Jaguar C-X17

Výrobcovia luxusných automobilov voľakedy pozerali na SUV a jeho ľahšieho nasledovníka s opovrhnutím. Teraz, ako napríklad Bentley a Rolls Royce zmenili ich postoje vo veľkom štýle. Tu je dôvod prečo:

Už dlhšie nie je pre svet ultra luxusných áut crossover alebo CUV žiadným tabu. Bentley a Rolls Royce, hlavné mená v snobskej high-end doprave pre tých najprivilegovanejších, pracujú na variáciach športovo užitkového vozidla.

Jaguár tiež. Na nedávnom Frankfurtskom autosalóne predstavil koncept jeho C-X17ky.

Kto bude ďalší? Ferrari? Zatiaľ však žiadne oficiálne vyjadrenie s Moranella. Avšak vsadil by som posledné euro, že výrobca talianskej exotiky, super športových áut a monopostov F1 usilovne a v tichosti pracuje na jeho dizajne.

Dôvod je prostý. Ekonomika. Trh športových kupéčiek jednoducho nie je schopný generovať dostatok príjmov na podporu nekresťansky drahého výskumu a vývoja pre moderné úsporné motory, elektroniku a špičkové materiály ako sú napríklad uhlíkové  vlákna.

Výrobcovia luxusných automobilov voľakedy pozerali na SUV a jeho ľahšieho nasledovníka s opovrhnutím. Ale Cadillac vyvinul model Escalade, Lincoln vyvinul Navigator a snáď najdôležitejšie, Porsche v roku 2002 predstavil model Cayenne. Zúfalé výkriky najväčších fanúšikov boli počuť od hlavného sídla Zuffenhausene v Nemecku až po Pebble Beach v Kalifornii a ešte ďalej.

Na výrobu nového športového auta 911, Porsche trpezlivo vysvetlilo, že spoločnosť potrebuje tých zákazníkov ktorých Cayenne pritiahne do ich predajní (showrooms). V roku 2011 predstavilo Porsche poslednú sériu ich športového auta 991.

„Vysvetľujem týmto fanúšikom, že táto značka by už možno dnes neexistovala keby nebolo modelu Cayenne“, hovorí vrchný analatik Michelle Krebs pre automobilovú stránku Edmunds.com. „Všetky druhy CUV sú populárne a prezentujú najrýchlejšie rastúci segment v USA, Číne a Európe.“

Karl Brauer pre Kbb.com hovorí: „Jaguár ešte nikdy neponúkol CUV, ktorý by brzdil našu značku i keď ten segment vzrástol a konkurenčné značky na ňom zarábali posledných 15 rokov. Teraz s finančnou podporou materskej spoločnosti Tata, Jaguar má podporu, aby vyvýjali nové prostriedky využívaním vysoko-technologických výrobných procesov.“

Volkswagen, ktorý vlastní Porsche a 11 ďalších automobilových značiek uvádza trendy a tlačí návrharov aby vymysleli moderné  súčasné verzie pre značky ako napríklad Lamborghini a Bentley, vrátane crossoverov.

Minulý rok ukázal Bentley koncepciu jeho EXP9 v Ženeve, kompletne s 23 palcovými kolesami a s obrovskými prívodmi vzduchu pripomínajúcimi stíhačku. Podľa publikovaných správ bolo Lambo CUV na poslednú chvíľu odstránené. VW vďaka veľkému počtu značiek môže zdieľať technické náklady a motory, prínáša aj maloobjemové 200 000 dolárové auto do ríše uskutočniteľnosti.

BMW tento november predstaví novú technologickú  verziu X5 crossover, ktorej prezývka je „the boss“. Ideou je prekonať predajnosť crossoverov Mercedes-Benz triedy M. Predávať sa bude za 53 tisíc dolárov. Nová verzia uvedie nočné vedenie a systém ktorý umožní plynule sa posúvať v dopravnej zápchce.

Crossovery alebo CUVčka dostali svoje mená pretože ich stavba je založená na dizajne auta na rozdiel od SUV, ktoré sú  tradične založené na truck-platforme. Zopár z nich stále zachytáva malý kus trhu hlavne Cadillac a jeho model Escalade. Najnovšia verzia veľkého luxusného vozidla založená na najnovšej truck-platforme od General Motors (GM), bude uvedená v októbri v New Yorku.

Na jednom konci sveta automobilového priemyslu sa autá stávajú  ľahšími, zvyšuje sa efektívnosť paliva a lacnejú. Na druhom konci sú CUVčka pre bohatých, ktorí stále potrebujú vhodný, elegantný spôsob ako dopraviť deti, psy a sedlá na letné sídla.

Prteložil: Matúš Gabriš

Zdroj: Fortune

Facebook komentár