Google takmer 10 rokov chránil svojich používateľov pred reklamami tak, že ich osobné identifikačné údaje získané z gmailových účtov a iných služieb od Googlu neposkytol svojej dcérskej spoločnosti DoubleClick, ktorá je databázou vyhľadávaných výrazov na internete.
V júni však spoločnosť nenápadne aktualizovala svoje Pravidlá ochrany súkromia, v ktorých sa teraz píše, že aktivity používateľov na iných stránkach môžu byť spojené s ich osobnými informáciami. Predošlé pravidlo o ochrane súkromia nedovoľovalo spájať informácie zo súborov cookies od spoločnosti DoubleClick s osobnými identifikačnými informáciami bez povolenia používateľa.
Nové pravidlo o ochrane osobných údajov
Google kúpil internetovú reklamnú spoločnosť DoubleClick v apríli 2007 za 3,1 miliardy dolárov v hotovosti a po niekoľkomesačnom boji tak porazil Microsoft.
Spoločnosť DoubleClick využíva súbory cookies aby z histórie prehliadania zozbierala a uchovala údaje o používateľoch a mohla tak najlepšie zacieliť reklamy svojich klientov.
Súvisiace: Rusko chce mať kontrolu nad internetovou komunikáciu občanov
Používateľovi, ktorý napríklad navštevuje športovú sekciu na spravodajskom portáli, sa budú zobrazovať reklamy na športové podujatia a nie na make-up.
Keď sa spoločnosti v roku 2007 spojili, Google v Pravidlách ochrany súkromia sľuboval, že reklamné stratégie DoubleClick-u sa budú spoliehať iba na neosobné identifikačné údaje, vďaka čomu ostalo sledovanie reklám anonymné.
Praktickým výsledkom zmeny v pravidlách je, že reklamy od spoločnosti DoubleClick, ktoré sa používateľom zobrazujú pri vyhľadávaní na internete, môžu byť prispôsobené na základe kľúčových slov, ktoré použili vo svojej gmailovej komunikácii. Tiež to znamená, že Google teraz môže vytvoriť kompletný profil používateľa podľa mena, založený na všetkom, čo píše v maile, aké stránky navštevuje a čo vyhľadáva.
Ak ste Gmail používali ešte pred touto zmenou, mohli ste ju prijať dobrovoľne, avšak noví používatelia ju majú automaticky zahrnutú v Pravidlách ochrany súkromia.
Môžete si pozrieť, ktoré reklamy pre vás navrhuje Google, alebo si môžete vybrať vlastné. V Pravidlách ochrany súkromia Google ďalej píše, že nesprostredkuje žiadne osobné informácie ako mená, mailové adresy ani platobné údaje.
Zmena, ktorú Google urobil v lete, iba potvrdzuje dlhotrvajúci trend znižovania ochrany súkromia internetových používateľov. V roku 2000 začala Federálna obchodná komisia vyšetrovanie spoločnosti DoubleClick, ktorá údajne manipulovala s citlivými používateľskými informáciami po tom, čo kúpila spoločnosť Abacus Direct. Táto firma totiž predávala informácie o tom, čo používatelia kupovali. Aj keď Federálna obchodná komisia v januári 2002 ukončila vyšetrovanie so záverom, že k porušeniu zákona nedošlo, DoubleClick svoju stratovú dcérsku spoločnosť predala.
Súvisiace: Cenzúra internetu sa v Číne dostáva na vyššiu úroveň
V roku 2012 Google vyhlásil, že bude používateľské informácie zdieľať so svojimi ďalšími službami, ale nie so spoločnosťou DoubleClick. Na rozdiel od poslednej zmeny, tá z roku 2012 platila pre všetkých používateľov.
Ako vás nová zmena ovplyvní? Dokonca aj keď ste ju povolili, pravdepodobne vás veľmi nezasiahne, keďže obsah vašich g-mailov bol už aj predtým využívaný na reklamy zobrazené v rámci Gmailu.
Teraz sme však ešte bližšie k svetu, ktorý v časopise Slate predstavil Evan Selinger a Shaun Foster. V tomto svete sa reklamy z ulíc alebo obrazoviek zhmotnia do vášho vlastného avatara, ktorý ponúkaný produkt nosí alebo používa.
Preložila: Mariana Ferusová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Slate, TheGuardian
Facebook komentár