4_signaly_financnej_bubliny_2017

„Alokácia aktív je ako mydlo – čím častejšie ho používate, tým skôr sa minie.“ (William Bernstein)

Pojmy finančná bublina a krach počujeme v poslednej dobe akosi pričasto. Ani sa niet čomu čudovať, pretože investori sa ešte stále spamätávajú z prudkého boomu na trhu a následného bankrotu.

Veľa investorov sa teraz takmer neprestajne strachuje, aby na trhu nenastali prudké výkyvy, čo sa ale deje iba zriedkavo.

Predpovede o finančných bublinách komplikujú život investorom, ktorí pre ne nedokážu rozlíšiť bežný vývoj trhu od ozajstného boomu.

Súvisiace: Význam rozdielu medzi krachom a poklesom trhu nehnuteľností

Vznik finančnej bubliny nevieme predpovedať, ani vypočítať pomocou vzorca alebo rovnice, a preto nám ostáva všímať si ľudské emócie.

William Bernstein v nedávnej diskusii s Mebom Faberom prezradil, že podľa neho naznačujú vznik finančnej bubliny skôr sociologické faktory, než ekonomické indikátory. Bernstein ich pomenoval:

Štyri signály vzniku finančnej bubliny

1. Z každej strany sa na vás valia informácie o cenných papieroch (alebo o nehnuteľnostiach, či hocijakých aktívach, ktoré sú práve „in“). Mali by ste spozornieť najmä vtedy, keď „investiční amatéri“ začnú hovoriť o tom, ako vďaka investovaniu na trhu zbohatnú.

2. Ľudia dávajú v práci výpovede, aby skúsili šťastie s intradenným obchodovaním alebo aby sa stali hypotekárnymi maklérmi.

3. Veľa jedincov reaguje na skeptické predpovede o trhových akciách tak negatívne, že ich autor skončí ako „idiot, ktorý tomu nerozumie“.

4. Nastanú extrémne situácie. Bernstein uvádza príklad z roku 1999, kedy bola najpredávanejšou knihou o investíciách – Akciový index Dow na 36 000 bodoch.

Bernstein sa vyjadril, že momentálne sa finančnej bubliny nebojí, ale ak by sa prejavili tri zo štyroch spomínaných situácií, považoval by to za varovný signál.

Na býčom trhu vidíme eufóriu aj preto, že ľudia majú krízu ešte čerstvo v pamäti.

Edward Chancellor, ktorý je autorom knihy o prudkom rozmachu a krachu na trhu – Devil Take the Hindmost: A History of Financial Speculation, si myslí, že bublina sa začína formovať takto:

„Podľa Johna Stuarta Milla sa semienko každej bubliny zasadí počas predošlej krízy, kedy ceny aktív klesnú natoľko, že sa naozaj oplatí do nich investovať. Neskôr ale ich prudký nárast vedie k špekuláciám. Po každej kríze, finančné trhy ignorujú predošlé nezodpovedné kroky, či straty a hľadia do budúcna optimisticky a s dôverou. Bagehot pomenúva kapitál v tomto štádiu „slepým“. Investori rýchlo zabudnú na minulosť a neustále opakujú staré chyby.“

Niekedy sa zdá, akoby svetová hospodárska kríza z rokov 2007-2008 úplne zmenila prístup investorov k trhu a rizikovým investíciám. Na druhej strane, mnohí akoby už zabudli, čo ich krízové roky naučili. Nezdá sa, že by bol kapitál „slepý“ už teraz, ale čo nie je, môže byť.

Chancellor tiež píše ako sa počas najväčších finančných bublín v histórii vyvinula mentalita más:
„Niektorí zlé správy o finančných trhoch tvrdohlavo ignorujú, pretože stále túžia po okamžitom zisku zo špekulácií. Trhových špekulantov opísal vo svojej knihe zo 60. rokov 19. storočia William Fowler. Píše, že ‘…špekulanti sa navzájom podporovali, ani nie pre peniaze, pretože tých sme mali dosť. Chceli sme vytvoriť ilúziu ďalšieho rozmachu. Vedeli sme, že sa mýlime, ale presviedčali sme sa, že máme pravdu.’“

Na trhoch sa ľudia už od dávnych čias snažili uveriť, že majú pravdu, aj keď vedeli, že sa mýlia. Dnešná doba ale investorov podnecuje, aby sa z histórie poučili. Ceny sa výrazne zvýšili, no správanie ľudí sa nezmenilo.

Súvisiace: Bitcoin bublina sa podobá na mániu tulipánov pred 400 rokmi

Extrémne výkyvy na trhoch vôbec nemusia nastať. Napriek tomu je stále fascinujúce, ako obyčajné reči dokážu ceny na trhoch meniť. Nové technológie, investície alebo nápady sa považujú za zbytočné, keď ceny klesajú, alebo naopak revolučné, ak idú ceny dramaticky nahor.

Bernstein, okrem toho že zľahčuje tému finančných bublín, si myslí, že akcie počas nasledujúcich rokov môžu padnúť aj o 50 %, a to dokonca aj keď nevzniknú žiadne finančné bubliny. Eufória pred panikou nemusí byť pravidlom

Krach trhu je ojedinelý, ale možný.

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár