Alipay_investuje_145_milionov_pre_rast_zenskeho_futbalu_v_Cine

Čínsky národný ženský futbalový tím od firmy online aplikácie Alipay získal veľkú podporu.

Pridružená spoločnosť gigantu Alibaba sa ujme vedenia v podpore o objeme 1 miliardy jüanov (145 miliónov dolárov) vo forme záväzku pre podporu ženského futbalu v Číne, v priebehu budúceho desaťročia. Nadácia spoluzakladateľa spoločnosti Alibaba – Jacka Ma a výkonný podpredseda skupiny Joe Tsai sa podpory taktiež zúčastnia.

Podľa spoločnosti Alipay sa jedná o najväčšiu investíciu do ženského futbalu v Číne.

Hovorca spoločnosti v dnešnom dni uviedol, že Alipay chce vykonať podporu cez “technológie, finančné prostriedky a zdroje na podporu rozvoja ženského futbalu v Číne.” Taktiež poznamenal, že sa nejedná o klasické sponzorstvo, takže prichádza bez “pripojenia komerčných reťazcov.”

Firma Alipay vo vyhlásení v piatok poznamenala, že peniaze budú použité na podporu niekoľkých iniciatív vrátane “zlepšenia výkonnosti národného futbalového tímu v Číne” a rozvoja mladých hráčov.

Duncan Clark, autor knihy “Alibaba: The House That Jack Ma Built” poznamenal: “Jedná sa o šikovný obchodný krok, ktorý môže mať aj pozitívne sociálne prínosy.”

Ďalej poznamenal: “Mužský futbal v Číne čelil nevhodnému hospodáreniu, korupcií a bolo naozaj ťažké vyhnúť sa tomuto odkazu. Ženský futbal ponúka prísľub niečoho lepšieho.”

Presun hotovosti prichádza v čase, kedy americký národný tím žien v nedeľu, na Majstrovstvách sveta získal štvrtý titul, ako aj uprostred obmedzovania rozdielu v odmeňovaní medzi ženským a mužským futbalom. Víťazný tím podal žalobu pre odmeny a zároveň tak vyzval na väčšie investície do tohto športu po celom svete.

Odmena vrámci Svetového pohára mužov v roku 2018 predstavovala hodnotu 400 miliónov dolárov, zatiaľ čo predstaviteľky ženského futbalu tento rok dostanú len 30 miliónov dolárov. Gianni Infantino, prezident globálneho futbalového riadiaceho orgánu FIFA, povedal, že organizácia tento objem na budúci svetový pohár žien v roku 2023 zdvojnásobí. Ale hviezda amerického tímu – Megan Rapinoe uviedla, že to nestačí.

Súvisiace: Futbalová aplikácia poskytuje zákulisný prístup známych hráčov Beckhama a Messiho

Rapinoe, ktorá vo finále strelila jeden z dvoch gólov, cez víkend spomenula nespokojnosť s organizáciou FIFA počas tlačovej konferencie, keď uviedla, že nerešpektuje atlétky rovnako ako víťazov mužských tímov.

Povedala: “Určite to nie je fér,” .. “V súčasnosti by to mal byť dvojnásobok a tento výsledok by mali v najbližšom čas zdvojnásobiť alebo zoštvornásobiť.”

Čína sa medzitým snaží v tomto športe budovať svoje zručnosti. Čínska vláda v roku 2016 predstavila plán na transformáciu krajiny na „futbalovú veľmoc“ do roku 2050, investujúc do tisícok tréningových programov a futbalových ihrísk zameraných na mužskú aj ženskú hru.

Národný tím žien v Číne bol kedysi veľmocou, s ktorou sa počítalo a v roku 1999 sa dokonca dostala do finále Svetového pohára, kde so Spojenými štátmi prehral. V celosvetovom rebríčku však skĺzol až na 16. miesto a pred štvrťfinále tohtoročného turnaja bol vyradením.

Alipay dúfa, že to zmení. Generálny riaditeľ Eric Jing v piatkovom vyhlásení uviedol, že spoločnosť chce byť “najsilnejším obhajcom” ženského futbalu Číny.

Mark Dreyer, novinár z Pekingu, ktorý sa už viac ako desaťročie venuje čínskemu športu, poznamenal, že investície od firmy Alipay sú významné a budú určite pozitívom, “ale keď sa rozloží na 10 rokov, náhle sa stane ešte menšou.”

Vybudovanie celosvetovo konkurenčného futbalového tímu bude podľa Dreyera trvať minimálne jednu generáciu. Ďalej uviedol: “Čína dosahuje rýchle tempo vo všetkom od svojho hospodárstva až po svoje priemyselné odvetvia, ale rozvoj jednotlivcov nemôže urýchliť.”

Záväzok voči ženskému futbalu nie je prvou investíciou spoločnosti Alipay do športu, ani jej najväčším. Spoločnosť v novembri podpísala sponzorskú zmluvu v hodnote 200 miliónov eur (225 miliónov eur) s európskym futbalovým orgánom UEFA, aby sa stala oficiálnym celosvetovým partnerom pre oblasť platieb.

Alibaba, ktorej divízia Ant Financial vlastní Alipay, má dlhšiu históriu s futbalom. Čínsky technologický gigant financoval futbalový klub Guangzhou Evergrande, ktorý vyhral Ázijskú Ligu Majstrov v roku 2013 a 2015, a stal sa prvým čínskym klubom, ktorý získal miesto na majstrovstvách sveta FIFA Club v roku 2013.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár