjemný variant s pohľadu globálnej úrovne,” … “Aj keď existuje zvýšená priepustnosť preukázaná niektorými predbežnými štúdiami, potrebujeme oveľa viac informácií o tomto variante vírusu vo všetkých oblastiach, takže je potrebné vykonať väčší objem sekvenácie ako aj cieleného sekvenovania.”

WHO v priebehu minulého týždňa uviedla, že po celom svete pozorne sleduje najmenej 10 variantov koronavírusu, vrátane B.1.617. Podľa Van Kerkhove, variant bol predtým označovaný ako tzv. „variant záujmu“, pretože na úplné pochopenie jeho významu bolo potrebné vykonať viac štúdií.

V dnešnom dni ďalej uviedli: “Pre každého doma to znamená, že ktorýkoľvek z cirkulujúcich vírusov SARS-CoV-2 vás môže infikovať a šíriť ďalej. Všetko v tomto zmysle vyvoláva obavy,” … “Takže všetci doma, bez ohľadu na to, kde žijeme, bez ohľadu na to, aký vírus okolo nás cirkuluje, sa musíme ubezpečiť, že podnikneme všetky potrebné opatrenia, aby sme chorobe nakoniec zabránili.”

Variant možno označiť ako „znepokojujúci“, ak sa podľa WHO preukáže, že je nákazlivejší, smrteľnejší a odolnejší voči súčasným vakcínam a liečbe.

Súvisiace: Lekári: “Covid sa stane endemickým a ľudia sa s ním musia naučiť žiť“

Medzinárodná organizácia už určila tri ďalšie varianty s klasifikáciou: B.1.1.7, ktorý bol prvýkrát zistený vo Veľkej Británii a predstavuje najrozšírenejšiu variantu, ktorá momentálne existuje v USA; B.1.351, prvýkrát zistený v Južnej Afrike, a variant P.1, prvýkrát zistený v Brazílii.

Niektorí sa domnievajú, že za najnovšiu vlnu infekcií v Indii je zodpovedný variant B.1.617.

Podľa údajov zhromaždených Univerzitou Johna Hopkinsa je každým dňom v Indií priemerne zaznamenaných okolo 3 879 Covid úmrtí , hoci správy z médií naznačujú, že oficiálny údaj je podhodnotený. Za posledných sedem dní hlásila v priemere asi 391 000 nových prípadov denne – čo v medzi-týždňovom porovnaní predstavuje nárast o zhruba 4% (podľa údajov z Johns Hopkins University).

Variant sa odvtedy rozšíril do ďalších krajín, vrátane USA.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ABC, CNN

Facebook komentár