Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Ako spomienka na skončenie finančnú krízu, množstvo peňazí tečúce do akciových fondov v roku 2013 dosiahla historické maximá.

Investori do podielových fondov a fondov obchodovaných na burze, ktoré vlastnia akcie v tomto roku do 23. decembra naliali 346 miliárd amerických dolárov – podľa údajov spoločnosti TrimTabs Investment Research.

To je viac, než 324 miliárd dolárov, ktoré investori vložili do týchto fondov z roku 2000, kedy akcie zasiahlo prasknutie bubliny technologických akcií a je najväčší ročný príliv v historií – poznamenal generálny riaditeľ TrimTabs – David Santschi.

( Súvisiace: Aktuálny rok je pre dlhopisové fondy najhorším v histórií )

Záplava peňazí do akciových podielových fondov a ETF-iek, ktoré sú obľúbené u individuálnych investorov, prichádza ako ceny akcií dosahujú rekordné úrovne.

Americké akciové indexy Dow Jones Industrial Average a S & P 500 očas tohto roka vzrástli o viac ako 20%, zatiaľ čo technologický akciový index Nasdaq vzrástol o viac ako 30%. Dow Jones je na ceste k jeho najlepšiemu roku od roku 2003 a S&P 500 je na ceste k jeho najlepšiemu výkonu od roku 1997.

Tento rok si pripomíname výrazný odklon od trendu dosiahnutom v posledných niekoľkých rokoch. Investori z akciových podielových fondov a ETF v každom z posledných troch rokov prudko vyberali svoje peniaze – viac ako 150 miliárd dolárov – podľa údajov z EPFR Global.

( Súvisiace: Nový index Vám umožní investovať ako miliardár )

Mnohí drobní investori boli opatrní ohľadom investovania do kacií po tom, čo bol spálení z finančnej krízy v roku 2008. Ale akciový trh od roku 2009 dosahuje býčí rast a zdá sa, že jednotlivci majú väčší strach, žeby v ňom mohli chýbať.

Tohtoročné zisky boli poháňané pokračujúcim ekonomickým stimulom zo strany Federálneho rezervného systému, posilnení dôvery v ekonomiku, solídnom raste firemných ziskov a väčšieho objemu individuálnych investorov vstupujúcich na burzu.

Fed začiatkom tohto mesiaca oznámil, že v januári roka 2014 mierne zníži svoj ​​objem nákupu aktív. Ale mnohí odborníci sa domnievajú, že býčí trh, ktorý začal na začiatku roka 2009, bude v roku 2014 aj naďalej pokračovať jeho šiestym rokom, aj keď miernejším tempom.

Medzitým, dlhopisový trh je na ceste k jeho najhoršiemu roku v histórii .

Investori z dlhopisových podielových fondov a ETF fondov v tomto roku vytiahli 77 miliárd dolárov, čím rok 2013 sa stane najhorším rokom v histórii pre dlhopisové fondov (podľa TrimTabs).

( Súvisiace: Investičná príležitosť – Trh kancelárskych nehnuteľností v Poľsku )

To je prvýkrát v takmer desať rokov, kedy si investori z dlhopisových fondov vzali viac peňazí, než do nich vložili, čím prekonal predchádzajúci rekord z roku 1994, kedy si investori vybrali takmer 63 miliárd dolárov.

Výnosy dlhopisov rastú, ak ceny klesnú, a ich ceny v tomto roku ceny klesli omnoho viac. Výnos 10-ročných dlhopisov Ministerstva financií USA sa tento týždeň nakrátko obchodovali na úrovni 3%. To zodpovedá najvyššej úrovni v roku. V máji tohto roka sa ich výnosy obchodovali na úrovni 1,63%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár