Ďalšia generácia elektrických automobilov by mohla vedieť nabíjať svoje batérie v čase potrebnom na naplnenie nádrže vrámci čerpacej stanice.
Skupina spoločností vrátane nemeckých firiem BMW, Porsche a Siemens tvrdí, že vyvinuli technológiu, ktorá by mohla pomôcť dosiahnuť super rýchle nabíjanie.
Vo štvrtok predstavili nabíjaciu stanicu s výkonom 450 kW, ktorá potrebuje iba tri minúty na to, aby poskytla dostatok šťavy na 100 kilometrov (62 míľ) dlhé jazdy. Plné nabitie trvá 15 minút.
Ian Ellerington, ktorý je vedúcim prenosu technológií v inštitúcii Faraday, uviedol, že technológia je výrazne lepšia ako technológia, ktorá je v súčasnosti k dispozícii a to aj vtedy, keď je potrebné vyriešiť dôležité otázky pred jej rozšírením.
Súvisiace: Elon Musk chce aby svet prijal elektromobily, aj keby Tesla krachovala
Ďalej uviedol: “450 kW nabíjanie je podstatne rýchlejšie ako kompresory spoločnosti Tesla (120 kW) a v zásade bude 10-násobne rýchlejšie ako rýchle autonabíjačky, ktoré sú v súčasnosti bežne dostupné.”
Problém pomalého nabíjania
Dlhé nabíjací čas predstavuje hlavnú nevýhodu elektrických vozidiel, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Spomaľujú cestné výlety a jedná sa hlavne o nepohodlie majiteľov, ktorí si tak v súčasnosti rýchlo nemôžu nabíjať svoje automobily.
Ellerington ďalej poznamenal, že nová generácia nabíjačiek môže tento problém pomôcť vyriešiť.
Taktiež ďalej uviedol: “Pri 350-450kW bude elektrické nabíjanie časovo porovnateľné s naplnením nádrže benzínu, čo omnoho viac spríjemní dlhé jazdy v elektrických vozidlách, čiže sa stanú tak praktickými ako pri autách ktoré používajúcich kvapalné palivá.”
Problémy s napájaním
Je však potrebné vyvinúť viac aktivít v oblasti vývoja, aby sa nabíjačky s výkonom 450 kW stali praktickou možnosťou.
Podľa Elleringtona je hlavnou časťou hádanky budovanie automobilov, ktoré zvládnu zvýšené energetické pripojenie.
Ďalej uviedol: “Verím, že v súčasnosti na trhu neexistujú žiadne vozidlá, ktoré by mohli prijať toto množstvo energie a bude potreba ďalšej generácie batérií, aby vedeli využiť takúto kapacitu.”
Pre nabíjací projekt s výkonom 450 kW sú pripravené automobily značiek BMW a Porsche určené len špeciálne pre testy.
Keith Pullen, profesor energetických systémov v City na University of London, uviedol, že super-rýchle nabíjanie prináša ďalšie nevýhody.
Poznamenal: “Ak sa podarí nabiť batériu veľmi rýchlo, je to menej efektívne a skutočne to poškodzuje batériu.”
Táto technológia by mohla byť užitočná v prípade núdze, ale časté používanie by spôsobilo rýchle opotrebovanie batérie.
Súvisiace: Audi predstavila konkurenta Modelu S od automobilky Tesla
Elektrická sieť
Inžinieri by museli vyriešiť ďalší problém: super rýchle nabíjačky používajú obrovské množstvo energie.
Pullen poznamenal, že čerpacia stanica s 20 nabíjacími stanicami by využila približne šesť megawattov energie – to isté množstvo ako typické mestečko.
Nakoniec poznamenal: “Táto energia musí prísť odkiaľkoľvek a musí pochádzať zo siete,” … “Nebudete ju môcť zatiaľ dostať, takže najprv musí dôjsť k veľkým zmenám.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ZDnet
Facebook komentár