Prieskumné lietadlo Kawasaki P1.

Prieskumné lietadlo Kawasaki P1.

Zatiaľ čo spoločnosti ako Mitsubishi a Rolls Royce sú známe tým, že vyrábajú všetko od motocyklov až po klimatizačné zariadenia, nejedná sa o jediné výrobky, ktoré produkujú.

Štokholmský medzinárodný inštitút pre mierový výskum (SIPRI), ktorý zostavil najnovšiu databázu pre zbrojný priemysel, obsahuje rebríček top 100 spoločností zaoberajúcich sa výrobou zbraní.

Z rebríčka vyplýva, že 42 z top 100 spoločností má sídlo v USA – hoci to nie je obzvlášť šokujúce, môže byť prekvapením, že mnohé spoločnosti zaoberajúce sa obchodovaním so zbraňami sú oveľa lepšie známe pre výrobu iných produktov, ako napr. vozidiel a domácich spotrebičov.

Tu je 5 z najväčších technologických spoločností, ktoré nemusíte poznať z dôvodu jej výroby zbraní.

5. Fujitsu

5_najvacsich_technologickych_spolocnosti_v_zbrojarskom_priemysle_fujitsu

Technicky povedané, len malá časť podnikania spoločnosti Fujitsu je zameraná na zbrane, keďže táto oblasť jej v roku 2017 pomohla zarobiť 1,11 miliardy dolárov, čo predstavuje 3% jej celkového obratu.

4. Kawasaki

5_najvacsich_technologickych_spolocnosti_v_zbrojarskom_priemysle_Kawasaki

Predaj spoločnosti Kawasaki v oblasti zbrojenia v roku 2017 dosiahol 2,14 milióna dolárov, čo predstavuje 15,2% celkového obratu.

3. Saab

5_najvacsich_technologickych_spolocnosti_v_zbrojarskom_priemysle_Saab

Po príjmoch vo výške 2,67 milióna dolárov, zbrojný priemysel v roku 2017 predstavoval 83,9% obratu spoločnosti Saab z hodnoty 3,18 milióna dolárov.

Od skončenia automobilovej výroby spoločnosti Saab v roku 2012, už závisela len od švédskeho štátu.

Súvisiace: Ako funguje rozpočet NATO?

2. Mitsubishi

5_najvacsich_technologickych_spolocnosti_v_zbrojarskom_priemysle_Mitsubishi

Mitsubishi Heavy Industries. Ltd predstavuje divíziu v rámci väčšej skupiny Mitsubishi. Faktúry spoločnosti ukázali, že v roku 2017 v oblasti predaja zbraní dosiahla hodnotu 3,57 miliardy dolárov, čo predstavuje 9,7% z celkových tržieb.

1. Rolls Royce

5_najvacsich_technologickych_spolocnosti_v_zbrojarskom_priemysle_Rolls_Royce

Rolls-Royce sa dostala na 17. miesto v rebríčku spoločností zaoberajúcich sa predajom zbraní a v roku 2017 zbrojnému priemyslu predala produkty v hodnote 4,42 miliardy dolárov, čo predstavuje 22,8% celkového obratu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Stockholm International Peace Research Institute

Facebook komentár