51_milionovy_luxusny_byt_musi_do_predaja_2017

Luxusný strešný byt v jednej z najdrahších stavieb New Yorku mieri, kvôli problémom smeruje do aukcie, čo signalizuje nové problémy pre trh vysoko luxusných nehnuteľností.

Jednopodlažná jednotka o rozlohe 570 metrov štvorcových, v komplexe One57 podľa agentúry Bloomberg príde počas tohto mesiaca do aukcie.

Tento byt, známy ako Apartment 79 bol predaný v roku 2014 za necelých 51 miliónov dolárov. Totožnosť kupujúceho nie je známa, pretože bol zakúpený prostredníctvom anonymnej korporácie s ručením obmedzeným, s názvom One57 79 Inc. Táto spoločnosť (LLC) v roku 2015 získala pôžičku od luxemburskej Banque Havilland. Ak dlžník nie je schopný splácať, banka je nútená k vykonaniu predaja.

Keď sa na trhu v roku 2014 objavil, One57 predstavoval svetlý symbol novej triedy luxusných super veží na Manhattane. Nehnuteľnosti nachádzajúce sa vo výške viac ako 30 metrov, predávali byty za takmer $ 7 000 za štvorcovú stopu (0,09 m2), a to predovšetkým z dôvodu zahraničných kupcov. Miliardár z oblasti hedžových fondov – Bill Ackman, spolu s ďalšími partnermi kúpil najväčší strešný byt za takmer 90 miliónov dolárov.

Súvisiace: Luxusné nehnuteľnosti zvykli byť výborné pre pranie peňazí

V období posledného roku, nadmerná ponuka luxusných veží a nedostatok zahraničných kupcov viedli k zraneniu najluxusnejšej časti trhu. Predaj nových jednotiek v poslednom štvrťroku klesol o 25 percent a jednotky vo veži One57 sa predávajú za zľavu ,na úrovni viac ako 20 percent.

Aukcia $ 51 miliónovej nehnuteľnosti je naplánovaná na 19. júla. Ďalší byť, ktorý sa predtým predal za 21 miliónov dolárov z One57, čelili problémom okolo nesplácania, na začiatku minulého mesiaca prišiel do aukcie, avšak neexistujú informácie o jej výsledku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Facebook komentár