Vlada_rozsiruje_zakroky_proti_praniu_spinavych_penazi_v_oblasti_nehnutelnosti_2017

Oddelenie Ministerstva financií v USA uviedlo, že 30 percent nehnuteľností z oblasti luxusu, ktoré podliehali novému vyšetrovaciemu programu, zahŕňali jednotlivci, ktorých vláda prešetrovala z “podozrivej činnosti” a potenciálneho prania špinavých peňazí.

Ministerstvo financií USA počas minulého týždňa rozšírila program zameraný na luxusné realitné obchody v New Yorku, Miami, Los Angeles a ďalších veľkých trhoch, aby sa zabránilo používaniu nehnuteľností, pre pranie špinavých peňazí (zahraničnými kupcami). Program bol navrhnutý tak, aby zákazníkom zabránil v používaní schránkových spoločností alebo LLC, aby skryli identitu skutočných kupcov.

Súvisiace: Toto sú najväčšie chyby, ktoré robia realitní investori

Mnohí očakávali, že program bude pod vládou Trumpa zrušeným, vzhľadom na väzby prezidenta Donalda Trumpa k obchodom s nehnuteľnosťami. Napriek tomu bol tento program vo februári rozšíreným a aktuálne sa rozširuje tak, aby zaplnil aj niektoré nedostatky. Taktiež navýšili počet miest ako aj oblasť Honolulu.

Experti v oblasti nehnuteľností tvrdia, že rozšírený program by mohol vyvíjať tlak na vysoko luxusné trhy s nehnuteľnosťami, ktoré sú už tak pod určitým tlakom, z dôvodu pomalšieho nákupu zámorských kupcov a neistoty vo Washingtone ohľadom daní. Analytici tvrdia, že najväčší dopad môže mať na trh v Miami a južnej Floride, ktoré trpia nadmernou krízou nových špičkových vybavených luxusných nehnuteľností a vo veľmi veľkej miere sa spoliehali na kupcov z Latinskej Ameriky, z ktorých sa niektorí jednotlivci dostali pod kontrolu, z dôvodu možností okolo korupcie alebo prania špinavých peňazí.

Nela Richardsonová, ktorá je hlavnou ekonómkou spoločnosti Redfin poznamenala: “Mohlo by to mať negatívny dopad,” … “Tento trh luxusných nehnuteľností je k týmto otázkam najzraniteľnejší. Ak máte veľa zahraničných kupcov, ktorí chcú zaparkovať svoje peniaze vo vysoko luxusnom trhu nehnuteľností, veľa z nich čelí obavám o prešetrenie, na základe čoho budú mať tieto pravidlá jednoznačný vplyv na dopyt.”

Spôsob, akým program funguje, je, že poisťovne sú povinné určiť skutočných vlastníkov schránkových firiem, alebo spoločností pod označením LLC, ktoré využívajú hotovostné transakcie na celý nákup nehnuteľností (nad určitú cenu), v okresoch New York, Miami, Dade, Broward a Palm Beach, San Diego, San Francisco, San Diego a Bay Area, rovnako ako Bexar v Texase. Ministerstvo potom určuje, či títo vlastníci nie sú na zoznamoch s podozrivými aktivitami – alebo sa nejedná o jednotlivcov, ktorí boli označovaní za potenciálne pranie špinavých peňazí, korupciu alebo iné finančné trestné činy.

Pravidlá zahŕňajú nehnuteľnosti zakúpené na Manhattane za viac ako 3 milióny dolárov, nehnuteľnosti nad 1 milión dolárov v lokalitách južnej Floridy, viac ako 2 miliónov dolárov v Kalifornii a viac ako 3 miliónov dolárov na Havaji.

Ministerstvo ďalej uviedlo, že medzi transakciami, na ktoré sa vzťahujú tieto pravidlá v priebehu uplynulého roka, “približne 30 percent … zahŕňa vlastníkov alebo zástupcov kupujúceho, ktorí boli predmetom predchádzajúcej správy o podozrivej činnosti”.

Súvisiace: Luxusné nehnuteľnosti zvykli byť výborné pre pranie peňazí

Najdôležitejšou časťou týchto posledných opatrení, bolo zamedzenie rozsiahleho nedostatku okolo presunu finančných prostriedkov. Sprostredkovatelia tvrdia, že odkedy boli pravidlá zavedené v roku 2016, kupujúci ich mohli ľahko obísť, pomocou bankových prevodov. Teraz tak na zamedzenie nedostatkov, budú pod pravidlá patriť aj bankové prevody.

Výkonný riaditeľ spoločnosti FinCEN, Jamal El-Hindi poznamenal: “Prostredníctvom tohto poradenského a iného pôsobenia v súkromnom sektore bude FinCEN, sektor a orgány činné v trestnom konaní bude lepšie dohliadať na ochranu trhu s nehnuteľnosťami, aby neslúžili ako prostriedok na pranie nezákonných príjmov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár