Akcie_spolocnosti_Levi_Strauss_po_IPO_vzrastli_az_o_30%

Akcie spoločnosti Levi Strauss počas svojho včerajšieho verejného debutu na burze v New Yorku vyskočili o viac ako 30%.

Ikonický výrobca modrých džín známych ako Levi’s 501 z predaja svojich akcií získal 623 miliónov dolárov. Investori tak ocenili počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO) Levi Strauss na 17 dolárov za akciu, čo je nad jej očakávanú cenovú hladinu.

Vrámci skorej ceny na hodnote 22,97 dolárov za akciu, 166-ročná spoločnosť dosiahla hodnotu okolo 8,9 miliardy dolárov.

Obchodníci na NYSE mali na oslavu tejto príležitosti dovolené nosiť džínsy. Na “podlahe” tejto burzy je povolený len prísny dresscode, ktorý zakazuje džínsy.

Levi Strauss sa vrátila k životu ako verejne obchodovaná spoločnosť po neprítomnosti, ktorá trvala viac ako 30 rokov. Spoločnosť bola verejne obchodovanou v sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov, ale v roku 1985 prešla do súkromného vlastníctva.

Je tak prvou z mnohých známych, značkových spoločností, ktoré budú v tomto roku obchodované a ponúknu svoje akcie verejnosti. Ale na rozdiel od mien ako Lyft, Uber a mnohých ďalších známych startupov zo Silicon Valley, je Levi Strauss ziskovou.

V minulom roku dosiahla zisk na hodnote 285,2 miliónov dolárov, čo je mierny nárast oproti roku 2017. Tržby v roku 2018 vzrástli o 14% na takmer 5,6 miliardy dolárov.

Ale zatiaľ čo Levi Strauss je meno známe najmä u domácnosti v USA, snaží sa získať väčšiu pozornosť aj na niektorých rozvíjajúcich sa trhoch.

Spoločnosť dúfa v expanziu v Číne a Brazílii, ktoré v minulom roku predstavovalo menej ako 4% podiel z celkových predajov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Levi Strauss – Charles “Chip” Bergh v nedávnom rozhovore poznamenal, že spoločnosť plánuje využiť niektoré z výnosov z predaja akcií na podporu svojej prítomnosti na zahraničných trhoch.

V Indii sa jej darí dobre. Levi Strauss tam otvoril obchod v decembri 2017 a v januári 2018 nasledoval internetový obchod.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár