Spolocnosti_sa_v_roku_2020_chystaju_prvykrat_vyplatit_dividendy_vo_vyske_viac_ako_$500_miliard

Spoločnosti amerického akciového indexu S&P 500 sú pripravené v roku 2020 vyplatiť dividendy o hodnote viac ako 500 miliárd dolárov a to bude vôbec prvýkrát v histórií, ako ukazujú údaje zostavené spoločnosťou S&P Dow Jones Indices.

Celkovo táto vysoká hodnota pokračuje rekordné výplaty dividend, ktoré sa začali v roku 2012. Podľa Howarda Silverblatta, hlavného analytika spoločnosti S&P Dow Jones Indices, trhy už v novom roku zaznamenali maximum a firmy pravdepodobne zvýšia svoje dividendové výplaty počas celého roka 2020.

Silverblatt ďalej uviedol: „Podľa súčasného výhľadu do roku 2020, bez akejkoľvek významnej udalosti alebo negatívnej politiky z Washingtonu, sa platba v roku 2020 potenciálne navýši o dvojciferné číslo, čo bolo naposledy videné v roku 2015,“ z čoho vyplýva, že takéto rozšírenie by sa premietlo do hodnoty nad 500 miliárd dolárov.

Podľa minuloročných výsledkov spoločnosti S&P došlo v minulom roku k zvýšeniu dividend o 6,4% na rekordných 485,4 miliárd dolárov. Len vo štvrtom štvrťroku boli spoločnosťami v indexe vyplatené dividendy o objeme 126,4 miliárd dolárov v porovnaní so 119,8 miliónmi dolárov v predchádzajúcom období.

Dividendy spravidla držia veľké podniky na stabilnej úrovni alebo ich zvyšujú, keďže škrty naznačujú oslabenie finančného stavu. Vedenie spoločnosti často poukazuje na dividendy ako na prísľub maximalizácie výnosov akcionárov.

Paul Jacobson, finančný riaditeľ spoločnosti Delta Air Lines, dňa 12. decembra, uviedol: „Keď sme sa v roku 2013 začali venovať dividendovej politike, možno si spomínate, že sme to mysleli vážne.“

Dodal: „Bol to záväzok prostredníctvom pravidelného vyplácania kapitálu našim akcionárom. A všetko, čo chceme urobiť, je aby sme túto dividendu každý rok navyšovali tak, aby to bolo výhodné pre obidve strany.”

Kým výplaty dividend v indexe S&P 500 každoročne rástli, nárast indexu o 29% do roku 2019 posunul jeho dividendový výnos – pomer dividendy z majetku k jeho cene – na konci roka sa nachádzal na úrovni 1,8%. Táto hodnota predstavovala najnižší dividendový výnos ku koncu roka, od roku 2006.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár