iPhone 12 od spoločnosti Apple.

iPhone 12 od spoločnosti Apple.

Podľa nového výskumu, rastúci predaj iPhonov za posledné tri mesiace roku 2020 posunul Apple pred spoločnosť Samsung, ako najväčšieho výrobcu smartphonov na svete.

Uvedenie 5G série s označením iPhone 12 vo štvrtom štvrťroku vynieslo spoločnosť Apple na pozíciu číslo jeden, ako v dnešnom vyhlásení uviedla spoločnosť Gartner. Podľa údajov spoločnosti, ktoré sledujú objem predajov spotrebiteľom, bol Apple najväčším dodávateľom smartfónov naposledy v štvrtom štvrťroku 2016.

Spoločnosť Apple, ktorá uviedla svoju 5G sériu na trh v polovici októbra, za posledné tri mesiace roku 2020 predala takmer 80 miliónov smartfónov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka nárast o 15%.

Spoločnosť tiež podľa prieskumu, ktorý koncom minulého mesiaca zverejnila singapurská spoločnosť Canalys, svojim distribútorom za jediný štvrťrok dodala najviac iPhonov, a to 81,8 milióna. Týmto opatrením spoločnosť Apple tak prvýkrát od roku 2017 prekonal Samsung, čo sa týka predajov v štvrtom štvrťroku.

Posledné tri mesiace v roka sú často pre spoločnosť Apple najsilnejšie, pretože v septembri zvyčajne predstavuje nové telefóny modelu iPhone. To v priebehu minulého roka bolo vykonané až do októbra, čím prišlo k oneskoreniu v dôsledku prerušenia dodávateľského reťazca spôsobeného pandémiou koronavírusu. Spoločnosť Samsung zvyčajne s aktualizáciou svojich hlavných modelov Galaxy S prichádza vo februári, čo prispieva k oveľa lepšiemu výkonu v prvom štvrťroku. Tento rok však spoločnosť oznámila nové modely o mesiac skôr.

Dvojciferný rast predajov spoločnosti Apple bol dosiahnutý aj napriek zmenšujúcemu sa trhu. Analýza spoločnosti Gartner uviedla, že celosvetový predaj inteligentných telefónov sa vo štvrtom štvrťroku znížil o 5,4% a to uprostred rastúcej nezamestnanosti a slabších spotrebiteľských výdavkov v dôsledku pandémie. V roku 2020 predaj smartfónov v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesol o 12,5%.

Súvisiace: Apple údajne začal testovať prototypy skladacích obrazoviek

Anshul Gupta, ktorý je hlavným riaditeľom výskumu v spoločnosti Gartner, uviedol: „Aj keď boli spotrebitelia pri výdavkoch opatrní a zdržiavali sa niektorých diskrečných nákupov, 5G smartfóny a funkcie podporujúce kvalitu fotoaparátu v tomto štvrťroku povzbudili niektorých koncových používateľov k nákupu nových smartfónov, alebo k vylepšeniu ich súčasných smartfónov.“

Analytik spoločnosti Canalys – Vincent Thielke, v správe z minulého mesiaca dodal: „IPhone 12 je hitom,“ … „Apple získal v 5G lepšiu pozíciu ako jeho konkurenti, pričom je výrazne rozšírený na rozvinutých trhoch a v rámci predajných kanáloch mobilných operátorov.“

Samsung je však za rok stále na vrchole

Spoločnosť Samsung vo štvrtom štvrťroku predala 62 miliónov smartfónov. Firma si podľa dát spoločnosti Gartner udržala pozíciu najväčšieho svetového výrobcu smartphonov za celý rok aj napriek 15% poklesu predaja a konkurencii čínskych rivalov, ako sú Xiaomi, OPPO a Vivo.

Spoločnosť Huawei, ktorá v druhom štvrťroku 2020 zatienila spoločnosť Samsung, podľa firmy Gartner zaznamenala najväčší pokles medzi piatimi najväčšími predajcami smartphonov, čo spôsobilo, že za celý rok voči spoločnosti Apple stratila pozíciu dvojky. Značka sa za posledné tri mesiace roka umiestnila na celosvetovom štvrtom mieste.

Sankcie americkej vlády, ktoré jej bránili v používaní niektorých populárnych aplikácií a služieb spoločnosti Google na smartfónoch, jej predaje určite zasiahli. Spoločnosť oznámila, že v novembri predáva svoje podnikanie v oblasti inteligentných telefónov Honor, čo by mohlo posunúť predaj smartfónov na vyššie úrovne.

Analytici spoločnosti Gartner v tomto roku očakávajú oživenie globálneho predaja smartfónov.

Gupta dodal: „Rastúci dopyt po cenovo dostupných 5G smartfónoch mimo Číny, povedie k zvýšeniu predaja smartfónov v roku 2021.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár