Anomalia_na_trhu_nehnutelnosti_ktora_nebola_vidno_az_47_rokov_2017_top

Kanadské ceny nehnuteľností sa chystajú klesnúť, alebo ceny za prenájom sa chystajú stúpať. Čísla od Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) ukazujú, že pomer cien k nehnuteľnostiam v domácnosti čelil parabolickému nárastu. Tieto dva indikátory – ceny nehnuteľností a ceny za nájom neboli v takej miere oddelené, už počas 47 rokov.

Vysvetlenie pomeru cien nehnuteľností k ich prenájmu

Pomer cien voči cenám za prenájom je jedným z najzákladnejších ekonomických princípov používaných pri oceňovaní nehnuteľností. Jedná sa o pomer obstarávacej ceny nehnuteľnosti, k hodnote získanej za prenájom. V podstate to pomáha ľuďom pochopiť, či by si mali prenajať alebo skôr kúpiť nehnuteľnosť.

Je celkom jednoduché, ako tieto čísla interpretovať. To, čo hľadáme je akákoľvek odchýlka od základnej línie. Ak začne rýchlo klesať, prenájom sa stáva plytvaním. V takom prípade sa ceny domov rýchlo zvýšia alebo ceny za nájom nehnuteľností prejdú poklesom.

Naopak, ak tento index stúpa príliš rýchlo, prenájom sa stáva lepším riešením. Keď sa to stane, nájomné bude prechádzať prudkým stúpaním, alebo ceny domov klesnú. Aby sa však tento nárast zvýšil, na jeho podporu je potrebné aj rýchle zvýšenie miezd. Ak index používate na to, aby sme pomohli zistiť, kam smerujú ceny, mali by ste sa pozerať, či rast miezd túto možnosť podporuje. Jedná sa o fakt prečo realitné kancelárie, ktoré sa zaoberajú investičnými nehnuteľnosťami sledujú stav v nezamestnanosti.

Súvisiace: Význam rozdielu medzi krachom a poklesom trhu nehnuteľností

Kanadský pomer ceny k prenájmu nehnuteľností od OECD

Čísla tohto pomeru od OECD ukazujú, že pomer cien k prenájmu sa v Kanade začal veľmi rýchlo zrýchľovať. Na konci druhého štvrťroka 2017 sa index nachádzal na úrovni 141,3 – čo v medzi-kvartálnom porovnaní predstavuje nárast o 3,59%. V porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka však ide o výrazný nárast, na úrovni až 23,2%. Aby sme to mohli porovnať, tento pomer od prvého štvrťroku 2007 do druhého štvrťroka 2016 vzrástol len o 23,5%. Znamená to, že nárast pomeru za posledný rok bol ekvivalentom k 9-ročnému nárastu, ktorý bol dosiahnutý v prechádzajúcom období.

Anomalia_na_trhu_nehnutelnosti_ktora_nebola_vidno_az_47_rokov_2017

Budú tak ceny domácich nehnuteľností klesať, alebo nájomné stúpať? Existuje určitý náznak toho, že ceny nájomného začali prechádzať rastom na miestach, ako je Toronto . Nie je však jasné, či príjmy pre podporu takéhoto masívneho nárastu nájomného stúpajú dostatočne rýchlo. Ale to je len Toronto? Zvyšok krajiny taktiež čelil raketovému rastu cien a nájomné nerástlo o porovnateľnú hodnotu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár