Apple_v_roku_2019_predala_viac_hodiniek_ako_cely_svajciarsky_priemysel

Podľa novej správy, spoločnosť Apple predala viac zariadení Watch v roku 2019, ako celý švajčiarsky priemysel hodiniek.

Spoločnosť Research Analytics odhaduje, že spoločnosť Apple minulý rok dodala 30,7 milióna kusov svojich inteligentných hodiniek v porovnaní s 21,1 miliónom všetkých hodiniek dohromady, ktoré predali všetky švajčiarske značky dohromady.

Strategy Analytics vo svojej správe uviedla: „Analógové náramkové hodinky zostávajú populárne medzi staršími spotrebiteľmi, ale mladší kupujúci sa obracajú k inteligentným hodinkám a počítačovým náramkovým hodinám.”

“Tradiční švajčiarski výrobcovia hodiniek, ako sú Swatch a Tissot, sú vo vojne s inteligentnými hodinkami jednoznačne pozadu.”

Kategória nositeľných zariadení od spoločnosti Apple, ktorá zahŕňa bezdrôtové slúchadlá Apple Watch a AirPods, výrazne rastie. V decembri táto divízia zaznamenala čisté tržby vyše 10 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o hodnote takmer 27%.

Vývoz švajčiarskych hodiniek medzitým za rok 2019, podľa údajov Federácie švajčiarskeho priemyslu hodiniek dosiahol hodnotu 20,6 milióna. Nezahŕňajú však dodania vo Švajčiarsku, preto sú čísla Strategy Analytics pre toto odvetvie vyššie. Vývoz švajčiarskych hodiniek v roku 2019 medziročne poklesol o 13%.

Spoločnosť Apple svoje prvé inteligentné hodinky (smartwatch) predstavila v roku 2014. Za šesť rokov sa stali hlavným produktom spoločnosti. V posledných rokoch sa objavili varovania o hrozbe pre švajčiarsky hodinársky priemysel.

V Strategy Analytics uviedli: „Priestor pre švajčiarske značky hodiniek, ktoré by mohli mať vplyv na inteligentné hodinky, sa zatvára. Čas môže pre Swatch, Tissot, TAG Heuer a ďalšie uplynúť.“

Spoločnosť Swatch , ktorá je vlastníkom spoločnosti Tissot, sa odmietla vyjadriť. LVMH, ktorá je majiteľom značky Heuer, na žiadosť o komentár taktiež neodpovedala.

V snahe čeliť náporu technologických hráčov, tradiční švajčiarski hodinári predstavili svoje vlastné inteligentné hodinky.

Značka Heuer vydala niekoľko modelov vrátane jedného, ktorý stojí 180 000 dolárov.

Samozrejme, hoci spoločnosť Apple môže mať väčšie objemy zásielok, podľa Neil Mawstona zo spoločnosti Strategy Analytics, nemusí byť jej marža taká vysoká ako u prémiových značiek švajčiarskych hodiniek.

Mawston v e-mailovej správe uviedol: „Sme presvedčení, že Apple Watch sú ziskové, ale nie tak ziskové ako niektorí zo špičkových švajčiarskych výrobcov hodiniek.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár