Spolocnost_Google_pridava_sposob_automatickeho_odstranenia_historie_polohy

Spoločnosť Google chce ľuďom poskytnúť jednoduchší spôsob vymazania svojich osobných údajov.

V priebehu tohto týždňa skupina vlastniaca túto službu – Alphabet uviedla, že pridáva nástroje na automatické odstraňovanie údajov o histórii polohy, ako aj prehľadávanie webu a aktivitu aplikácií. Funkcia bude k dispozícii v najbližších týždňoch.

Spoločnosť v blogovom príspevku uviedla: “Pracujeme na tom, aby vaše údaje boli súkromné a bezpečné a vnímame aj spätné väzby, čiže potrebujeme poskytnúť jednoduchšie spôsoby, ako ju spravovať alebo mazať.”

Podľa vyjadrenia spoločnosti, nová funkcia automatického odstránenia od spoločnosti Google umožňuje používateľom vybrať si, ako dlho sa budú ukladať údaje o ich činnosti: tri mesiace alebo 18 mesiacov. Následne po uplynutí tohto obdobia budú údaje z užívateľského účtu automaticky vymazané.

Spoločnosť Google už ponúkla nástroje na odstránenie všetkých alebo časti histórie polohy používateľov alebo údajov o aktivitách na webe a aplikácii, ale museli tak vykonať manuálne. (Manuálna možnosť však bude stále k dispozícii).

Súvisiace: Nový kontroverzný nový autorský zákon v EÚ je rovnako jasný ako “bahno”

Tento krok prichádza v období, kedy ľudia sú čoraz viac znepokojení ich online súkromím. Po slede nedávnych škandálov týkajúcich sa súkromia, technologické spoločnosti vrátane firiem Google a Facebook čelia zvýšenej kontrole nad tým, koľko údajov zhromažďujú o užívateľoch a čo s nimi robia.

Facebook v priebehu minulého roka oznámil podobnú funkciu s názvom “Vymazať históriu”, ktorá by užívateľom umožnila manuálne vymazať súbory cookie a históriu. Táto funkcia však čelila oneskoreniu. Na nedávnom tlačovom podujatí o “integrite” platformy, výkonný riaditeľ spoločnosti Facebook – Guy Rosen poznamenal, že tento nástroj by podľa očakávaní mal byť spusteným na jeseň tohto roka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, ZDnet

Facebook komentár