Zákaz Coca-Coly a iných sladených nápojov z potravinových lístkov by podľa novej štúdie viedol k významným poklesom obezity a cukrovky medzi chudobnými.

To by zabránilo zhruba 141 000 deťom od priberania a ďalších 240-tisíc dospelých zo spôsobenia cukrovky 2. typu, čo je typ, ktorý zvyčajne vychádza z obezity. S týmto vyjadrením prišli výskumníci zo Stanford University Medical, v ich štúdii zverejnenej v júnovom čísle vedeckého časopisu Health Affairs .

Súvisiace: Potravinové lístky Ameriky – chudoba je tu 

Sanjay Basu, vedúci výskumného tímu a asistent profesora medicíny u Stanford Prevention Research Center poznamenal: “Vidíme, že to môže mať obrovský vplyv.”

Basu začal študovať kritiku vyjadrení, že federálny program potrainových lístkov, oficiálne nazvaný Supplemental Nutritional Assistance Program (SNAP) dotuje nákup sladkých nápojov, ktoré neponúkajú žiadnu výživnú hodnotu .

Za tie roky, niekoľko štúdií preukázalo, že chudobné rodiny odkázané na potravinové lístky majú tendenciu mať oveľa vyššiu mieru obezity a cukrovky, než zvyšok populácie.

Basu ďalej poznamenal: “Je vidno veľa kritiky, keďže (daňoví poplatníci) majú  podstate dvojnásobné náklady: raz cez program SNAP a potom znovu z dôvodu nákladov na Medicaid a Medicare, keď ľudia trpia chorobám.”

Program potravinových lístkov je veľký biznis pre nápojový priemysel. Samostatná štúdia z roka 2012 zistila, že cez stravenky sa každým rokom kupujú sladené nápoje o hodnote 2 miliárd dolárov – podľa výskumníkov Yale University. 58% sladenýách nápojov je zakúpených cez potravinové lístky.

Celkovo sa miera obezity medzi užívateľmi týchto potravinových lístkov za viac ako 10 rokov znížila o 2,4% (v závislosti na štúdii). To nemusí zdať ako príliš, keďže je na tomto programe závislých  46,1 miliónov ľudí.

Avšak podľa Basu je to vo svete politiky v oblasti zdravia príliš veľa.

Súvisiace: Väčšina členov Kongresu sú v súčasnosti milionári: posledné údaje

Christopher Gindlesperger, hovorca asociácie amerických nápojov povedal: “Obezita je komplexným zdravotným stavom.” ďalej poznamenal, že úrovne znižovania obezity v tejto štúdii sú “nevýznamné”.

Gindlesperger ďalej poznamenal: “Zacielenie bojujúci rodiny, ktorí sa spoliehajú na Snap je životne dôležité bezpečnostné sieť nebude Amerika zdravšie alebo zníženie verejných výdavkov,” povedal .

Úsilie o zakázanie sladkých nápojov z potravinové lístky nezaznamenalo veľký pokrok. V roku 2011 sa bývalý starosta New Yorku – Michael Bloomberg snažil získať povolenie k zákazusladkých nápojov cez potravinové lístky v tomto meste. Americké ministerstvo poľnohospodárstva mu povedalo nie a označili toto úsilie za “príliš veľké a zložité.”

V minulom roku, Bloomberg a ďalších 17. starostov napísali do Kongresu a požiadal ich, aby zakázali sladké nápoje z potravinových lístkov.

Súvisiace: 99 problémov Ameriky…ale ropa nie je jednou z nich

V minulom roku Phil Roe, republikán z Tennessee a lekár navrhol nové limity pre potravinové lístky, ktoré by ich použitie zakázali v nezdravom jedle, ale toto opatrenie nebolo Výborom schválené.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BusinessWeek

Facebook komentár