Dr. Martnes plánuje v roku 2021 IPO.

Dr. Martnes plánuje v roku 2021 IPO.

Klasická britská značka obuvi Dr. Martens sa pripravuje na počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO) a dúfa, že po viac ako 60 rokoch podnikania na Londýnskej burze cenných papierov sa jej akcie budú obchodovať v rámci jedného z prvých veľkých IPO roku 2021.

Ikonická značka obuvi si ako spoločných celosvetových koordinátorov emisie vybrala mená ako Goldman Sachs a Morgan Stanley a Barclays, HSBC, a ako spoločných koordinátorov obchodovania zvolila spoločnosti Merrill Lynch a RBC Europe.

Možný predaj alebo uvedenie obchodovania aj v USA bolo prediskutované už v apríli 2020, ale bolo oneskorené vplyvom globálnej pandémie COVID-19.

Predseda spoločnosti Dr. Martens Paul Mason opísal tento krok ako „dôležitý míľnik“ pre podnikanie a uviedol: „Za posledných pár rokov sme do podnikania investovali značné prostriedky, aby sme posilnili tím, naše operácie a pozíciu v ďalšej vzrušujúcej fáze ako verejne obchodovateľná spoločnosť. “

Spoločnosť každý rokom predáva viac ako 11 miliónov párov topánok vo viac ako 60 krajinách a v roku 2013 ju kúpila skupina privátneho kapitálu – Permira za 410 miliónov dolárov. Investičná spoločnosť plánuje predať svoj podiel v rámci IPO.

V rámci IPO by bol vykonaný predaj najmenej 25% svojich akcií od existujúcich vlastníkov, vrátane spomínanej skupiny Permira. Nevydali by sa tak žiadne nové akcie.

Dr. Martens sa tak pridáva k rastúcemu zoznamu spoločností, ktoré by mohli tento rok v Londýne vykonať primárnu emisiu akcií (IPO). Zatiaľ čo žiadna z nich nepotvrdila termín, medzi ďalšie mená, ktoré pravdepodobne v roku plánujú vykonať IPO patria firmy ako spoločnosť zaoberajúca sa dodávkou potravín Deliveroo, McLaren Group, Jaguar Land Rover a producent piva – BrewDog.

Susannah Streeterová, hlavná investičná a trhová analytička spoločnosti Hargreaves Lansdown, uviedla: „Obchodná dohoda o brexite a skoré zavedenie vakcín Covid-19 sentiment voči britským investíciám zvýšili.“

Záujem o IPO zvýši aj šialenstvo okolo emisií akcií firiem Airbnb a Doordash v USA, ktoré boli výrazne jednoznačne vysoké. Spoločnosť Dr. Martens by mala profitovať z posunu smerom k online nakupovaniu počas pandémie, ale bude závisieť tiež od „vrtkavavého módneho apetítu“, ktoré sa v budúcnosti môžu zmeniť.

Britská značka uviedla na trh svoju ikonickú osemdierkovú topánku 1460 v roku 1960. Podľa webovej stránky spoločnosti ju pôvodne nosili poštári a robotníci, neskôr si ju však všimli mladí ľudia, ktorí bojovali za štýl britskej robotníckej triedy.

Pete Townshend z anglickej rockovej skupiny The Who sa stal prvou osobnosťou, ktorá ich nosila, a zmenila pracovnú obuv na symbol tzv. “vzpurnej“ kultúry mladých.

Skupina Permira po nákupe spoločnosti Dr. Martens v roku 2014 investovala do svojich kanálov určených priamo zákazníkom, vrátane kamenných obchodov a elektronického obchodu.

Napriek tomu, že väčšina jej obchodov bola kvôli pandémii niekoľko mesiacov zatvorená, tržby za šesť mesiacov do 30. septembra sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 podľa správ zvýšili o 18% na 318 miliónov libier (428 miliónov dolárov).

Spoločnosť počas tohto obdobia predala 5,5 milióna párov topánok, čo je o 700 000 viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom a zdvojnásobila aj svoje príjmy z elektronického obchodu.

Generálny riaditeľ Kenny Wilson uviedol, že značka má v budúcnosti „významný potenciál globálneho rastu“… „Naša ikonická značka oslovuje rozmanitú škálu spotrebiteľov po celom svete, ktorí nosia našu obuv, čím vyjadrujú svoj individuálny štýl.“

Globálna expanzia, krok za krokom

Pred pandémiou bola spoločnosť Dr. Martens zaneprázdnená, ale opatrnou pri medzinárodnom rozširovaní siete obchodov. V septembri 2019 pridala do svojej začínajúcej siete obchodov v USA Miami a Houston a zamerala svoju fyzickú prítomnosť na Francúzsko a Nemecko.

Maloobchodná spoločnosť zaviedla plány na krátkodobé pridanie 10 až 15 obchodov v kontinentálnej Európe s dlhodobejšou stratégiou na rozšírenie svojho portfólia v Nemecku až na 25 v priebehu nasledujúcich rokoch.

Manažérka pre rozšírenie siete skupiny Dr. Martens v rámci EMEA – Anne Sophie Barrellon uviedla, že ich predajne by chcela mať prítomné v každom väčšom meste vo Francúzsku a Nemecku „krok za krokom“ a postupovať vpred „ambicióznymi plánmi expanzie, najmä mimo Veľkej Británie.“

Počas pandémie (s väčšinou jej obchodov zatvorených niekoľko mesiacov počas následných odstávok) digitálna prevádzka značky tržby navýšila a Dr. Martens uviedla, že za šesť mesiacov do konca septembra predala o 700 000 ďalších čižiem v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, čo je nárast o 14%. Počas tohto obdobia online tržby vyskočili o 74%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Fortune

Facebook komentár