Nie ste nikdy príliš mladý na investovanie.

Áno, investovanie sa môže zdať strašidelné a áno, sú odborníci, ktorý sa, ako sa zdá, vyjadrujú v úplne inom jazyku, ale nie každý si na tom potrebuje vybudovať kariéru. Väčšina z nás len sporí svoje úspory na dôchodok, alebo sa snaží dokonca poraziť infláciu (viac o tom za chvíľku)
Nižšie nájdete 25 základov investovania, ktoré by mal každý 25 ročný človek vedieť. Je to všetko čo sa dá naučiť? Samozrejme nie, ale predstavuje to dobrý základ.

Súvisiace: Zarobil som 15 miliónov dolárov predtým než som mal 30 rokov

O koncepte

Váš sporiaci účet nie je v ničom investovaný… Zaujímate sa o svoje úspory, ale tvoria menej ako 1% a sú len vložené v banke.
…ale vaše úspory na dôchodok sú. Úspory na dôchodok. Sú na druhej strane, investované pokiaľ ich vložíte do dôchodkového fondu ako IRA, alebo 401(k). Toto nie je prípad kedy svoj účet s úsporami nazvete dôchodkom.

Investície sú jedinou cestou ako sa vysporiadať s infláciou. Inflácia vám znižuje hodnotu peňazí priemerne o 3,87 % ročne. Takže potrebujete aby vaše peniaze rástli dosť rýchlo aby sa vysporiadali s infláciou. Pre väčšinu ľudí je investovanie cestou ako sa dostať k takému rastu.

Investovanie je vždy rizikom. Investovaním môžete zarobiť, alebo stratiť peniaze. Len preto, že veľa ľudí investuje.

Pozrite a zvážte, či sú tieto vajcia slabo diverzifikované.

Súvisiace: 77 dôvodov prečo zle hospodárite s peniazmi

O žargóne

Cenný papier je finančným nástrojom. Asi ste už počuli hovoriť ľudí o „cenných papieroch“, čo je súhrnný názov pre veci ako akcie, alebo dlhopisy. Cenné papiere sa delia na dlhové cenné papiere (peniaze, ktoré dlhujú nám, ako od vlády v prípade štátnych dlhopisov), a majetkové cenné papiere (skutočná hodnota, ktorú vlastníme, ako akcie).

Akcie sú majetkovými účastinami v spoločnosti. Keď si kúpite akciu, kupujete si malý kúsok skutočnej spoločnosti. Nie veľa, ale predsa len vlastníctvo. Akcie sú viac volatilné ako dlhopisy a preto majú väčšie výnosy aj straty.    

Akciový trh môžete sledovať. S akciami sa obchoduje na „burzách“, ktoré tvoria celkový trh. Medzi hlavné burzy v USA patrí burza v New Yorku (NYSE) a Nasdaq. Ceny akcií sa dajú sledovať aj cez indexy ako S&P 500 a Dow Jones Industrial Average. Kontrola aktivity na burze vám môže dať predstavu ako by sa mohlo vyvíjať vaše portfólio.

Dlhopisy sú pôžičky, ktoré poskytnete. Keď kúpite dlhopis, v podstate požičiavate malé množstvo peňazí nejakému subjektu – napríklad vláde USA – a tento subjekt vám ich musí po uplynutí dohodnutej doby vrátiť s províziou. Nie sú burzy dlhopisov, ktoré by nám ukázali ako sa dlhopisy vyvíjajú, pretože s dlhopismi sa obchoduje inak. Avšak, existujú miesta, kre môžete získať predstavu o cenách dlhopisov, napríklad Wall Street Journal.

Diverzifikácia znamená rozloženie vašich peňazí do viacerých investícií. Je mnoho názorov na to, ako by malo byť investičné portfólio diverzifikované, ale každý vám povie, že vkladanie všetkých svojich investičných vajíčok do jedného košíka je cestou ku katastrofe.
ROI znamená koľko peňazí zarobíte na svojej investícii. Na získanie predstavy o tom ako sa naším investíciám darí si môžete vypočítať ROI, delením zisku z investície a vloženými nákladmi.

New Yorská burza je hlavnou dominantou Wall Street

O procese

Budete platiť poplatky. Investovanie nie je zadarmo. Ak sa budete zaoberať investovaním profesionálne, budete platiť poplatky buď percentuálne z portfólia, alebo rovnaký poplatok (predtým ako podpíšete budete chcieť vedieť či je váš poradca založený na poplatkoch, alebo len na poplatkoch) , platformy na investovanie online, alebo „robo-poradcovia“ všetci majú vlastnú poplatkovú štruktúru a rovnako aj niektoré  podielové fond a fondy obchodovateľné na burze.

Nemusíte zberať akciu po akcii. Profesionáli zbierajú skupiny cenných papierov nazvaných podielové fondy. Tým môžete investovať do týchto fondov na diverzifikovanie vašich peňazí bez potrebného nákupu každej jednej akcie či dlhopisu. Indexové fondy sú podielové fondy vybrané tak aby odrážali konkrétny akciový index, napr. S&P 500.

Možno budete musieť platiť dane zo svojich investícií. Vláda USA vás nenechá investovať zdarma. Keď kasírujete, budete musieť platiť to čo sa nazýva daň z kapitálových výnosov.

… ale tiež môžete dostať daňové prázdniny. Hoci rôzne dôchodkové účty majú rôzne daňové štruktúry, príspevky sú často daňovo uznateľné. 529 sporiacich plánov, ktoré sú investičnými fondami, je daňovo zvýhodnených.
Niekedy zlyháte. Je smutnou pravdou, že nie všetci budeme rock star investormi. Niektorým ľudom sa darí, iným zasa nie. A niekedy vy ste tým iným.

Súvisiace: Ako mladí milionári zo sektora technológií investujú
    
O stratégii

Začať skoro je hlavná výhoda. Vo svojich 20 je vaším najlepším aktívom čas. Aj keď si nesporíte na dôchodok, nič sa nemôže vyrovnať efektu zloženého záujmu. Tiež, ak ste prišli na burze o peniaze, budete mať viac času aby ste ich získali späť kým ich budete potrebovať.

Horúce akcie pravdepodobne nebudú vašou vstupenkou. Vždy tu je nejaká tutovka, ale to vám negarantuje, že to bude vašim lístkom k bohatstvu. Je lepšie urobiť si prieskum spoločnosti a urobiť si vlastné rozhodnutie ako slepo kúpiť v momente akciu.

Vaša dlhodobá stratégia nemá nič spoločné s rannými správami. Väčšina investorov by nemala nakupovať a predávať vždy keď to odporučia v televízii. Je mnoho dokumentov, ktoré vysvetľujú prečo je aktívne investovanie – nakupovanie a predávanie akcií strategicky a často –  nevýhodné pre väčšinu ľudí.

Prílišné lipnutie na individuálnych akciách môže byť nebezpečné. Ak vlastníte určitú akciu, na ktorú ste naviazaný zo sentimentálnych dôvodov, alebo kvôli jej výkonnosti v minulosti, môžete sa zdráhať predať ju hoci vám to váš poradca, alebo profesionálny investor radí. Cenné papiere sú tak dobré ako sa im v súčasnosti darí a musíte byť ochotný nevýkonných sa zbaviť.

Nemusíte neustále kontrolovať. Ak sledujete správy z burzy pravdepodobne ste si vedomí keď idú trhy nahor a kedy klesajú. Pokiaľ však investujete dlhodobo a nie ste profesionálny investor, nemusíte cítiť úzkosť zo správ, ktoré sa zobrazujú na vašej ploche.

Neinvestujte peniaze, ktoré čoskoro budete potrebovať. Ak budete potrebovať v krátkom čase rýchly prístup k hotovosti, nebudete chcieť viazať svoje peniaze na akciovom trhu. Niektorý odborníci tvrdia, že by ste nemali investovať peniaze, ktoré budete potrebovať v priebehu nasledujúcich piatich rokov, pretože ak poklesne trh nebudete mať dostatok času na získanie späť týchto prostriedkov.     

Aj najkvalifikovanejší profesionáli sa môžu mýliť

Súvisiace: Štyri zábavné spôsoby, ako učiť vaše deti narábať s peniazmi

O udržaní si chladnej hlavy

Nikto nedokáže spoľahlivo predikovať trh. Proste nedokážu. Zatiaľ čo profesionáli dokážu hádať, predpovedanie vývoja na trhu je predpovedanie budúcnosti a to nedokáže nikto.

A sledovanie minulého vývoja nie je spoľahlivou cestou ako predikovať budúcnosť. Rovnako sledovanie čo sa na trhoch stalo nie je spoľahlivou cestou ako predpoveda čo sa na trhoch stane. Opäť platí v prípade predpovedania budúcnosti, že vývoj môže ísť neočakávaným smerom v dôsledku nepredvídateľných udalostí známych ako „čierne labute“.

Neviete, čo neviete. Je veľa toho čo sa dá o akciových trhoch naučiť, ale je veľkou chybou domnievať sa, že ste expert len preto, že ste všeobecne chytrou a schopnou osobou. Vždy je čo sa naučiť.

Nemusíte to robiť sám. Nemusíte byť expertom na investovanie. Existujú finanční plánovači, poradcovia, a aj automatické online platformy pre investovanie (robo-poradcovia).

Tento článok bol napísaný pre vysvetlenie, že Dow Jones Industrial Average a S&P 500 sú indexy a nie burzy. 

Zdroj: MSNMoney, Yahoo

Facebook komentár