Ruské ministerstvo zahraničia poznamenalo: “Naša kajina Organizácii Spojených národov (OSN) predložilo svoju ponuku pre požadované územie v Arktíde.”
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v utorok uviedlo, že predložilo OSN svoj nárok na 1,2 milióna kilometrov štvorcových (cez 463 000 štvorcových míľ) arktického morského šelfu, zhruba 350 námorných míľ (asi 650 kilometrov) od pobrežia.
Nerastné bohatstvo Arktídy, kde sa môže skrývať až štvrtina svetových zásob ropy a zemného plynu, chce skúmať aj Kanada, USA, Nórsko a Dánsko. Rivalita medzi týmito krajinami ešte zosilnela s tým, ako sa pod vplyvom roztápania polárneho ľadu stáva Arktída dostupnejšou.
Rusko sa bolo prvou krajinou, ktorá predložila svoj nárok v roku 2002, ale OSN jej ju poslalo späť pre nedostatok dôkazov.
Ministerstvo uviedlo, že znovu predložená ponuka obsahuje nové argumenty. “Na túto dôležitú požiadavku Ruska bolo využitých dostatok vedeckých údajoch získaných v niekoľkých rokoch prieskumu a výskumoch Arktídy.”
Súvisiace:
Armády sa pripravujú na roztopenie Arktídy
Rusko má nad USA v Arktíde zásadnú výhodu
Severské krajiny sa spájajú proti ruskému tlaku v oblasti Arktídy
Moskva tvrdí, že Lomonosov chrbát, ktorý sa tiahne pod hladinou Severného ľadového oceána od kontinentu smerom k pólu, je predĺžením ruského kontinentálneho šelfu, a že teda má právo na jeho ekonomické využívanie.
Rusko očakáva, že Komisia OSN začne posudzovať hranice kontinentálneho šelfu už počas jesene tohto roka.
V roku 2007 si Moskva symbolicky uplatnila svoj nárok na arktické morské dno, .
V roku 2007, Moskva uplatnila symbolický nárok na morské dno Arktídy tým, že na severnom póle vypustila na dno oceánu kanister s ruskou vlajkou.
Uprostred napätia so Západom ohľadom Ukrajiny, Kremeľ taktiež začal posilňovať ruské vojenskej sily v Arktíde. Toto úsilie zahŕňalo znovuobnovenie vojenských základní na nových sibírskych ostrovov a vytváralo v Arktíde ďalšie vojenské základne. Ruskí úradníci uviedli, že tieto základne sú kľúčové pre ochranu námorných ciest, ktoré spájajú Európu s Tichomorím, cez Severný ľadový oceán.
Začiatkom tohto roka, ruská armáda zrealizovala rozsiahle manévre v Arktíde, na ktorých sa podieľalo 38 000 vojakov, viac ako 50 lodí a ponoriek a 110 lietadiel. Armáda Ruska preukázala svoju schopnosť rýchlo posilniť svoje sily na súostroví Arktídy – Nová zem a súostrovia Franz Josef.
Zdroj: TheGuardin, BBC
Facebook komentár