Vaša finančná situácia sa môže zlepšovať každým rokom.

Ak si veľa čítate o tom, ako zbohatnúť, asi dospejete k záveru, že to bude chvíľu trvať. Bohatší však môžete byť už o rok.

Každý si môže pojem bohatstvo vysvetliť inak, pre niekoho byť bohatší znamená tráviť viac času s rodinou, viac si vychutnávať život alebo si nájsť prácu, ktorá bude finančne i emocionálne uspokojivá.

V tomto článku však budeme používať slovné spojenie „byť bohatší“ v zmysle „mať viac peňazí ako predtým“.

Nesľubujeme vám nové Maserati alebo vilu na Havaji, ale ak dáte týmto stratégiám šancu, uvidíte, že váš čistý zisk sa počas nasledujúcich 365 dní zvýši.

Nekompromisne znížte vaše najväčšie náklady…

Buď si len zhruba kontrolujete výdavky, alebo dodržiavate prísny rozpočet, no každopádne si uvedomujete, kam väčšina vašich peňazí odchádza. Ak aj nie ste taký svedomitý, pravdepodobne veľmi dobre viete o vašich najväčších výdavkoch. Asi to budú náklady na bývanie a na auto.

Finančný plánovač Colin Drake zo spoločnosti Drake Wealth Management, ktorá sídli v meste Sausalito v Kalifornii, odporúča obmedziť výdavky (minimálne o 10%) v troch oblastiach, v ktorých najviac míňate. Mali by ste znížiť tieto náklady a nie okresávať každý malý výdavok.

Jeden z najrýchlejších a najefektívnejších spôsobov ako ušetriť kôpku peňazí na sporenie alebo na investovanie, je zmierniť vaše najväčšie útraty, a teda presťahovať sa do menšieho príbytku, alebo vymeniť vaše luxusné auto za lacnejšie.

Znie to veľmi drasticky, ale funguje to.

Súvisiace: 10 vecí, ktoré by mal každý vedieť o peniazoch

…alebo si zvyknite na obmedzovanie malých výdavkov

Je pochopiteľné, ak sa vám nechce sťahovať do menšieho. Peniaze na sporenie alebo investíciu však môžete získať aj odštiepením malých nákladov. Napokon, aj 50€ mesačne môže pomôcť viac, ako si myslíte.

Nehovoríme, že nemôžete minúť nič, musíte sa však rozhodnúť, ktoré veci sú pre vás dôležité a prestať kupovať tie, ktoré nie sú. Osobný finanční blogeri, ako napríklad J Money na svojom blogu Rozpočty sú sexy a Paula Pant na blogu Dovoľte si hocičo, píšu, že si môžete kúpiť čokoľvek, no NIE VŠETKO.

Finančný poradca a autor bestsellerov David Bach odporúča jednoduchý trik, ktorý vám zabráni bezhlavo míňať. Skúste si počas jedného týždňa zapisovať všetky vaše útraty. Aby to však fungovalo, musíte si zaumieniť, že zaznamenáte všetko, a že vás neodradí strach z toho, čo môžete zistiť. Na konci týždňa si preštudujte zoznam a zvýraznite výdavky, ktoré môžete eliminovať.

Svoje bohatstvo môžete zvyšovať každým rokom

Požiadajte o zvýšenie platu…

Ak nechcete míňať menej, musíte začať viacej zarábať. Ak zarobíte viac a odoláte pokušeniu aj viac minúť, zostanú vám tieto peniaze na odloženie alebo investíciu.

Rovnako ako pri šetrení, aj pri navýšení mesačného príjmu máte dve možnosti. Môžete urobiť jednu veľkú vec, alebo niekoľko malých. Veľkou vecou je v tomto prípade zvýšenie platu alebo povýšenie.

Odborníci odporúčajú požiadať o zvýšenie platu v čase koncoročného bilancovania (samozrejme, iba ak je pozitívne), po úspešnom dokončení dôležitého či náročného projektu, alebo ak ste na seba zobrali nové povinnosti.

Ak ste si už vybrali správny moment, je na vás vybrať si aj správny postoj k veci. Profesionálni hráči pokru, ktorí majú výnimočnú intuíciu pri manipulovaní, odporúčajú predstaviť si pred vstupom do miestnosti všetky možné scenáre. Čo urobíte, ak váš šéf rázne odmietne? Čo ak sa opýta, prečo si zaslúžite povýšenie? Čo ak sa vyhovorí na rozpočet? Premyslite si, ako odpoviete v každej situácii bez toho, aby bola vaša reakcia emotívna.

…alebo si nájdite bočný príjem

Ak by vám vyhovovala vedľajšia práca, máte veľa možností. Keď si neplánujete založiť živnosť, alebo nájsť nejaký stabilnejší príjem, stále sú tu možnosti ako zarobiť peniaze popri zamestnaní na plný úväzok.

Môžete napríklad:

  • Porozmýšľať nad prácou rozhodcu pre miestne športové tímy
  • Doučovať deti či dospelých v jazyku alebo v inom predmete
  • Predať cez internet nábytok alebo oblečenie v dobrom stave
  • Zapojiť sa do internetových prieskumov alebo moderovaných diskusií, napríklad cez stránky ipoll.com alebo cez narodnypanel.sk
  • Strážiť domácich miláčikov
  • Prenajímať izbu alebo dom cez airbnb.com

Ak stále hľadáte inšpiráciu, skúste si prečítať o dobre platených vedľajších prácach alebo ako si privyrobiť.

Peniaze, ktoré momentálne nepotrebujete, hneď preveďte z vášho bežného účtu

Teraz, keď ste začali zarábať viac, či míňať menej (možno oboje), aby ste uvoľnili nejaké peniaze na úsporu alebo investíciu, je načase porozmýšľať kam by tieto peniaze mali ďalej putovať.

Či už k vám peniaze prichádzajú alebo odchádzajú, váš bežný účet by mal byť prechodnou stanicou. Podľa certifikovaného finančného plánovača Toma Gilmoura zo spoločnosti Learn Vest Planning Services by na vašom účte mala byť suma, ktorá sa rovná výške vášho mesačného príjmu, aby ste v prípade prečerpania rozpočtu alebo pri neočakávaných výdavkoch vedeli zaplatiť mesačné faktúry a tiež aby ste mali istú finančnú istotu.

Okrem toho je výhodou nechať si nejaké neviazané peniaze, ktoré môžete neskôr previesť na sporiaci účet, alebo aj na dva či tri sporiace účty. Experti radia založiť si viacero účtov na ktorých šetríte oddelene na rôzne veci, a tak sa nestane, že náhodne alebo „omylom“ miniete peniaze, ktoré ste si určili na niečo iné.

Sporiace účty sú výhodnejšie ako bežné účty z toho dôvodu, že vám na nich pribúdajú peniaze z úrokov. Nie je to veľa, ale aspoň niečo. Sporiace účty si môžete otvoriť v kamennej alebo v online banke. Tieto banky, keďže nemajú výdavky za prevádzku nehnuteľnosti, vám pridávajú peniaze vo forme sporiacich účtov s vyššou úrokovou sadzbou, ktorá je niekedy až 1,25%, pričom klasické sporiace účty majú úroky okolo 0,01%.

Neustále narábajte s vašimi peniazmi strategicky, využívajte automatické prevody

Môžete si nastaviť automatický prevod peňazí z vášho bežného účtu na sporiaci, aby ste sa uistili, že peniaze naň budú prichádzať pravidelne, a že ich prevod nebude ovplyvnený nijakou naliehavou prekážkou.

Vlastne môžete zautomatizovať značnú časť vašich peňazí, vrátane prevodov na váš sporiaci a dôchodkový účet a rovnako môžete zautomatizovať vyplácanie faktúr. Toto všetko zvyčajne rýchlo vybavíte jednou návštevou webovej stránky vašej banky alebo rýchlym telefonátom.

Musíte si však uvedomiť, že automatické prevody vás neoslobodia od kontrolovania vašich peňazí. Mali by ste si nastaviť pripomienku, aby ste si v mesačných alebo v dvojmesačných intervaloch skontrolovali, či je všetko v poriadku a či sú peniaze na svojom mieste. Ak sa rozhodnete platiť faktúry automaticky cez kreditné karty, je na vás, aby ste si skontrolovali prehľad platieb a zastavili všetky podozrivé aktivity.

Na rozdiel od vašej hypotekárnej splátky, sa suma na niektorých faktúrach mení, a preto odborníci odporúčajú platiť meniace sa výdavky manuálne, aby ste na tieto platby mohli dávať pozor.

Súvisiace: Zbohatnite pomocou jedného, až primitívne jednoduchého pravidla

Zvýšte si vklady na dôchodkové sporenie…

Je fantastické, ak si už sporíte na dôchodok, v starobe tieto peniaze akoby ste našli.
A teraz, zvýšte tieto príspevky, aj keď iba o 1%.

To z toho dôvodu, že peniaze, ktoré si šetríte na dôchodok sú investované a na rozdiel od tých, ktoré šetríte na sporiacom účte, majú potenciál rásť rýchlejšie. Vďačíme za to zloženému úroku, ktorý funguje na princípe zúročovania kapitálu a tiež úrokov. V tomto prípade ide o dobrú vec, pretože úroky zarábajú vaše peniaze a nie vaše dlhy.

Keďže vaše peniaze narastajú rýchlejšie ako na bežnom sporiacom účte, jednopercentný nárast príspevku na dôchodok môže zvýšiť váš zisk o viac ako 1%.

Ak sa vám 1% zdá málo, pouvažujte nad zvýšením príspevku na dôchodok keď sa už nárast peňazí bude rovnať percentu zvýšenia príspevku. Takže ak vám peniaze narastú o 5%, zvýšte váš vklad o 5%.

…a nastavte si pripomienku, aby ste o pol roka urobili to isté.

Lepšie ako zvýšiť si príspevok na sporenie raz za rok, je zvýšiť si ho dvakrát do roka.

Vlastne si túto pripomienku nastavujte opakovane, aby sa príspevky zvyšovali pravidelne. Ďalšou možnosťou je zistiť si, či má váš dôchodkový sporiaci účet možnosť nastaviť si automatické zvyšovanie, ktorým si zabezpečíte, že sa bude starať o peniaze namiesto vás. Túto informáciu by ste mali nájsť na internete alebo by vás to malo stáť iba niekoľko minút telefonovania.

Súvisiace: 

Snažte sa vyrovnať všetky dlhy

Zvyčajne delíme dlhy do dvoch kategórií: na dobré a zlé.

Dobré dlhy vznikajú investíciou do budúcnosti, ako je napríklad kúpa domu alebo pôžička za univerzitné štúdium. Naopak, zlé dlhy spolu s vysokými úrokovými sadzbami vám k lepšej budúcnosti nepomôžu.

Typickým príkladom zlého dlhu je dlh na kreditnej karte, kde vás nesplatená čiastka môže stáť veľa, úroky sa môžu vyšplhať na dvojciferné čísla.

Keďže banky určujú úroky na pôžičky na základe nesplatenej sumy, čím dlhšie splácate, tým viac musíte zaplatiť. Jednoducho povedané, čím skôr zaplatíte, tým väčší bude váš zisk a tým menej bude zaťažený váš rozpočet.

Váš splátkový kalendár môžete skrátiť tak, že budete platiť každý mesiac trošku viac ako minimum. Počas splátkového maratónu môžete teda aj šprintovať a obetovať peniaze, ktoré máte nazvyš, aby ste tak splatili dlhy v čo najkratšom čase.

Ak sa vám tento šprint zdá ako príliš veľká výzva, skúste sa inšpirovať napríklad ženou, ktorá splatila 50 000$ (cca 45 000€) za 6 mesiacov, ďalšia splatila 22 000$ (cca 20 000€) za 9 mesiacov a iná zase 8 000$ (cca 7 000€) iba za 90 dní.

Vytvorte si kapitál pre stav núdze

Núdzové úspory sa väčšinou nerátajú v eurách, ale v mesiacoch, na ktoré vám úspora vydrží. Z toho dôvodu bude mať každý inú sumu a iné potreby. Vo všeobecnosti sa považuje za dobré mať našetrené toľko, aby vám to vydržalo na 3 až 9 mesiacov. Ak si nie ste istý, či ste na tom tak dobre, len do toho, skúste si našetriť hneď na 6 mesiacov. Pre prípad zdravotnej alebo finančnej núdze si rozdeľte peniaze do viacerých sporiacich účtov.

Ako zbohatnete z toho, že si rozdelíte peniaze do viacerých sporiacich účtov? Vravíte si, že ak nastane stav núdze a miniete tieto peniaze, budete vlastne chudobnejší, všakže?

Nie tak úplne. Hlavnou úlohou pohotovostného kapitálu je predsa ochrániť vás od mínusových hodnôt, v ktorých by ste sa ocitli, ak by ste nemali peniaze na pokrytie výdavkov v nemocnici alebo v autoservise. Popri tom, ako sa snažíte zbohatnúť, je určite prijateľnejšie, ak stratíte niekoľko tisícok z vašich úspor, ktoré boli na to vlastne určené, akoby ste mali bojovať s úrokovými sadzbami a splátkami.

Ak si teraz hovoríte, že ešte nejaký ten rok môžete počkať, a potom začnete zliepať pohotovostný balík, pokúšate tým osud.

Súvisiace: Stratégie, ktoré by mali ľudia robiť so svojimi peniazmi, ak chcú zbohatnúť

Zvážte investovanie do nízkonákladových indexových fondov

Na investovanie nemusíte byť profesionál, bohatý, a ani nemusíte vykúpiť všetky čerešne v najbližšom veľkosklade a dúfať, že sa na vás usmeje šťastie.

Urobte pravý opak.

Dokonca aj miliardár Warren Buffett odporúča konzervatívny postoj k investovaniu – nízkonákladové investičné fondy, ktoré vlastnia zbierku cenných papierov a sú naviazané na istý trhový index. Investovanie je stále riskantné a nevieme predvídať ako sa situácia na trhu vyvinie. Preto majú investované peniaze, rovnako ako peniaze odložené na dôchodok, potenciál rásť rýchlejšie ako ktorékoľvek iné peniaze.

Musíte si však uvedomiť, že toto nie je miesto, na ktoré by ste si mali odložiť peniaze, ktoré budete potrebovať v nasledujúcich dvoch či troch rokoch. Odborníci odporúčajú investovať iba také peniaze, ktoré nebudete potrebovať minimálne päť rokov.

Pre ľudí, ktorí chcú investovať, ale nechcú platiť investičnému poradcovi alebo nechcú narábať s vlastnými investíciami, zhrnuli online investičné platformy ako Wealthfront alebo Betterment plusy a mínusy dennodenného investovania.

Predtým ako začnete, sa pozrite na 25 vecí, ktoré musíte vedieť, ak chcete investovať pred dvadsaťpäťkou.

Ak ste už investovali, zamerajte sa na dôchodkové sporenie a začnite si na tento účel pravidelne odkladať o niečo viac peňazí.

Preložila: Mariana Ferusová 

Zdroj: MSNMoney, YahooFinance

Facebook komentár