App Store.

App Store.

Keď Steve Jobs predstavil súbor nástrojov pre vývoj softvéru, ktorá uvoľnila cestu pre App Store, o ktorej vieme dnes, netušil, aký veľký to bol deň.

Jobs v roku 2008 poznamenal: “Sme nadšení, že sme vytvorili živú komunitu vývojárov tretích strán s potenciálne tisíckami aplikácií pre iPhone a iPod touch.”

Desať rokov po jeho spustení App Store vlastní viac ako dve miliardy aplikácií a je zodpovedný za vytváranie kategórií služieb, ktoré zahŕňajú aj Apple Music, iTunes a Apple Pay – čím sa stal druhým najväčším prispievateľom do príjmov spoločnosti Apple, po divízií zariadenia iPhone. Ako ukazuje tento graf od spoločnosti Statista, tieto kombinované služby svoje príjmy od roku 2015 zdvojnásobili a v priebehu piatich a pol roka nazhromaždili 1,3 bilióna dolárov.

Súvisiace:
Apple za 3 mesiace zarobila viac ako Amazon počas svojej histórie
Sú Apple, Amazon a Facebook budúcnosťou bankovníctva?

Spoločnosť Apple nezdieľa špecifické rozdelenie jednotlivých služieb, ale je možné dešifrovať údaje pre App Store na základe toho, čo vieme. Napríklad spoločnosť Apple od založenia aplikácie App Store vývojárom zaplatila viac ako 100 miliárd dolárov. Za predpokladu, že Apple tradične rozdelí vynaloženú sumu tým, že poskytne 70% vývojárom a 30% si ponechá, celková suma vynaložená v App Store bude na hodnote najmenej 143 miliárd dolárov.

Pokiaľ je to tak, Apple v priebehu 10-ročného života služby App Store zarobil minimálne 43 miliárd dolárov. Viac v grafe:

App_Store_spolocnosti_Apple_zarobila_najmenej_40_miliard_graf_prijmy

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Statista, MarketWatch

Facebook komentár