Akcie_spolocnosti_Nvidia_prepadli_po_krypto_vytriezveni

Pokles cien virtutálnej meny Bitcoin je príčinou veľkých bolestí hlavy pre jednu z popredných technologických firiem v Silicon Valley.

Producent počítačových čipov Nvidia zaznamenal vo štvrtkovom obchodovaní prepad akcií o takmer 17% po obchodovaní na burze Nasdaq po tom, ako finančné výsledky spoločnosti v treťom štvrťroku dosiahli výrazne nižšie hodnoty, ako sa očakávalo.

Nvidia sa špecializuje na produkciu hardvéru pre herné konzoly a ťažbu kryptomien, čo je procesom kedy sa počítače používajú na vytváranie bitcoinov a ďalších kryptomien, cez riešenie komplexných matematických vzorcov.

Cena virtuálnej meny Bitcoin sa však tento rok po veľkolepom náraste v roku 2017 znížila o polovicu. To podľa vyjadrení spoločnosti zasiahlo dopyt po technológii firmy Nvidia, čo spôsobilo nepredaný rozsah jej produktov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Nvidia, Jensen Huang po výsledkoch poznamenal: “Vytriezvenie okolo kryptomien trvalo dlhšie, než sme očakávali.“

Než sa veci okolnosti zlepšia, situácia by sa mohla ešte zhoršiť, pričom cena Bitcoinu klesá na najnižšiu úroveň za posledných 12 mesiacov. Spoločnosť Nvidia uviedla, že za súčasný štvrťrok vrámci vianočnej sezóny očakáva rekordné príjmy na hodnote len 2,7 miliardy dolárov, v porovnaní s prognózami analytikov vo výške približne 3,4 miliardy dolárov.

Nvidia nie je jedinou veľkou americkou technologickou spoločnosťou, ktorá trpí v dôsledku cesty vývoja okolo kryptomien.

Ďalší výrobca čipov AMD v poslednom štvrťroku zaznamenal nižšie než očakávané výsledky, pričom zo spomalenia predaja obvinil pokles v oblasti digitálnych mien. Spoločnosť v súčasnom štvrťroku očakáva pokles príjmov aj pod očakávania analytikov.

Akcie spoločnosti AMD sa mimo riadnych obchodovacích hodín nachádzali v strate o 5%.

Odpredaj v akciách technologických spoločností sa v piatok rozšíril aj do Ázie. Akcie spoločnosti SoftBank klesli o viac ako 3%, zatiaľ čo výrobca videohier Nintendo odpísal viac ako 9%.

Pelham Smithers, ktorý je vedúcim analytikom v britskej investičnej spoločnosti Pelham Smithers Associates poznamenal: “Nintendo je hlavným zákazníkom spoločnosti Nvidia a akékoľvek náznaky, že by firma Nintendo kupovala menší rozsah čipov má vplyv aj na tohto producenta. U investorov sa zvyšujú obavy ohľadom dopytu po jej vlastných herných systémoch, ktoré by mohli spomaľovať.“

Spoločnosť Nvidia, ktorá bola založená v roku 1993, začala predávať počítačové karty, ktoré zlepšili výkonnosť videohier. Ale odvtedy sa rozšírila do väčších a ziskovejších oblastí. V súčasnosti môže jeden produkt Nvidia – DGX stáť až 149 000 dolárov.

Medzi kľúčových investorov spoločnosti Nvidia patrí japonský technologický gigant SoftBank, ktorého Vision Fund o objeme 93 miliárd dolárov má v tejto firme zakúpený značný podiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FoxBusiness, Reuters

Facebook komentár